YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadınlar isterse terör biter
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programında konuştu.
Kadınlar isterse terör biter
08 Mart 2013 / 15:55 Güncelleme: 08 Mart 2013 / 16:47

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kadınların hak mücadelesini bir insanlık mücadelesi olarak gördüklerini, bu mücadelede her zaman onlarla birlikte hareket edeceklerini belirterek, ''Töre adına altında, hiç kimse kadına yönelik cinayetleri, kadına yönelik şiddeti mazur gösteremez. Bizim medeniyetimizde böyle töreler olamaz. Kız çocuklarını toprağa gömme töresini ayaklar altına almış bir peygamberin takipçileri, kız çocuklarına, kadınlara, eşlere ve annelere böyle insanlık dışı bir muamelenin içinde olamaz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Siirt Şehir Stadı'nda kurulan çadırda düzenlenen ''Kadının Emeği Türkiye'nin Yeni Ekonomik Dinamiği'' isimli törene katıldı.

Burada yaptığı konuşmaya ''Tüm dünyanın emekçi, cefakar, çilekeş kadınlarını, mazlum, mağdur kadınlarını selamlıyor, hepsine dostluk kardeşlik ve dayanışma mesajlarımızı iletiyorum'' sözleriyle başlayan Erdoğan, ''Kadınların ezilmediği, kadınların ayrımcılığa tabii tutulmadığı, kadınların horlanmadığı, istismar edilmediği, özellikle de şiddete hiçbir şekilde maruz kalmadığı bir dünya için kadınlarla birlikte mücadeleye devam edeceğiz. Kadınların hak mücadelesini bir insanlık mücadelesi olarak görüyoruz. Bu insanlık mücadelesinde her zaman onlarla birlikte hareket edeceğiz'' dedi.


-''Eğer kadın huzurluysa ülke huzurludur''-


''Bizim topraklarımızda, bizim medeniyetimizde, kadın, hem toplumun hem de toplumun çekirdeği olan ailenin temelidir. Bir anne olarak, bir eş olarak ya da bir evlat olarak kadın evini, çekip çevirdiği kadar toplumu şekillendiren, toplumu dönüştüren ülkeye ülkeye istikamet çizen bir varlıktır'' diyen Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Eğer kadın mutluysa toplum mutludur. Eğer kadın huzurluysa ülke huzurludur. Eğer kadın refah içindeyse eğer kadın umut içindeyse toplum da o kadar refah içinde, gelecekle ilgili olarak o kadar umut içindedir. Kadınlarını ihmal eden, kadınlarını aşağılayan, öteleyen, dışlayan, kadınlarına ikinci sınıf varlık muamelesi yapan hiçbir toplumun hiçbir alanda ilerlemesi asla mümkün değildir.''


-Hazreti Peygamber'i örnek gösterdi-


Başbakan Erdoğan, kadınlardan ifadelerini, eşlerinize babalarına erkek çocuklarına tekrar tekrar söylemelerini isteyerek, ''Biz öyle bir peygamberin takipçileriyiz ki yozlaşmış bir toplumsal yapıyı doğru yola davet için geldiğinde ilk yasakladığı kız çocuklarına yapılan vahşet olmuştur. Kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü, kadınların, eşlerin, annelerin hor görüldüğü, hatta insan dahi sayılmadığı bir toplumda, kadınları baş tacı etmiş, annelerin ayağının altında cennet olduğunu müjdelemişti. Biz, işte böyle bir medeniyetin mensuplarıyız'' ifadelerini kullandı.

Cennetin babaların, kadınların ayağı altında değil annelerinin ayağı altında olduğunun müjdelendiğini belirten Erdoğan, ''Bu, anlamlıdır. Yani bizim dinimizde, annelik, bir irtifadır, bir yüksek seviyedir. Onun için anneliği hor görmek aslında bir zaaftır'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Biliyorum, Siirt'te bazı farklılıklar, değerlendirmeler, yönlendirmeler başka türlü anlaşılabilir ama ben biliyorum ki Siirt'in erkekleri, kadınına şiddet uygulamaz ama eğer yapanlar varsa eğer kadına şiddet uygulayan varsa onlara Hazreti Peygamber'i örnek gösterecek, onları uyaracaksınız. Eğer dinlemiyorlarsa eğer şiddet uyguluyorlarsa hiçbir hanım kardeşim çekinmesin, hiçbir hanım kardeşim korkmasın. Gitsin, polise, jandarmaya, hakim ve savcılara derdini açık açık anlatsın.''

Zaman zaman bazı emniyet görevlilerinin, kadınlara yönelik şiddet uygulamalarına şahit olduklarını dile getiren Erdoğan, bu konuların takipçisi olduklarını ve takipçisi olmaya da devam edeceklerini vurguladı.

Geçen yıl 8 Mart'ta şiddete maruz kalan, şiddet tehdidi altında olan kadınlar için caydırıcı ve ağır şekilde cezalandırıcı bir yasa çıkarıldığını hatırlatan Erdoğan, ''Bu yasanın uygulanması konusunda, hiçbir mazereti hiçbir bahaneyi kabul etmiyoruz. Polisin, jandarmanın, hakim ve savcılarımızın yasanın harfiyen uygulanması konusunda daha duyarlı, daha dikkatli olmalarını özellikle şahsım ve milletim adına, insanlık adına rica ediyorum'' dedi.


-''Bizim medeniyetimizde böyle töreler olamaz''-


Başbakan Erdoğan, ''Töre adına altında, hiç kimse kadına yönelik cinayetleri, kadına yönelik şiddeti mazur gösteremez. Bizim medeniyetimizde böyle töreler olamaz. Kız çocuklarını toprağa gömme töresini ayaklar altına almış bir peygamberin takipçileri, kız çocuklarına, kadınlara, eşlere ve annelere böyle insanlık dışı bir muamelenin içinde olamaz'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, önce kadınların bu şiddete ''dur'' demesi gerektiğini bildiren Erdoğan, ''Siz haklarınızı bilecek, haklarınızın farkında olacak ve o hakları korkmadan, çekinmeden savunacak, kullanacaksınız. Siz haklarınıza sahip çıkarsanız, siz bunun mücadelesini samimiyetle verirseniz inanın tüm engeller, ortadan kalkacaktır'' ifadelerini kullandı.


-''Eğer kadın cahil kalırsa toplum cahil kalır''-


Erdoğan, son 10 yılda kadın hakları alanında önemli adımlar atıldığına dikkati çekerek, ''Bizim anayasal, yasal düzenleme yapmamız, reformlar yapmamız, adeta sessiz devrimler gerçekleştirmemiz yetmiyor. Sizin de bu hakların bilincinde olmanız, bu haklara sıkı sıkıya sahip çıkmanız gerekiyor'' değerlendirmesinde bulundu.

2004 ve 2010 yıllarında yapılan anayasa değişiklikleriyle, ''kadın ve erkekler eşit haklara sahiptir'', ''aile toplumun temelidir, eşler arasında eşitliğe dayanır'', ''alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı yorumlanamaz'' hükümlerini getirdiklerini anlatan Başbakan Erdoğan, Medeni Kanun'u, Ceza Kanunu'nu, Ailenin Korunmasına Dair Kanun'u, İş Kanunu'n, kadınlar lehine değiştirdiklerini, TBMM'de Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kurduklarını aktardı.

Erdoğan, ''Kadınları, özellikle de kız çocuklarımızın eğitimini çok önemsiyoruz. Eğer kadın cahil kalırsa çocuk cahil kalır eğer kadın cahil kalırsa toplum cahil kalır. Her hanım kardeşimizin her kız çocuğumuzun rahatça, özgürce, kolayca okuyabilmesi, eğitim görebilmesi için çok önemli adımlar attık'' diye konuştu.


-''Anneler değişirse çocuklar değişir''-


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iktidarları döneminde kadınlara yönelik yapılan sosyal yardımlar çerçevesinde kadınların iş gücüne ve siyasete katılımını teşvik ettiklerini vurgulayarak, 2002'de yüzde 4 olan kadın milletvekili oranının yüzde 14'e kadar yükseldiğine işaret etti.

Kadınlarla birlikte mücadele ederek bugüne kadar çok önemli işler başardıklarını anlatan Erdoğan, bundan sonra da kadınlarla birlikte hareket edeceklerini söyledi.

Kadın sorunlarını tarihin tozlu raflarına havale edeceklerini ifade eden Erdoğan, ''Kadınlar gelişirse Türkiye gelişir, anneler değişirse çocuklar değişir, Türkiye değişir'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, iş hayatında, sanatta, spor ve bilimde başarı gösteren Türk kadınlarından örnekler vererek, her kadının mücadele ederek kendisine yepyeni bir dünya inşa edebileceğini sözlerin ekledi.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler