YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kahvecilerin umudu raportör...
Kahvecilerin umudu raportör...
02 Temmuz 2010 08:00
Kahvecilerin bütün umudu raportörün tiryaki çıkması!

İzmir Kahveciler Odası’nın sigara mücadelesi Anayasa Mahkemesi’ne taşındı. Yüksek Mahkeme davayı kabul etti. Ve bir raportörün rapor hazırlamasını istedi

Anayasa Mahkemesi, İzmir Kahveciler Odası’nın açtığı davada Danıştay’ın kahvehanelerde sigara içilmemesi yasağının kaldırılmasına ilişkin yasa maddesinin iptali istemiyle yaptığı başvuruyu esastan görüşmeye karar verdi. AYM, tiryakileri ve pasif içicileri ilgilendiren başvurunun ilk incelemesini dün yaptı. AYM, İzmir Kahveciler Odası’nın açtığı davada yapılan başvuruyu usul açısından inceledi ve başvuruda bir eksiklik görmedi. İptali istenen Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun’un, 2/1. maddesinin (d) bendinde yer alan “kahvehane” ibaresinin, Danıştay’daki davada uygulanacak kural olduğuna hükmeden AYM, oybirliğiyle davanın esastan görüşülmesine karar verdi.

Bundan sonra, AYM Başkanı Haşim Kılıç, dava ile ilgili rapor hazırlaması için dosyayı bir raportöre verecek. Raportörün raporu tamamlamasının ardından yine Kılıç’ın belirlediği bir günde başvuru esastan görüşelecek. AYM kahvelerdeki sigara yasağını iptal ederse, bu karar, bar, kafeterya ve diğer eğlence yerleri için de emsal olacak.

Ayrı bölüm talep ediliyor

İzmir Kahveciler Odası, sigara yasağına ilişkin çıkarılan genelgenin iptali için Danıştay’da dava açmıştı. Dava dilekçesinde genelgenin dayanağı olan yasa maddesinin Anayasa’ya aykırı olduğu, iptal edilmesi için AYM’ye başvurulması gerektiği savunulmuş ve Danıştay 10. Dairesi de Oda’nın bu iddiasını yerinde bularak AYM’ye başvurmuştu. Dairenin başvuru kararında “Kahvehaneler açısından tütün ürünlerinin tüketildiği ve tüketilmediği bölüm ayrımına gidilmesi mümkündür” denilmişti. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler