YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadınları aşağılayan rivayetler olmayacak
İslam dünyasının merakla beklediği hadis projesi yavaş yavaş şekilleniyor... Konuya ilgili Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Kitabımızda kadını aşağılayan, cinsiyet ayrımı yapan rivayetler kitapta olmayacak” dedi.
Kadınları aşağılayan rivayetler olmayacak
05 Nisan 2011 / 07:38 Güncelleme: 05 Nisan 2011 / 07:43

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İslam dünyasının merakla beklediği hadis projesini, “Derlediğimiz yaklaşık 210 bin rivayet var. Tekrarları çıkarttığımızda elimizde 20 bin kadar rivayet kalıyor. Kitapta konuların özünü anlatan hadis sayısı 2 bini geçmeyecek; onları izah ederken de 20 bin hadisi kullanmış olacağız” sözleriyle özetledi.Görmez, “Örneğin, Kadın bölümünün sonunda ‘Hz. Peygamber’in kadını aşağılayan, cinsiyet ayrımcılığı yaptığını ima eden herhangi bir söz kendisine mal edilemez’ gibi bir cümle olacak. Yani kitabımızda kadını aşağılayan, cinsiyet ayrımı yapan rivayetler kitapta olmayacak” dedi.

Görmez, “Kâbe’nin ruhaniyetine çok daha uygun bir çevre düzenlemesinin yapılmış olmasını gönül isterdi. Bir mümin olarak da söylüyorum bunu. Kâbe’nin o tevazusuna uygun hem insanı onun üstüne yüceltmeyen hem de insana değer veren bir çevre düzenlemesine gidilmesi daha güzel olurdu. Benden ‘Kaldığımız yer Kâbe’den 500 metre uzakta olmasın’ diye talepte de bulunuluyor. Dahası ‘Kâbe manzaralı oda’ ifadesi de beni şahsen üzüyor” dedi. Dün Hürriyet’i ziyaret eden Görmez, şunları söyledi:

‘5N 1K’ mantığı

“Son 40 maddenin yazımına geçtik; 8 bölüm ve yaklaşık 360 başlık altında çalışmamızı en kısa sürede tamamlayacağız. ‘Her hadisin bir evi var’ yaklaşımı içinde sürdürüyoruz; her hadisi evine koyacağız. Biz de ‘5N 1K’ mantığıyla çalışıyoruz; 14 yüzyıl önce Hz. Peygamber bir söz söyledi ancak ne zaman, nerede, nasıl, hangi bağlamda ve gerçekten söyledi mi? Hadis bilimi puzzle gibi... Bu kitapta konuların özünü anlatan ve Arapça orijinalleriyle yer alan hadis sayısı ise 2 bini geçmeyecek. 2 bin hadisi yorumlarken 20 bin hadisi de rivayeti de kullanmış oluyoruz.” (Hürriyet)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler