YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadınlardan barış eylemi...
Kadınlardan barış eylemi...
17 Eylül 2011 16:59
Başkent Ankara'da kadınlar biraraya geldi, eylem yaptı. Eyleme BDP'li kadın milletvekilleri de destek verdi. Eylemin nedeni 'barış' isteğiydi. Eylemde 'operasyonlar durdurulsun' diye pankart açıldı

Türkiye'nin çeşitli yerlerinden Ankara'ya gelen bir grup kadın, Abdi İpekçi Parkı'nda ''barış'' talebiyle eylem yaptı.

Farklı illerden Ankara'ya gelen kadınlar, Sıhhiye Toros Sokak'ta toplandı. Burada Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çeken kadınlara, bazı BDP'li kadın milletvekilleri de destek verdi.

Abdi İpekçi Parkı'na doğru yürüyüşe geçen kadınlar, üzerinde ''Operasyonlar dursun, silahlar sussun, barış istiyoruz'' yazılı pankart taşıdı.

Kadınlar, parkın girişlerine kurulan kontrol noktalarında tek tek arandı. Kadın polislerin görev yaptığı arama noktalarında kesici aletler ve sopaların yanı sıra sakıncalı ifadelerin bulunduğu pankartlara da el konuldu.

Eylemcilere destek veren BDP Siirt Milletvekili Gültan Kışanak, burada yaptığı konuşmada, kadınların savaşın ne demek olduğunu çok iyi bildiklerini ifade ederek, ''Savaş ölümdür, kandır, gözyaşıdır, yürek yangınıdır. Bizim yüreğimiz yanıyor. Biz kadınlar, evlatlarımızı, sevdiklerimizi yitirmenin ne demek olduğunu çok iyi biliyoruz. Onun için bugün meydandayız'' diye konuştu.

Kışanak, ''Acının Türkü Kürdü olmaz. Acının milleti yoktur. Gözyaşının milleti yoktur. Türkiye'deki tüm kadınların yüreği yanıyor. Gelin hep birlikte el ele verelim, bu savaş politikalarını boşa çıkaralım. Biz kadınlar yaşayarak, yaşatarak, özgürce, eşitçe, kardeşçe yaşamak istiyoruz. Edirne'den Kars'a, İzmir'den Diyarbakır'a kadar bu topraklarda yaşayan herkes, Türkü ile Kürdü ile barış istiyor, çözüm istiyor'' ifadelerini kullandı.

En başta kadınların onurlu, özgür yaşamı en güçlü şekilde savunacağını ifade eden Kışanak, ''Biz Edirne'ye, Çanakkale, Afyon'a, Yozgat'a hiçbir yere artık cenaze gitmesin diye meydanlardayız. Bizim için acılar ortaktır, çözüm de ortak olacaktır. Tüm Türkiyeli kadınlar el ele vererek çözümü, barışı ve kardeşliği getireceğiz'' diye konuştu. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler