YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Kadınlar siyasette etkin olmalı'
'Kadınlar siyasette etkin olmalı'
'Kadınlar siyasette etkin olmalı'
08 Mart 2008 / 12:12 Güncelleme: 08 Mart 2008 / 00:00


AK Parti'nin Dünya 8 Mart Kadınlar Günü dolayısı ile düzenlediği, Kadın Şurası'nda konuşan Başbakan Erdoğan kadınlara çağrıda bulunup bir de müjde verdi...


AK Parti'nin Dünya 8 Mart kadınlar günü için düzenlediği, Kadın Şurası'nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kadınlara siyasette etkin olması gerektiğine dikkat çekerek, 2009 yılında yapılacak yerle seçimler için kadınlara çağrıda bulundu. "Türkiye kadına seçme ve seçilme hakkını dünyadaki birçok ülkeden önce vermiştir" diyen Başbakan Erdoğan, siyasi olarak kadınların arzuladıkları noktada olmadığını belirterek yerel seçimler için kadınlara seçilme yarışında siz de olun dedi.


Kadınların toplum üzerinde olan etkilerine dikkat çeken Erdoğan, Ak Parti olarak göreve geldikleri günden beri kadına yapılan ayrımcılıklarla mücadele ettiklerinin altını çizdi.


İslam dinin de kadına verdiği öneme dikkat çeken Erdoğan, "Bakın dinimiz, 'Cennet babaların ayağının altında' demiyor, "Cennet annelerin ayağının altında" diyor. Bu çok önemli bir tespittir." diye konuştu.


KADINLARA YEREL SEÇİM MÜJDESİ


Son yerel seçimlerde kadın adayların önceki döneme göre daha fazla olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, önümüzdeki yerel seçimlerde, kadınların belediye başkanlığı ve meclis üyeliğinin daha fazla olacağını söyledi. "Önümüzdeki yerel seçimlerde, belediye başkanı, meclis üyesi kadınların sayısını daha da ileriye taşıma düşüncesindeyiz.” diyen Erdoğan "İstiyoruz ki kadınlarımız bu rekabetin içerisinde yer alsın. Önümüzdeki yerel seçimlerde kadınlarımız daha çok görev alacak. Hedefimiz bu. Kadınlar kopara kopara gelmeli. Rekabet etmeli." diye konuştu.


Kadınlarla ilgili yasalarda erkeklerin söz sahibi olmasını da eleştiren Erdoğan, erkekler artık geri planda duracağını ve AK Parti olarak, kadınları ilgilendiren konularda, karar verme noktasının kadın siyasetçilerin olması için bir çalışma başlatacaklarını ifade eden Erdoğan, "Meclis'te kadınlar konusunda söz erkeklerden alınacak." dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler