YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadıköy-Kartal arası 29 dakika...
Kadıköy-Kartal Metrosu'nda test sürüşleri başladı
Kadıköy-Kartal arası 29 dakika...
12 Kasım 2011 / 07:20 Güncelleme: 12 Kasım 2011 / 07:34
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 9 büyüklüğündeki depreme dayanıklı tasarlanan ve günde 1,5 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip Kartal-Kadıköy metro hattında test sürüşü yaptı.

Deneme sürüşlerinin tamamlanmasının ardından, hat önümüzdeki yıl şubat ayında yolcu taşımaya başlayacak. Kartal-Kadıköy arasını 29 dakikaya düşürecek metro, sürücüsüz kullanım özelliğine sahip. 11 numaralı trenle deneme sürüşü yapan Topbaş, "11.11.2011 tarihinde saat 11.11'de, tarihe not düşüyoruz. Bu güzel tesadüflerle gerçekleşen metromuzu gelecek nesillere armağan ediyoruz." dedi. Deneme sürüşünden sonra Kadıköy metro durağında yaptığı konuşmada, "Metro sistemi, 9 büyüklüğündeki depreme dayanıklı olarak inşa edilmiştir." şeklinde konuştu. Anadolu yakasında Üsküdar-Ümraniye arası metro ihalesinin de yapıldığını belirten Topbaş, Anadolu yakasındaki trafiği, metrolarla rahatlatacaklarını ifade etti. New York Metrosu'nda kullanılan ileri düzey teknolojinin sadece birkaç yerde olduğunu kaydeden Topbaş, bunların birinin de Kartal- Kadıköy arasındaki metroda olduğunu söyledi.

29 Ocak 2005 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan metronun yapımında 5 bin 500 kişi çalıştı. Yerden 34 metre aşağıda olan metronun hizmet vereceği yol uzunluğu 22 kilometre. Kartal-Kadıköy arasında 16 durağı olan metroya, 3 durak daha eklenecek. Maliyeti 1,6 milyar dolara ulaşan metronun günde yaklaşık bir buçuk milyon yolcu taşıması bekleniyor. Geceleri parklanma, tamir-bakım atölyesine intikal gibi operasyonlar, kontrol merkezindeki bir operatör vasıtasıyla sürücüsüz yapılacak olması sebebiyle dünyanın en gelişmiş metrosu özelliğine sahip. Yolcu güvenliği için araç içi ve dışı, kapalı devre kamera sistemi ile izlenecek.

Kadıköy-Kartal metro hattı tamamlandığında (Marmaray, Yenikapı-Hacıosman, Otogar-Bağcılar-İkitelli hatları gibi yapımı devam eden diğer hatlar tamamlandığında) Kartal'dan metroya binen bir yolcu için yolculuk süreleri; Kadıköy 29 dakika, Üsküdar 35 dakika, Yenikapı 47 dakika, Taksim 55 dakika, Otogar 66 dakika, Hacıosman 79 dakika, Havalimanı 79 dakika, Olimpiyat Stadı 89 dakika olacak. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler