YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadın kotası itirazı YSK’ya gidebilir
Kadın kotası itirazı YSK’ya gidebilir
21 Aralık 2010 08:05
Muhalif kanat, itirazı “tam hukuksuzluk” gerekçesiyle, Yüksek Seçim Kurulu’na taşımayı planlıyor

CHP’de muhalifler, ‘Kurultay’da tam hukuksuzluk yapıldı’ iddiasıyla Yüksek Seçim Kurulu’na gitmeyi ve delege olmayan Bingöl il Başkanı Sema Kaygalak’ın çekilmesine rağmen Divan’a seçilmesine itiraza hazırlanıyor...

CHP’nin hafta sonu gerçekleştirilen olağanüstü kurultayında PM’de “cinsiyet kotası” uygulanmadığı iddiasıyla İlçe Seçim Kurulu’na yapılan başvuruya “red” yanıtı muhalefeti tatmin etmedi. Muhalif kanat, itirazı “tam hukuksuzluk” gerekçesiyle, Yüksek Seçim Kurulu’na taşımayı planlıyor.

“Hukusuzluk” başvurusu hazırlığı

İlçe Seçim Kurulu, CHP’nin 15. Kurultayı’nda Parti Meclisi’nin oluşumunda kadın kotasının hesaplanmasına yönelik itirazı “PM’nin bir bütün olarak değerlendirildiği, 12 kişilik Bilim Platformu’ndan 6 üyenin, 68 kişilik PM listesinden de 15 kişinin seçilmesinden dolayı kotanın aşılması” nedeniyle reddetti.

Ancak muhalif kanat, ilçe seçim kurulunun kararını, Yüksek Seçim Kurulu’na taşımak için hazırlık yapıyor.

Muhaliflerin, Yüksek Seçim Kurulu’na yapacağı başvuruyu “tam hukuksuzluk” gerekçesine dayandıracağı ifade ediliyor. CHP’nin hukukçu kurmaylarına göre ise, “Kurultaya ilişkin İlçe Seçim Kurulu’ kararları, ‘kesin’ sayılıyor ve YSK’ya başvurulamıyor.

Muhalif kanat kurultayda Divan’a seçilen, ardından maseret gösterip bu görevden çekilen CHP Bingöl İl Başkanı Sema Kaygalak’ın “delege” olmaması nedeniyle de yeni bir hukuki tartışma başlatmaya hazırlanıyor. Kurultayın açılışında Divan üyeliğine seçilen Kaygalak, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını bitirip kürsüden inmesinin ardından “mazeret göstererek” görevden çekildi. Kaygalak’ın çekildiği, Divan Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından açıklandı. Muhalif kanat, Kaygalak’ın “delege” olmadığı halde divan üyeliğine seçilmesinin tüzüğe aykırı olduğunu savunuyor. Tüzüğün 55. maddesi “başkanlık divanı üyelerinin kurultayın doğal ve seçilmiş üyeleri (delegeleri) arasından seçilmiş olmasını” hükmediyor.

Kurultay’ın iptaline kadar gidebilir...

Muhalif kanat, çekilmesine karşın Kaygalak’ın “Divan başkanlığında isminin geçmesinin” kurultayın iptaline kadar gidecek sonuçları olduğu görüşünü savunuyor. Muhalif kanat hukukçuları buna ilişkin başvurunun Yargıtay’a götürülebileceği görüşünde.

TEKİN'E DE ENGEL OLMAK İSTEDİLER

Olaylı geçen kurultay sürecinde, Kılıçdaroğlu ile karşı karşıya gelen Önder Sav ve Baykal taraftarları, seçimlerde Gürsel Tekin'in de üstünü çizmiş ve kurultayın iptali için mücadele ederek safdışı bırakmak istemişti. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler