YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadın dernekleri Kılıçdaroğlu'na cephe aldı: Edep yahu!
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun skandal sözlerine tepkiler çığ gibi büyümeye devam etti. kadın dernekleri Kılıçdaroğlu’nu kadına saygıya davet ederken, bütün kadınlardan özür dilemesi gerektiğini söylediler.
Kadın dernekleri Kılıçdaroğlu'na cephe aldı: Edep yahu!
07 Nisan 2016 / 04:00 Güncelleme: 07 Nisan 2016 / 06:24

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun siyaset tarihine kara bir leke olarak geçen ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'nu hedef alan sözlerine tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor. İstanbul'daki STK'lar, AK Parti Kadın kolları öncülüğünde Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde bir araya geldi.

Düzenlenen protesto yürüyüşüne Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), İstanbul Kadın ve Kadın Kuruluşları Derneği (İKADDER),Uluslararası Kadınlar Dayanışma Derneği ( UKDD) gibi STK'lar ve İstiklal Caddesi'ndeki vatandaşlar destek verdi. “Siyasette seviye hiç bu kadar alçalmamış”, “Kemal istifa”, “Kadına saygı” dövizleri eşliğinde yürüyen STK'lar adına İstanbul Kadın Kolları Başkanı Şeyma Döğücü, Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yaptı.

MİLLETİMİZE SÖYLENDİ

Kılıçdaroğlu'nun bu menfur sözlerinin bütün kadınlar adına kınamak için toplandıklarını söyleyen Döğücü, “Siyasi tarihimize bir siyasetçinin ahlaki sefalet yönüyle yuvarlanabileceği çukuru göstermek bakımından bir utanç vesikası olarak görmekteyiz” dedi.

Döğücü, Ramazanoğlu'na yönelik son derece çirkin olan bu sözlerin hem kadınlarımızın onurunu hem de bütün milletimizin insanlık değerleri adına büyük bir utanç olduğunu kaydetti.

TOPLUMDAKİ HER KESİMİ ETKİLEDİ

STK'larla birilikte kadınlık onurunu en ağır şekilde yapılan bu saldırının siyaset tarihinde kara bir leke olarak kalacağını söyleyen Döğücü, “İnanıyoruz ki insan onuru bir kez daha erdemsizliği yenecektir” dedi. Hiçbir kadına böyle bir çirkin sözlerin söylenemeyeceğini belirten Döğücü, söylenen sözlerin sadece kadınları değil toplumumuzun her kesimini derinden etkileyerek ağır bir şekilde yaralamış olduğunu kaydetti.

Böyle bir kişinin ana muhalefet partisi Genel Başkanı olarak siyasete devam ediyor olmasının siyasetin seviyesini düşürdüğünü söyleyen Döğücü,”Kılıçdaroğlu'nun Sema Ramazanoğlu'na sarf ettiği sözleri ahlaksızca ve alçakçadır. Edep yahu” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu özür dilemeli

Kemal Kılıçdaroğlu'nun sözlerini protesto için CHP Genel Merkezi'ne siyah çelenkler bırakıldı. Önce AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, Grup Başkanvekili İlknur İnceöz, milletvekilleri, kadın kolları üyeleri ve partililer CHP Genel Merkezi önüne gelerek siyah çelenk bıraktı.

GEREĞİNİ YAPMALI

AK Partililer adına konuşma yapan Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Kılıçdaroğlu'ndan gereğini yapmasını isteyerek, şöyle devam etti: “Gereğinin ne olduğunu kendisi takdir etmelidir. İkinci bir üzüntümüz, kadın hakları CHP'li hanım milletvekilleri, niye susuyorsunuz? Niye bir tek tepki vermiyorsunuz?”

TÜM KADINLAR HEDEF

Ankara'daki kadın dernekleri de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki göstermek için parti genel merkezine siyah çelenk bıraktı. CHP binasına gelen Eğitici Valideler Derneği (EVADER), Güzide Kadınlar Eğitim ve Dayanışma Derneği (GÜZİDER) ve Yek Adım Derneği (YEKAD) üyesi çok sayıda kadın, Kılıçdaroğlu'nu eleştiren dövizler taşıdı.

Grup adına açıklama yapan Gonca Bayraktar, Kılıçdaroğlu'nun sözlerinin, kadın haklarının ihlali ve şiddet olduğunu vurgulayarak Kılıçdaroğlu'nu istifaya, Bakan Ramazanoğlu ve kadınlardan özür dilemeye çağırdı.

Siyasi hayatının sonu olacaktır

Kemal Kılıçdaroğlu'nun çirkin sözlerine siyasilerden de büyük tepki geldi. Başbakan Vekili ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Kılıçdaroğlu'nun üslubunu değiştirmei gerektiğini belirterek "Acilen değiştirmesi lazım bu tutumu. Çok açıkça söylüyorum eğer Sayın Kılıçdaroğlu bu tutumu değiştirmezse, bu gafı kendi siyasi hayatının sonu olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

SEVİYENİN DİPSİZLİĞİ
 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Kılıçdaroğlu'nun hatasını kabul edip özür dilemesi gerektiğini belirterek, “Böyle bir cehalet formu ancak özel eğitimle mümkündür. Edepsizce, edep yoksunu bir tutum” diye konuştu. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise, "Siyaset edep ister, ahlak ister, belli bir üslup ister. Ben sözümün arkasındayım, diye tevil etmesi, yaptığı ilk açıklamadan daha
vahimdir" diye konuştu.

SÖZ OLA KESE SAVAŞI SÖZ OLA KESTİRE BAŞI

MHP Genel Bakan Yardımcısı Oktay Vural ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Doğru bir açıklama değil. Kullanılan sözün ne zaman, nerede, kime karşı kullanıldığı ve nasıl algılanacağı konusunda daima dikkatli olmak lazım.

Söz ola kese savaşı söz ola kestire başı.” Eski MHP Milletvekili Meral Akşener de “Kadınların cinsiyeti üzerinden tanımlanması da kabullenilemez. Kadınlara yönelik çok dikkatli ve saygılı bir dilin kullanılması gerekiyor” dedi.

Skandal sözleri savundu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun çirkin sözleri tüm Türkiye'den tepki toplarken, kadın hakları dendiğinde mangalda kül bırakmayan CHP'nin kadın vekilleri tarafından desteklendi.

ANLAMINI AÇIKLADI

Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer TBMM'de yaptığı konuşmada “Sayın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı'nın kendisinin içine düştüğü aczi Adalet ve Kalkınma Partisi'nin tüm üyeleriyle birlikte kurtarma çabası olarak değerlendiriyorum” dedi. Soruya cevap vermek yerine “önüne yatmak” ifadesinin anlamını açıklamayı tercih eden Usluer, Bakan Ramazanoğlu'nun “mağdur olmadığını” savundu.

Amacını aştı

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun çirkin ifadeleri ile ilgili tartışmalara CHP İstanbul Milletvekili Bekaroğlu da katıldı. Sosyal medya üzerinden tepki gösteren Bekaroğlu “Sayın Kılıçdaroğlu, bana kalırsa amacını aşmıştır, keşke hiç ağzından çıkmasaydı'' dedi.

Kadınlar ayakta

Amasya, Denizli, Şanlıurfa, İzmir, Düzce, Gaziantep, Tekirdağ, Nevşehir, Kocaeli ve Çorum'da da kadınlar Kemal Kılıçdaroğlu'nu protesto etmek için meydanlara indi.

 

YENİŞAFAK

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler