YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kafaları karıştıran iddia
Anayasa değişikliğinin iptali ve yürülüğünün durdurulması istemiyle AYM'ye yapılan başvurunun altında imzası bulunan Bağımsız vekil Ahmet Tan, "Referanduma gidilmeyecek" dedi..
Kafaları karıştıran iddia
30 Mayıs 2010 / 09:10 Güncelleme: 30 Mayıs 2010 / 09:22

Anayasa değişikliğinin iptali için CHP'ye destek veren Milletvekili Ahmet Tan'ın iddiası kafa karıştırdı.

Tan, Anayasa Mahkemesi'nin eski üyelerinin yeni üyelerle görüştüğünü belirterek, "Referanduma gidilmeyecek. Paket iptal edilecek" dedi. Tan'ın açıklamaları, mahkemeyi etkileme olarak değerlendirildi.

Anayasa değişikliği iptal istemi ile ilgili kritik görüşmeye günler kala, İstanbul Bağımsız Milletvekili Ahmet Tan, Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında şok bir iddia ortaya attı. Anayasa değişikliğinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne yapılan iptal başvurusunda da imzası bulunan Tan'ın, bu kanıya nereden vardığı ve açıklamaları, karar öncesi mahkemeyi etkileme olarak yorumlandı.

Yüksek Mahkeme'ye yönelik "şike" iddiası kafaları karıştırdı. Ahmet Tan, mahkemenin eski ve yeni üyelerinin bir araya gelerek görüştüğünü ve sonucun belli olduğunu savunarak, Yüksek Mahkeme'ye yönelik 'şike' iddiasında bulundu. Tan, paketin iptal edileceği ve yürütmesinin durdurulacağını ileri sürdü. Tan, katıldığı bir televizyon programında, "Anayasa değişiklik paketi referanduma gitmeyecek. Çok iddialı olacak ama değişiklik paketi referanduma gitmeyecek. Anayasa Mahkemesi'nin eski üyelerinin mevcut üyeleriyle temasta bulunması sonucunda ortaya çıkan manzara şudur: Anaya değişiklik paketinin yürütmesi durdurulacak ve referanduma gidilmeyecek. Paket iptal edilecek" dedi. Siyaset ve hukuk çevreleri, Ahmet Tan'ın bu iddialarının ihsas-ı rey anlamına geldiğini, Anayasa Mahkemesi üyelerini etkileme çabası olarak değerlendirildi.

'YANLIŞ ANLAŞILDIM'

Ahmet Tan, gelen tepkiler üzerine televizyon programında söylediği ifadelerin kendi yorumu olduğunu ve yanlış anlaşıldığını söyledi. Tan, "Ben orada kendi görüşümü belirttim. Ben 35 yıllık Ankara'da gazetecilik yapan biriyim. Bu anlamda ben televizyon programında, kokteyllerde, toplantılarda görüştüğüm eski ve yeni Anayasa Mahkemesi üyelerinin görüşlerini aktardım. Ben de kendi çapımda olaylara gazeteci gibi yaklaşarak kendi tahminimi dile getirdim. Ben kulislerde, Anayasa Mahkemesi eski üyelerine sorduğum 'Ne olur' sorusuna verdikleri cevaplar üzerine böyle bir değerlendirmede bulundum" diye konuştu.  (Yeni Şafak)

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler