YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadir Gecesi tüm yurtta coşku ile ihya edildi
Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gece olan Kadir Gecesi'nde vatandaşlar coşkuyla camileri doldurdu.
Kadir Gecesi tüm yurtta coşku ile ihya edildi
14 Temmuz 2015 / 00:29 Güncelleme: 14 Temmuz 2015 / 02:30

Başkentte vatandaşlar camilere akın etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içerisinde yer alan Beştepe Millet Camii'nde vatandaşlar namaz kıldı, dua etti. Kur'an-ı Kerim'in vahiy yoluyla Hazreti Muhammed'e gönderilmeye başlandığı Kadir Gecesi, Ankara'daki camilerde dua ve ibadetlerle idrak edildi.

Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve ''bin aydan daha hayırlı'' olarak kabul edilen Kadir Gecesi'nde, İstanbullular camileri doldurdu. 

Kadir Gecesi vesilesi ile Kocatepe, Ahmet Hamdi Akseki, Hacı Bayram Veli ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki Beştepe Millet camilerini dolduran vatandaşlar namaz kıldı, dua etti, okunan Kur'an-ı Kerim'i dinledi.

Ahmet Hamdi Akseki Camisi'ndeki namaz, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez tarafından kıldırıldı.

Hacı Bayram Veli Camisi'ne gelenler yatsı ve teravih namazından sonra türbe ziyaretinde bulundu.

İstanbullularda Kadir Gecesi dolayısıyla başta Sultanahmet, Süleymaniye, Fatih ve Eyüp Sultan olmak üzere adeta camilere akın etti. 

Sultanahmet Camisi'nin avlusu ve çevresinde, iftar saatinden önce hazır bulunan çok sayıda vatandaş, oruçlarını da burada açtı. Daha sonra Sultanahmet Camisi'nde akşam namazını kılan vatandaşlar, akşam namazının ardından okunan Kur'an-ı Kerim, Mevlid-i Şerif ve ilahileri dinledi. 

Yatsı ve teravih namazlarında ise Sultanahmet Camisi'nin girişinde ve abdest alma yerlerinde uzun kuyruklar oluştu. Süleymaniye, Fatih ve Eyüp Sultan camilerinde de aynı görüntüler oluştu. Camilerin kapalı kısımlarının tamamen dolması üzerine bazı vatandaşlar, yanlarında getirdikleri kartonları camilerin avlusuna ve yeşillik alanlara sererek namaz kıldı. 

foto-252.jpg

Konya'da vatandaşlar camilere akın etti. Mevlana Meydanı'nda Sultan Selim Cami'sinde meydanı dolduran binlerce vatandaş ''Bin aydan daha hayırlı'' olarak bilinen Kadir Gecesi'ni ihya etti.

Osmaniye'nin Kadirli ilçesindeki Merkez Hamidiye Camisi'ne gelen vatandaşlar, namaz kılıp dua etti. Camşde Sakalı Şerif'i coşkusu da yaşandı. Aydın, Denizli, Manisa ve Uşak'taki camiler Kadir Gecesi'ni ibadetle geçirmek isteyenlerle dolup taştı.  İzmir'de, Kadir Gecesi dolayısıyla Konak Meydanı'nda düzenlenen etkinlik, binlerce inanını buluşturdu.

 

AA

 

 

 

Etiketler:
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler