YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kahramanmaraş'taki bütün camilerde sala verildi
Kahramanmaraş'taki bütün camilerde sala verildi
Kahramanmaraş'taki bütün camilerde sala verildi
28 Mart 2009 / 12:42 Güncelleme: 28 Mart 2009 / 00:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopter kazasına ilişin Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde basın toplantısı düzenledi. 
 
Bakan Atalay toplantıda, 5 kişinin cenazesinin Kahramanmaraş'ta olduğunu ve İHA muhabiri İsmail Güneş'in hala arandığını açıkladı.


KAHRAMANMARAŞ'TAKİ BÜTÜN CAMİLERLE SALA VERİLDİ


Helikopter kazasında ölen BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu için Kahramanmaraş'taki tüm camilerde sala verildi. BBP İl örgütü tarafından verilen salada şöyle denildi: ''BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu beyefendi geçirdiği helikopter kazasında hakkın rahmetine kavuşmuştur. Tüm Kahramanmaraşlıların başı sağolsun. Cenaze namazı Ankara'da kılınacaktır.''


CENAZELERİN KİMLİK TESPİTLERİ YAPILDI


Kahramanmaraş Devlet Hastanesi morguna getirilen Yazıcıoğlu ve diğer 4 kişinin kimlik tespit çalışmalarının tamamlandığı öğrenildi.


ATALAY BÖLGEYE GELDİ


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin 25 Mart'ta düşmesinin ardından İçişleri Bakanı Atalay, beraberinde Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal'la birlikte çalışmaları yerinde koordine etmek üzere bölgeye geldi.


Enkazın bulunması ve cenazelerin Kahramanmaraş'a götürülmesinin ardından Bakan Atalay, beraberinde Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ve Vali Mehmet Niyazi Tanılır'la birlikte dünden bu yana bulunduğu Kızılöz köyünden ayrıldı.


15:02 - CENAZELER SKORSKY HELİKOPTERLERLE KAHRAMANMARAŞ'A GETİRİLDİ


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin cenazeleri Skorsky helikopterlerle Kahramanmaraş'a getirildi.


AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, Kızılöz köyünden kalkan Skorsky helikopterler, enkaz bölgesinden aldıkları cenazeleri, Kahramanmaraş 5. Mekanize Zırhlı Tugay Komutan Yardımcılığı Kışlası'na indirdi.


Burada bekleyen ambulanslara konulan cenazeler, Kahramanmaraş Devlet Hastanesi morguna götürülecek. Hastane morgunda bekleyen Kahramanmaraş Cumhuriyet Savclığı ekipleri, burada cenazelere otopsi yapacak.


Bu arada, Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü hastane çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Çevre illerden de takviye alan Emniyet Müdürlüğü, Hastane Caddesi'ni de trafiğe kapattı.


14:42 - YAZICIOĞLU'NUN DA ARALARINDA BULUNDUĞU 5 CENAZE, HELİKOPTERLE KIZILÖZ KÖYÜNDEN KAHRAMANMARAŞ'A GÖTÜRÜLDÜ


BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu'nun aralarında bulunduğu 5 cenaze, helikopterle Kızılöz köyünden Kahramanmaraş'a götürüldü.


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile beraberindeki 5 kişiyi taşırken Döngel köyü yakınlarında bulunan Kanlıçukur mevkisine düşen helikopterin enkazına ulaşan ekipler, burada bulunan 5 cesedi Kızılöz köyüne getirdi.


Askeri yetkililer, BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu'nun da aralarında bulunduğu cenazeleri, burada kimlik tespiti için yakınlarına gösterdi. Yazıcıoğlu'nun cenazesinin kimlik tespitini ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu yaptı.


Yapılan kimlik tespitinin ardından 5 cenazenin taşındığı helikopter, Kahramanmaraş'a gitmek üzere Kızılöz köyünden ayrıldı.


Bu arada, cenazeleri taşıyan helikopterin köye indiği sırada, Yazıcıoğlu'nun da cesedinin geldiğini öğrenen akrabaları ve partililer helikoptere ulaşmaya çalıştı. Helikopterin olduğu bölgeyi güvenlik çemberine alan askerle yakınları ve partililer arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Yazıcıoğlu'nun bazı yakınlarının sinir krizi geçirdiği görüldü.


Öte yandan, Kızılöz köyünde bulunan İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın açıklama yapacağı öğrenildi.


14:25 - YAZICIOĞLU'NUN CENAZESİ KIZILÖZ KÖYÜNE GETİRİLDİ


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin enkazının bulunduğu bölgede ulaşılan cenazeler Skorsky helikopterle Kızılöz köyüne getirildi.


14:10 - BBP: MUHSİN YAZICIOĞLU HAYATINI KAYBETTİ


BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin hayatını kaybettiğini açıkladı.


Topçu, parti genel merkezinde yaptığı açıklamada, helikopter kazasında, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Erhan Üstündağ, Yüksel Yancı, Murat Çetinkaya, İsmail Güneş ve Kaya İstektepe'nin hayatını kaybettiklerini duyurdu.


14:05 - SİVAS, YAZICOĞLU'NUN RESİMLERİYLE DONATILDI


Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun memleketi Sivas'ta hüzün var. Sivas halkı, işyerleri ve araçlarının camlarına Yazıcıoğlu'nun posterlerini astı.


Helikopterde bulunan BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile partinin Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, İl Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı, Belediye Meclis Üyesi adayı Murat Çetinkaya ve İHA Sivas Muhabiri İsmail Güneş'in Sivas'ta yaşayan aileleri, yetkililerin yapacağı resmi açıklamayı bekliyor. Olaydan büyük üzüntü duyan Sivas halkı ise işyerlerinin camına Yazıcıoğlu'nun posterlerini astı. Parti binasına Yazıcıoğlu'na ait büyük bir poster asan partililer, kentin işlek caddelerinde de Yazıcıoğlu'nun ''Sizi unutmayacağız'', ''Unutmadık, unutmayacağız'' yazılı fotoğraflarını vatandaşlara ve esnafa dağıtıyor. Esnaf da bu fotoğrafları, Türk bayrakları ve ''Dualarımız sizinle'' yazılarıyla birlikte vitrin camlarına asıyor.


Birkaç gün öncesinde seçim heyecanıyla bilboardları adayların afişleri süslerken, bugün kentin işlek caddelerindeki bilboardlarda BBP Lideri Yazıcıoğlu'nun cezaevinde yazdığı şiirden kesitlerin sunulduğu fotoğrafı yer alıyor. Kentte toplu taşıma hizmeti veren halk otobüsleri ile ticari taksiler ve diğer araçların önlerine de siyah bantlar bağlandı. Sürücüler, araçlara Yazıcıoğlu'nun ''Sizi unutmayacağız'' yazılı fotoğraflarını yapıştırdı.


14:02 Kar yağışı ve tipi durdu, bölgede açık bir hava var


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin enkazının bulunduğu bölgede yaklaşık 3 gündür etkili olan kar yağışı, soğuk hava ve tipi ilk kez bugün yerini açık bir havaya bıraktı.


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile beraberindeki 5 kişiyi taşırken Döngel köyü yakınlarında bulunan Kanlıçukur mevkisine düşen helikopterin enkazına ulaşmak için dün yola çıkan Özel Kuvvetler Komutanlığından bir binbaşı ile 100 asker ve 100 sivil savunma personeli, tüm olumsuz koşullara rağmen sabah saatlerinde bölgeye ulaştı. Kar yağışı, tipi ve soğuk havanın etkili olduğu bu bölgede, ekipler, enkazdaki çalışmalarını güç şartlar altında yürüttü. 200 kişilik ekipten bir kısmı Kızılöz köyüne döndü. Enkazın yapıldığı alanda ise şu anda yaklaşık 50 kişilik ekip fotoğraf çekimi, görüntü ve her türlü incelemeyi yapıyor.


Sabah saatlerinde kar yağışı ve tipinin hakim olduğu bölgede şu anda hava açmaya başladı. Günlerdir bölgede etkili olan sis de öğlen saatleri itibariyle dağılmaya başladı ve görüş mesafesi uygun bir hale geldi. Bölgede, hafif şiddette rüzgar etkili oluyor. Kızılöz köyünde geniş güvenlik önlemleri alındığı ve ambulansların hazır bir şekilde bekletildiği görülüyor.


Helikopterin enkazının bulunduğu noktaya yakın bir yere kadar servis yolu açılması için iş makineleriyle başlatılan çalışmalar zor koşullar altında yürütülüyor. Ekipler, Kızılöz köyü ile enkazın bulunduğu noktaya yakın bir yere kadar 5 kilometrelik bir servis yolu açmak için çalışmalarını sürdürüyor.


HAVADAN ÇALIŞMALAR DA OLUMSUZ ETKİLENDİ


Bölgedeki hava koşulları özellikle sabah saatlerinde enkazın yanına helikopterle ulaşmayı mümkün kılmadı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır da sabah saatlerinde Kızılöz köyünden helikopterle enkazın bulunduğu alana gitti. Bakan Atalay ve beraberindekileri taşıyan helikopter, olumsuz hava koşullarından dolayı enkazın bulunduğu alana iniş yapamadan yeniden Kızılöz köyüne döndü.


Genelkurmay Başkanlığına ait bir helikopter de olumsuz hava şartları nedeniyle enkaz mahalline yakın bir noktaya zorunlu iniş yapmak zorunda kaldı. Sağlık durumları iyi olan helikopterdeki personel köye getirildi. Zeminin karla kaplı ve gevşek olmasından dolayı zorunlu iniş yapan helikopter tekrar havalanamadı.


HAVA KOŞULLARI 3 GÜNDÜR KÖTÜ


BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin 25 Martta düşmesinin ardından, bölgede kar yağışı, tipi, sis ve soğuk hava etkisini bugüne kadar yitirmedi.


Karadan ve havadan başlatılan çalışmalara, ilk iki gün helikopterler özellikle akşam saatlerinden sonra katılamadı.


Jandarma, sivil savunma, korucular, köylüler ve partililerin katılımıyla yürütülen çalışmalar sırasında donma tehlikesi geçirenler de oldu. Yetkililer, sık sık vatandaşları bölgeye donanımsız gitmeme konusunda uyardı.


Olayın yaşandığı gün bölgeye gelerek çalışmaları takip eden İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, dün akşam saatlerinde ise Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin enkazına ulaşmak isterken kar ve tipi engeliyle karşılaştı. Atalay, Meclis Başkanvekili Pakdil ile BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer ve kızı Firuze, Kızılöz köyünde bir vatandaşın evinde konuk oldu.


13:43 Mehmet Ağar BBP Genel Merkezi'nde


Eski Demokrat Parti Genel Başkanı Mehmet Ağar, ''Neticede inanmış ve inandığı için teslim olmaktan başka düşüncesi olmayan insanlar, her türlü sonucu bu iman ve inanç içinde kabullenecektir'' dedi.


Ağar, BBP Genel Merkezi'ni ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, milli maç nedeniyle yurt dışında bulunduğunu ve bu elim haberi alır almaz Türkiye'ye döndüğünü söyledi.


Resmi bir açıklama olmadığı için küçük de olsa bir ümidi muhafaza ettiklerini dile getiren Ağar, Yazıcıoğlu'nun ''çile ve zorluklarla geçen hayatı boyunca çıkardığı dersleri, ülkesi ve insanları için iyilikle bezemeye çalıştığını'' kaydetti.


Her şeyin en iyisi ve en güzelinin olmasını temenni ettiklerini belirten Ağar, ''Neticede inanmış ve inandığı için teslim olmaktan başka düşüncesi olmayan insanlar, her türlü sonucu bu iman ve inanç içinde kabullenecektir. Camiaya, dostlarına, yakınlarına ve muhterem ailesine sabırlar diliyorum. Allah güç kuvvet versin. Her şeye rağmen, gelecek en iyi haberi, küçük de olsa umudumuzu beklemek durumundayız'' diye konuştu.


13:31 - CENAZELER KAHRAMANMARAŞ'A GÖNDERİLECEK


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, düşen helikopter enkazında bulunan cenazelerin ambulanslarla önce Kahramanmaraş'a oradan ailelerin de izni olursa Ankara'ya gönderileceğini söyledi.


Kızılöz köyünde bulunan Bakan Atalay, yaptığı açıklamada, "BBP'li ve diğer partilerden arkadaşlar ile bundan sonraki programların nasıl yapılacağı konusunda istişareler yapıyoruz. Tabi ailelerle de konuşuluyor. Ama buradan ambulanslarla Maraş'a götürülecek, orada gerekli çalışmalar, hazırlıklar yapılıyor. Ondan sonra genel kanaat Ankara'ya götürülecek. O konuda hazırlıklar yapılıyor." dedi. Öte yandan Bakan Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin enkazına ulaşmaya çalışan Skorsky tipi helikopterin olay mahalline yakın bir noktaya zorunlu iniş yapmak zorunda kaldığını bildirdi.


Helikopterde bulunan personelin sağlık durumunun iyi olduğunu ifade eden Bakan Atalay, personelin helikopterden alınarak köye getirildiğini ve şu anda bir sıkıntı bulunmadığını kaydetti. (CİHAN)


13:00 - BBP'li Destici: Cenaze sayısı 4, aralarında genel başkanımız yok


BBP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Destici, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin enkazına ulaşılmasının ardından, bulunan ceset sayısının 4 olduğunu belirterek, ''Şu andaki resmi bilgi, biraz önce İçişleri Bakanı ile de görüştüm, 4'tür. Bunu net olarak söylüyorum. Bu, resmi açıklamadır'' dedi.


Destici, parti genel merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada, kendisinin saat 03.30'a kadar Başbakanlık Kriz Merkezi'nde, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve Başbakanlık Müsteşarı ile birlikte olduğunu belirtti. Destici, ''Orada aldığımız son bilgiler, 4 kişinin cesedine ulaşıldığı ve bunlardın içinde sayın Genel Başkanımızın olmadığı yönündeydi'' dedi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün akşam bir televizyon kanalının canlı yayınında söylediği sözler nedeniyle, yanlış anlaşılmadan dolayı helikopterde bulunan 6 kişiye de ulaşıldığı ve bunların hepsinin ölü olduğu yönünde haberler yapıldığını ifade eden Destici, ''Kesinlikle bunlar doğruyu yansıtmıyor. Sayın Başbakan Yardımcımızın dün özellikle NTV ve CNN Türk'ü uyarmasını istedim, benim yanımda bunların yayınlarını düzeltmesini istedi, bunlar düzeltilmedi'' diye konuştu.


Basına ve kendilerine çeşitli haberlerin geldiğini, bunların sağlıklı haberler olmadığını belirten Destici, şunları kaydetti:


''Bunların hiçbirisine itibar etmiyoruz. Bizim bilgilerimiz çok net. Çünkü ben bizzat ilk olay yerine ulaşan kişilerle telefonla konuştum. Daha sonra bizim doktor arkadaşımız bizzat onlar döndükten sonra 16'sıyla da görüşerek bizim bilgilerimizi bizzat teyit etti. Dolayısıyla şu andaki resmi bilgi, biraz önce İçişleri Bakanı ile de görüştüm, 4'tür arkadaşlar. Bunu net olarak söylüyorum. Bu, resmi açıklamadır. Bunun karşısında resmi kurumlar başka bir şey söylüyorsa, bunu çıksınlar resmi olarak açıklasınlar. Bizdeki resmi bilgiler 4 olduğu, diğer tevatür bilgilerin hiçbirisine biz itibar etmiyoruz. Bunların içerisinde Sayın Genel Başkanımız yok. Bizim aldığımız resmi bilgi bunlar. Hem Başbakanlık Kriz Merkezi'nden hem de Kahramanmaraş'taki İçişleri Bakanımızdan ve onunla birlikte olan Emniyet Genel Müdürü, vali, kriz masasında kim varsa jandarma, istihbarat, bunların hepsinin elindeki bilgi bu.


Bu bilgi dışında şu anda resmi bir bilgi yok. Biz BBP olarak, umudumuzu yitirmiş değiliz ama Sayın Genel Başkanımız ve diğer iki kişinin yaşadığını da söylemiyoruz. Çünkü henüz bulunamadılar. Ölümüdürler, sağmıdırlar, bilmiyoruz. Elimizdeki net bilgi 4 olduğu. Bunun dışında Başbakan, Cumhurbaşkanı, İçişleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı, Ulaştırma Bakanı, Emniyet Genel Müdürü, Milli Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı, kim ne biliyorsa açıklasın. Bildikleri bir şey varsa eğer, bunu bizden gizliyorlarsa, kamuoyundan gizliyorlarsa, bunu bilmek hakkımız. Başından beri bunu söylüyoruz. Bunu ısrarla istiyoruz.''


BAKAN ATALAY: CENAZELERLE İLGİLİ SAYIYI SONRA AÇIKLAYACAĞIM


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin enkazına ulaşmaya çalışan Skorsky tipi helikopterin olay mahalline yakın bir noktaya zorunlu iniş yapmak zorunda kaldığını bildirdi.


Kızılöz köyünde bulunan Bakan Atalay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Genelkurmay Başkanlığına ait bir helikopterin olumsuz hava şartları nedeniyle enkaz mahalline yakın bir noktaya zorunlu iniş yapmak zorunda kaldığını söyledi.


Helikopterde bulunan personelin sağlık durumunun iyi olduğunu ifade eden Bakan Atalay, personelin helikopterden alınarak, köye getirildiğini ve şu anda bir sıkıntı bulunmadığını kaydetti.


Bakan Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin enkazında bulunan cenazelerle ilgili sayıyı ise daha sonra açıklayacağını ifade etti.


Öte yandan, emniyet yetkilileri zeminin karla kaplı ve gevşek olmasından dolayı zorunlu iniş yapan helikopterin tekrar havalanamadığını belirtti.


12:33 - 4 CESET İÇİNDE MUHSİN BAŞKAN'IN BULUNDUĞU BİLGİSİ GELMEDİ


Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Destici, Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiğine dair resmi bir açıklama gelmediğini söyledi.


Kendisinin gece Başbakanlık Kriz Merkezi'nde bulunduğunu aktaran Destici, enkaz bölgesinde 4 cesedin bulunduğunu söyleyerek, ''Bulunan 4 cesedin içinde Muhsin Başkan'ın bulunduğu bilgisi gelmedi'' dedi.


Destici, sonuç ne olursa olsun parti olarak bunu kabullenmeye hazır olduklarını söyleyerek, BBP Genel Merkezi önünde bekleyen ve Türkiye'nin çeşitli yerlerinde bulunan mensuplarına itidal çağrısı yaptı.


12:00 - KURTARMA ÇALIŞMALARINA KATILAN SKORSKY DÜŞTÜ


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin enkazına ulaşmaya çalışan skorsky tipi helikopter zorunlu iniş yaptı.


Kızılöz'den kalkan skorsky tipi askeri helikopter, kötü hava şartları nedeniyle enkazın bulunduğu bölgeye giderken zorunlu iniş yaparak, kara saplandı.


Helikopterde bulunan iki pilotun durumunun iyi olduğu öğrenildi.


11:45 - ENKAZ BÖLGESİNDE YOL AÇMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişi taşıyan helikopterin enkazın bulunduğu noktaya yakın bir yere kadar servis yolu açılması için iş makineleriyle çalışma başlatıldı.


AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Kızılöz köyünde karargah kuran askeri ekipler, sivil savunma ekipleri, Kızılay, AKUT ve köy korucuları enkazdaki cenazelerin nakledilmesi için yoğun çaba harcıyor. Bölgede kar yağışı ise aralıklarla sürüyor.


İl Özel İdaresinden gönderilen 3 adet paletli dozer ile 2 greyder, Kızılöz köyü ile enkazın bulunduğu noktaya yakın bir yere kadar 5 kilometrelik bir servis yolu açmak için çalışma başlattı.


Bu arada, Ulaştırma Bakanlığından gönderilen kaza kırım ekibi, Göksun ilçesine geldi. Ekibin buradan arazi araçlarıyla Kızılöz köyüne gönderileceği bildirildi.


BAKAN ATALAY HELİKOPTERLE HAVADAN İNCELEME YAPTI


Bu arada, Genelkurmay Başkanlığına ait skorsky helikopterle Kızılöz köyünden ayrılan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil ile Kahramanmaraş Valisi M. Niyazi Tanılır, enkaz bölgesinde havadan inceleme yaptıktan sonra yeniden köye döndü.


TBMM Başkanvekili Pakdil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, enkazın üzerinde helikopterle iki tur attıklarını, yoğun kar yağışı nedeniyle aşağıya inemediklerini bildirdi. Pakdil, 200 kişilik arama kurtarma ekibinin de enkaza ulaştığını ve çalışma yaptığını gördüklerini söyledi.


Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer ile kızı Firuze de Kızılöz köyünde bekleyişini sürdürüyor.


Kızılay ekibi ise bölgede çalışma yapan ekiplere, kumanya dağıtımına başladı.


11:09 - BAKAN ATALAY, ENKAZIN BULUNDUĞU ALANA HAREKET ETTİ


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin enkazının bulunduğu alana helikopterle hareket etti.


Genelkurmay Başkanlığına ait 2 adet skorsky helikopter bu sabah saatlerinde Kızılöz köyüne geldi. Kar ve tipiye rağmen köye ulaşan helikopter, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil ile Kahramanmaraş Valisi M. Niyazi Tanılır'ı kar yağışının durması üzerine enkaz bölgesine götürmek üzere havalandı.


Bakan Atalay ve beraberindekilerin Döngel köyü yakınlarındaki Kanlıçukur mevkisinde bulunan helikopterin enkazını havadan inceleyeceği öğrenildi.


Bu arada, BBP'li 10 gönüllü ile BOTAŞ görevlisi 15 kişi de Kanlıçukur'da bulunan enkaza doğru yaya olarak Kızılöz köyünden hareket etti.


10:48 - HELİKOPTER KAZASI: 3 kaza kırım uzmanı bölgede


Ulaştırma Bakanlığı, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu helikopter kazasıyla ilgili araştırma yapmak üzere 3 kaza kırım uzmanını bölgeye gönderdi.


Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce oluşturulan 3 kişilik kaza kırım uzmanı, helikopter kazasının ardından Adana üzerinden Kahramanmaraş'a gönderildi. Şu anda Kahramanmaraş'ta bulunan ekibin, kaza bölgesine ulaşmasının ardından çalışmalarına başlayacağı öğrenildi.


Kaza kırım uzmanları, olay yerindeki araştırmalarından sonra helikopterin düşüş nedenine ilişkin tespitlerde bulunacak. Uzmanlar, elde edilecek bulguları, rapora dönüştürdükten sonra Ulaştırma Bakanlığına sunacak.


09:00 - 100'Ü ASKER 200 KİŞİ CESETLERİ ALMAYA GİTTİ


Kızılöz Köyü'nde çalışmaları koordine eden İçişleri Bakanı Beşir Atalay, enkazın bulunduğu 15 kilometre uzaklıktaki bölgeye başlarında 1 binbaşı olmak üzere 100'ü asker 200 kişinin cesetleri almak üzere bölgeye yaya olarak gittiğini açıkladı. Ancak hava koşulları cenazeleri almaya gidenlere izin vermiyor.


BEŞİR ATALAY'DA DAĞA ÇIKTI


Bakan Atalay da enkazın bulunduğu bölgeye gitmek üzere yola çıktı ve araçların gidebileceği en son noktaya kadar gitti. Sonra da yaya olarak bir süre devam etti. Askeri yetkililerin uyarısı ve zor hava koşulları nedeniyle Bakan Atalay daha ileriye gidemedi.


08:41: Enkazın bulunduğu bölgede kar yağışı devam ediyor


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin enkazının bulunduğu bölgede kar yağışı ve soğuk hava etkili oluyor.


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile beraberindeki 5 kişiyi taşırken Döngel köyü yakınlarında bulunan Kanlıçukur mevkisine düşen helikopterin enkazında bulunan cenazeler henüz aşağıya indirilemedi. Bölgedeki ekipler, etkili olan soğuk, kar yağışı ve tipi nedeniyle çalışmalarını zor koşullar altında yürütüyor.


Cenazeleri almak için bölgeye giden asker ve sivil savunma birliklerinin bulunduğu 200 kişilik ekip ise henüz dönmedi.


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer, kızı Firuze ve öteki yetkililerin Kızılöz köyündeki bekleyişleri devam ediyor.


Yetkililerin bulamadığı enkazı 3 saatte buldular


Ne gençliğini yaşayabildi, ne makam derdi oldu


İHA muhabiri yarım saat içinde 3 görüşme yaptı


Yazıcıoğlu'nun eşi ve kızı da Kızılöz köyündeler


BBP lideri Yazıcıoğlu ölümden böyle söz etmişti


Kötü haber geldi: Yazıcıoğlu da hayatını kaybetti


Yazıcıoğlu'nun kaleminden, sesinden Üşüyorum


Sakin olalım da donuyoruz burada, ayağım kırık!


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler