YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kalem ve şeker ÖSYM'den
Kamu Personeli Seçme Sınavı'nı iptal ettiren kopya skandalının ardından sınavlarda güvenliği daha da artırmak amacıyla yeni tedbirler alındı.
Kalem ve şeker ÖSYM'den
06 Ekim 2010 / 07:09 Güncelleme: 06 Ekim 2010 / 08:12

Kopya skandallarıyla başı ağrıyan ÖSYM, aldığı tedbirlerle bundan böyle sınavlarda kuş uçurtmayacak. Kurum, sınavlarda adaylara soru kitapçığıyla birlikte kalem, silgi, peçete ve su gibi ihtiyaçları kendisi dağıtacak

Yeni sınav takvimini açıklayan ÖSYM, sınavların yapıldığı binalara girişte sıkı güvenlik önlemleri alıyor. Sınav için gerekli olan iki adet kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, su ve şekerleme gibi ihtiyaçlar ÖSYM tarafından karşılanacak. Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstleri emniyet güçleri tarafından çok sıkı şekilde aranacak. Riskli görülen eşyalar binaya sokulmayacak.

KOL SAATİ YOK, DUVAR SAATİ ASILACAK

Adayların sınavın yapılacağı binaya girişte yanlarında sadece sınava giriş ve kimlik belgesi, özel kimlik belgesi ve son 6 ay içinde çekilmiş bir adet fotoğraf bulunacak. Sınav için gerekli olan iki adet kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, peçete, su ve şekerleme ÖSYM tarafından her bir aday için soru kitapçığı ile birlikte temin edilecek. Sınavın yapıldığı her bir salona 20 cm çapında bir adet duvar saati ÖSYM tarafından konulacak.

SINAV SIRASINDA TUVALETE GİTMEK YOK

• Bina içinde bulunan her türlü cep telefonu ve kablosuz iletişim aracı sınav güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek şekilde etkisiz hale getirilecek.

• Görevliler hariç kimsede cep telefonu ve iletişim aracı bulunmayacak.  

• Sınav başladıktan sonra, sınavın toplam süresinin 3/4’ü kadar zaman geçmeden ve son 15 dakika içerisinde adaylar sınav salonundan dışarıya çıkarılmayacak.

• Tuvalet ihtiyacı için sınav salonundan dışarıya çıkmak yasak. Sağlık sorunu olanlar bunu raporla ispatlayacak.

• Yığılmaya yol açılmaması için adayların çantalarını binalara getirmemeleri isteniyor. (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler