YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadir Topbaş'tan İstanbul açıklaması
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentte dün etkili olan kar yağışı nedeniyle yaşanan sıkıntıların, kent genelinde meydana gelen 344 trafik kazasından kaynaklandığını açıkladı.
Kadir Topbaş'tan İstanbul açıklaması
21 Aralık 2012 / 11:11 Güncelleme: 21 Aralık 2012 / 11:17

 

 
Kadir Topbaş, Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) düzenlediği basın toplantısında, dün İstanbullular'ın kar yağışıyla uyandığını hatırlattı.
 
Kentin kuzey kesimleri başta olmak üzere bazı bölgelerde sabah saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı ve hava sıcaklığının 13 derece düşmesiyle oluşan buzlanma nedeniyle 344 trafik kazası meydana geldiğini, Sarıyer, Beykoz, Arnavutköy ve Beylikdüzü gibi bölgelerde ulaşımda ciddi problemler yaşandığını söyledi.
 
Ekiplerinin her zaman olduğu gibi ciddi çalışma yürüttüğünü aktaran Topbaş, Büyükşehir Belediyesi'nin karla mücadelede ekipman olarak yeterli seviyede bulunduğunu vurguladı.
 
Topbaş, uyarıları dikkate alarak kar lastiği kullanan ve takip mesafesini arttıran İstanbullular'a teşekkür ederek, bu sayede daha büyük sıkıntıların yaşanmasının önüne geçildiğini ifade etti.
 
Trafik kazalarının ve yolda kalan araçların ciddi yoğunluklara neden olduğunu dile getiren Topbaş, bu durumdan en çok etkilenen yerin Sarıyer Madenler bölgesinin olduğunu kaydetti.
 
Topbaş, sabaha kadar çalışmaları AKOM'daki yetkililerle irtibat halinde takip ettiklerini anlatarak, ''Sabaha kadar 250 aracımız ve 1300 personelimiz çalışmalarını sürdürdü. Bugün itibarıyla baktığımızda İstanbul'un hiçbir noktasında problem yaşanmıyor. Kapalı köy yolu yok, her yere ulaşıldı. Zaten dün itibarıyla da ana arterlerde problem yaşamadık. Şehir merkezi ağırlıklı çalışmalar sayesinde bir sıkıntı yaşanmadı. Bugün itibarıyla da kentin hiçbir noktasında bir ulaşım problemi yok'' dedi. 
 
Meteorolojik değerlendirmelere göre yaptıkları çalışmalarda dünkü kar yağışının bugün beklendiğini ifade eden Topbaş, ancak daha önce ve etkin şekilde kar yağışının olması nedeniyle sıkıntının ortaya çıktığını dile getirdi.
 
 
''305 evsiz vatandaş himaye altına alındı''
 
 
Kadir Topbaş, Metin Oktay Spor Tesisleri'nde 305 evsiz vatandaşın himaye altına alındığını bildirdi.
 
Kentte dünkü fırtınada 19 ağacın yıkıldığını ve 5 çatının uçtuğunu belirten Topbaş, kar kalınlığının Beykoz, Çatalca, Riva ve Bahçeköy bölgesinde 40 santimetreye, Kemerburgaz, Arnavutköy, Çamlıca ve Başakşehir'de 30 santimetreye kadar ulaştığını belirtti.
 
Topbaş, özellikle Beylikdüzü-Haramidere istikametindeki sıkışmaların temelinde trafik kazaları yattığına işaret ederek, kent genelinde 344 trafik kazasının İstanbul'un ana arterlerinde ciddi problem ortaya çıkardığını anlattı. 
 
Kazalar nedeniyle trafikte uzun süre kalanların sıkıntılarının aktarıldığını, güçleri yettiği kadar onlara yardımcı olmaya çalıştıklarını ifade eden Topbaş, ''Vatandaşlarımızın desteği olmadan başarılı olmamız mümkün değil. Yönetimle halkımız el ele verdiği zaman, uyarılara dikkat edildiği zaman sıkıntıları geride bırakırız'' dedi.
 
Topbaş, dünya genelinde bakıldığında bu tür olayları daha fazla yaşayan kentlerin olduğuna işaret ederek, ''İstanbul geçmişte de bunu çok fazla yaşamıştı. Dün lokal olarak bir iki bölgede sıkıntı yaşandı, bir daha yaşanmayacağını ifade edebiliriz. Bugün ve önümüzdeki günlerde İstanbul'da hava sıcaklığının 5-6 derece yükselmesi bekleniyor, kar beklenmiyor ama ekiplerimizi bölgelerde hazır bulunduruyoruz. Daha etkin sıkıntı yaşanmaması için çalışmalarımız sürecek'' ifadelerini kullandı. 
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kar yağışı nedeniyle bugün ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün ara verilmesi nedeniyle hem trafikte rahatlama hissedildiğini hem de çocukların sıkıntı çekmediğini belirterek, karardan dolayı İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'ya teşekkür etti.
 
 
AA
 
 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler