YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadına şiddete yeni önlem
Kadına şiddet haberleri her gün gündemi sarsarken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin yeni bir önlem üzerinde durduklarını söyledi. Buna göre, kadın polislerin görevli olacağı yeni bir birim oluşturulacak
Kadına şiddete yeni önlem
14 Ekim 2011 / 15:20 Güncelleme: 14 Ekim 2011 / 15:18

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde, kadına yönelik şiddetle ilgili, eğitim almış ve kadın polislerin görevli olacağı bir birimin oluşturulmasıyla ilgili çalışma yapıldığını bildirdi.

Şahin, Bakanlığın Konferans Salonu'ndaki basın toplantısının ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şahin, 40 bin özürlü vatandaşın istihdam edileceği haberleriyle ilgili soru üzerine, ''Şimdi rakam söylemem doğru olmaz ama son 3 yılda önemli artış var. Yönetmelik değişikliği ve sınav sistemiyle, kamudaki ve özel sektördeki istihdam politikamızı birebir takip edeceğiz. Kim almıyorsa, kim engel çıkarıyorsa takibiyle birlikte gereğini yapacağız. Yasal haklarının uygulanacağı, takip edileceği bir politikayı güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz'' diye konuştu.

Kadına yönelik şiddetle ilgili cep telefonuyla takip sisteminin uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin soruya da Şahin, bu konunun hazırladıkları yasal altyapıda teknik takip olarak geçtiğini söyledi.

Teknik takibin her ülkede farklı modelde uygulandığını anlatan Şahin, şöyle devam etti:

''Amerika elektronik kelepçe, İspanya, Avusturya ve İngiltere sinyalizasyon sistemini kullanıyor. Bizim arkadaşlarımız, geçen hafta oradaki çalışmaları takip ettiler. Orada da herkes kendi bünyesinde pilot çalışma içinde. Bu sorunu daha iyi nasıl çözebiliriz diye çalışma yapıyorlar. Biz onların çalışmalarını izleyeceğiz ama ülkemize hangi model daha uygunsa, bunun takibini yönetmelikler hazırlanırken yapacağız ve kararımızı vereceğiz.''

Şiddet gören kadının ödediği para

Şahin, ''şiddet görüp tedbir kararı aldıran kadınların 120 lira ücret vermesiyle'' ilgili soruyu da hazırladıkları 30 maddelik yasal düzenlemede harçların kaldırıldığını, daha az maliyet ödenerek hakkın aranması sisteminin yasal altyapıda güçlendirildiğini belirtti.

Bu konuda üç ayrı maddede muafiyetler getirdiklerini anlatan Şahin, ''Zaten ekonomik olarak sıkıntı yaşayan, psikolojik olarak problem yaşayan ailelerin bir de hukuki davalarda ödedikleri bu paraların onlar için ne kadar problem olduğunun farkındayız. Yasal altyapıyı bu işi çözecek şekle dönüştürdük'' diye konuştu.

Şahin, bir soru üzerine de ''bir gazetedeki haberde Bakanlık tarafından 1995 yılında yayımlanan bir eğitim kitapçığının, halen kendilerinin politikasıymış gibi verildiğini gördüğünü'' ifade etti.

Bununla ilgili gerekli müdahaleyi yaptıklarını belirten Şahin, şunları kaydetti:

''Bir akademisyenin 95 yılında eğitim kılavuzu olarak hazırladığı bir kitapçık bu. Şimdi biz 2011 yılındayız. 2011 yılındaki politikalarımız, o günün kitapçığından çok daha ileri durumdadır. Kitapçıkta söylenen hiçbir şeyi şu anda politika olarak uygun görmüyoruz. Yaklaşık 15 yıl önce yayınlanmış eğitim kılavuzunun yeni hazırlanmış gibi haber yapılmasını da milletimizin vicdanına bırakıyorum.''

Şahin, ''kadına yönelik şiddeti önlemeye yönelik tasarıyla ilgili takvimin'' sorulması üzerine, yaptıkları toplantıda CHP milletvekillerinin kendilerinden birkaç gün zaman istediğini bildirerek, ''Pazartesi gününe kadar onlardan gelecek görüşe açık olduğumuzu belirttik. Belki sözlü belki yazılı olarak tasarıyla ilgili görüşlerini alacağız. Çünkü parlamento içi desteği çok önemsiyoruz. Bakanlar Kurulu'na gitmeden önce tüm görüşleri almak arzusundayız. O tamamlandığı zaman 2-3 gün içinde Bakanlar Kurulu'na sevk etmeyi planlıyoruz'' dedi.

AB İlerleme Raporu'ndaki eleştiriler

''AB İlerleme Raporunda, şiddet gören kadınların polise gittiklerinde eve dönmeleri için ikna edildiği ve yargıçların koruma kararı talebi için gereksiz kanıtlar istediği yönündeki eleştirilerin'' hatırlatılması üzerine Bakan Şahin, şunları kaydetti:

''Raporda, kolluk kuvvetlerimizle ilgili söylenen şey belki 5 yıl önce önemli olabilirdi ama özellikle BM ile yapılan, 40 bin polisimizin toplumsal cinsiyet ve kadına yönelik şiddetle ilgili yaptığı eğitim çalışmasından sonra bunlar sıfırlanmamış olsa da büyük oranda azalmıştır. Bu konuda eğitim almış ve mümkünse kadın polislerin görevlendirilmesiyle ilgili çalışma, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılıyor. Burada yeni bir birim oluşuyor.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler