YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kafalar iyice karıştı
Suriye tarafından 22 Haziran'da uluslararası sularda vurulduğu açıklanan Türk jetiyle ilgili tartışmalar yeni bir boyut kazandı.
Kafalar iyice karıştı
12 Temmuz 2012 / 09:48 Güncelleme: 12 Temmuz 2012 / 09:50

Olayın ardından güvenlik zirvesini toplayan Başbakan Tayyip Erdoğan, uçağın 'Suriye tarafından Akdeniz'de uluslararası hava sahasında vurulduğunu' açıklamıştı.

Başbakan dün de, "Uçağımız Suriye'den 13 mil uzakta isabet almıştır. Sonra süratle irtifa ve hız kaybetmiş, rotasından çıkmıştır." dedi. Şehit pilotlarla birlikte denizden çıkarılan uçak enkazıyla ilgili inceleme sonuçlarını açıklayan Genelkurmay Başkanlığı ise daha öncekilerden farklı bilgiler verdi. Keşif uçağının enkazında herhangi bir yangın başlatıcı madde profiline, organik ya da inorganik patlayıcı madde artığına ve herhangi bir mühimmata rastlanmadığı vurgulandı. Ayrıca eldeki mevcut parçalar ile deniz dibinde bulunan parçaların kamera görüntüleri üzerindeki teknik incelemenin devam ettiği bildirildi. Açıklamada, 'Suriye resmî makamlarınca kendileri tarafından düşürüldüğü iddia edilen' ifadesine yer verilmesi dikkat çekti.

Genelkurmay Başkanlığı dün, Suriye tarafından düşürülen jete ilişkin açıklama yaptı. Uçakla ilgili su yüzeyinden toplanan malzemeler üzerinde petrol türevi herhangi bir yangın başlatıcı ve hızlandırıcı madde profiline, organik ve inorganik patlayıcı madde artığına ve herhangi bir mühimmata ait olduğu değerlendirilen bir bulguya rastlanmadığı bildirildi. Açıklamada, 22 Haziran 2012 tarihinde, Doğu Akdeniz'de, uluslararası hava sahasında, görev uçuşu yaparken, radar ve telsiz teması kesilen ve müteakiben Suriye resmi makamlarınca kendileri tarafından düşürüldüğü iddia edilen RF-4 uçağıyla ilgili ilgili bilgilerin bugüne kadar doğru ve tam bir şeffaflık içinde kamuoyu ile paylaşıldığı ve bundan sonra da aynı şekilde paylaşılmaya devam edileceği ifade edildi.

TSK'nın açıklamasında, uçağın enkazının aranması ve kurtarılması faaliyetlerine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığına ait 4 adet askeri gemi ile devam edildiği belirtildi. Uçağın düştüğü alanda TCG Çeşme hidrografi gemisi tarafından dip taraması faaliyetinin devam ettiği, NAUTILUS araştırma gemisinin, kamera sistemindeki arıza nedeniyle bölgeden ayrıldığı kaydedildi. Ayrıca, deniz dibinde tespit edilen ve halen çıkarılamayan parçaların denizden çıkarılması için yeni imkânların araştırılmasına başlandığı belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından bugüne kadar yapılan açıklamalarda, uçağın Suriye tarafından düşürüldüğü belirtilmişti. Dün yapılan açıklamada ise uçakla ilgili "Suriye resmi makamlarınca kendileri tarafından düşürüldüğü iddia edilen" ifadesine yer verilmesi dikkat çekti. Jetin düştüğünün anlaşılmasından bu yana Türkiye uçağın füzeyle düşürüldüğünü, Suriye ise uçaksavar ateşiyle vurulduğunu savundu. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Baki Kavun ise yaptıkları son açıklamalarda Türk jetinin füzeyle vurulduğuna dair henüz bir bulgu olmadığına işaret etti.

Bu arada Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'i kabul etti. Başbakanlık Resmi Konutu'ndaki görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü. Özel'in jetin enkazı üzerinde elde edilen son verileri Erdoğan'a aktardığı öğrenildi. Alınan bilgilere göre terörle mücadele de masaya yatırıldı. Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler