YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadir gecesi Umre rekoru
Kadir gecesi Umre rekoru
26 Haziran 2016 15:10
Umre ziyaretini Kadir Gecesi’ni de kapsayacak şekilde yapmak isteyen 25 bin Türk, 2.000 dolardan başlayan ücretler ödeyerek Mekke’ye gitti.

Hac için Suudi Arabistan yönetiminin uyguladığı kotaya takılanlar ve Ramazan Bayramı’nı kutsal topraklarda karşılamak isteyenlerin yoğun ilgi gösterdiği Umre ziyareti, bu yıl rekora ulaştı. Vizyon Tur Genel Müdürü Talha Çizmeci, Suudi Arabistan yönetiminin Ramazan ayının 15’inden sonra Umre vizelerini kasım ayına kadar kapattığını söyleyerek, tur şirketlerinin Umre için 50 bin talep aldığını söyledi.

Umre’ye yoğunluğun Ramazan ayının Kadir Gecesi’ni de kapsayan son 10 günü için yoğunlaştığını anlatan Çizmeci “Son on gün için oteller paketlerini sattılar. Uçaklarda da yer kalmadı. Zaten vizeler de kapandı. Kadir Gecesi için 25 bin dolayında Türk’ün kutsal topraklarda olacak” diye konuştu.

TURİST VİZESİ KALMADI

Tur şirketlerinin kotalarının turist olarak kalmadığını anlatan Talha Çizmeci “Ben bugün Umre’ye götürebilirim diyen şirket ticari vize ile ya da başka bir tanıdık vasıtasıyla bu işi yapacaktır. Normalde turist vizesi bu yıl için Umre’de kalmadı” ifadesini kullandı. Hizmet Turizm Genel Müdürü İsmail Bulut ise “Petrol fiyatı düşük olduğu için Suudiler bu yıl Umre kotasını yüzde 15 arttırdı. Kabe’ye en yakın 8 bin 500 dolarlık odalar da doldu. Benim şirketimin hâlâ kotası var. Kadir Gecesi için 3 günlük de olsa Umre yaptırabiliyoruz. Normalin ötesinde hizmet ve özellik isteyenler için de fiyat lüks otellere göre giderek katlanıyor” diye konuştu.

30 BİN DOLARA KADAR VAR

Turizm şirketleri Umre ziyareti için farklı seçenekler sunuyor. En az 3 günden başlayan turlar, 10 ve 20 günlük şekilde satılıyor. Kalınacak otelin Kabe’ye yakınlığı ve lüks olma kriterleri de fiyatı belirleyen en önemli etkenlerden. Kadir Gecesi yaklaştıkça Umre için Kabe’ye yakın otellerde yer bulunamazken, önceden yapılan organizasyonlarda 2 bin 500 dolar ile kalınacak otelde aranan özelliklere göre kişi başı 30 bin dolara kadar Umre organizasyonları gerçekleştirilebiliyor.

 

STAR GAZETE

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler