YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kafatası sayısı 11'e çıktı
Dargeçit kazısında bulunan kafatası sayısı 11'e çıktı
Kafatası sayısı 11'e çıktı
27 Şubat 2012 / 14:18 Güncelleme: 27 Şubat 2012 / 14:17

Mardin'in Dargeçit ilçesindeki kazılarda biri kadın 7 kişiye ait kafatası daha bulundu. Böylece son bir haftada 3 ayrı noktada gerçekleştirilen kazılarda bulunan kafatası sayısı 11'e ulaştı.

1995 yılında gözaltına alınan ve bir daha kendilerinden haber alınamayan 6 kişi için Bağözü (Tiruva) köyünde yapılan kazıların ardından, köylülerin ifadeleri doğrultusunda yeni bir noktada daha kazı çalışması başlatıldı. Dargeçit Jandarma Tabur Komutanlığı'na 1 kilometre uzaklıkta, yolun kenarında yapılan kazılarda biri kadın 7 kişiye ait kafatası bulundu. İddiaya göre kemiklerde kurşun izine rastlandı. Dargeçit Cumhuriyet Savcısı Şükrü Aslan ve İHD avukatları ile kayıp yakınlarının gözetiminde yapılan kazıda toprağın altından çıkarılan kemikler torbalara konularak incelenmek üzere Adli Tıp'a gönderildi.

 

KAZILAR FARKLI ALANLARA YAYILABİLİR

Dargeçit ilçesinde 29 Ekim 1995'te iki öğretmenin teröristlerce öldürülmesinin ardından jandarma tarafından 2-6 Kasım 1995 tarihlerinde gözaltına alındıkları öne sürülen Abdullah Olcay (20), Mehmet Emin Aslan (19), Nedim Akyön (16), Abdurrahman Coşkun (21), Davut Altınkaynak (13) ve Seyhan D.'nin (14) yakınları, bu kişiler için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuruda bulunmuştu. Savcılığın başlattığı kazılarda şu ana kadar toplam 11 kişiye ait kemikler bulundu. Kayıp yakınlarının avukatı ve İHD Şube Başkanı Erdal Kuzu, gösterilen bütün kuyularda ve yerlerde insanlara ait kemik ve elbiseler ortaya çıktığını söyledi. Dargeçit ilçesinde kazı alanlarının genişleyebileceğini belirten Kuzu, "Farklı alanlarda kazılar yapılacak. Mardin genelinde birçok faili meçhul cinayete giden yüzlerce insan var. Bunları araştırıyoruz." dedi.

(CİHAN)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler