YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaddafi'nin askerlerine af geliyor...
Kaddafi'nin askerlerine af geliyor...
10 Aralık 2011 15:26
Libya hükümeti, Libya'nın öldürülen lideri Muammer Kaddafi'nin askerlerini kapsayacak bir af yasası çıkarmaya hazırlanıyor.

Adam öldürme, tecavüz ve kamu malını çalma gibi suçları kapsam dışında bırakacak yasa sayesinde ülkede uzlaşma ortamının yaratılması hedefleniyor.

Libya Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Başkanı Mustafa Abdülcelil, UGK tarafından düzenlenen Ulusal Uzlaşma Konferansı'nın açılışında yaptığı konuşmada, yeni yasanın yıl sonuna kadar hazır olacağını söyledi.

Abdülcelil, "Kaddafi'nin askerlerini de, bu devrime karşı çıkanları da affediyoruz" dedi.

Bütün Libyalıları kucaklamak istediklerini belirten Abdülcelil, uzlaşmanın ve adaletin İslam dininin temelinde olduğunu kaydederek, "Bu uzlaşma süreci, ülkemizdeki tüm farklılıkları ortadan kaldıracak" dedi.

Abdülcelil'in sözlerine destek veren Libya Başbakanı Abdürrahim El Kib de, devrimden devlete giden yolun uzlaşmadan geçtiğini söyledi.

El Kib, "Geleceği intikam üzerine inşa edemeyiz" dedi.

Adam öldürenlerin, tecavüz suçu işleyenlerin ve halkın parasını çalanların mutlaka adaletle yüzleşeceğini dile getiren El Kib, bu kişilerin cezalarını çekeceğini ifade etti.

UGK tarafından organize edilen Ulusal Uzlaşı Konferansı'na Libya'nın tüm kentleri ile aşiretlerden temsilciler katıldı. Libya'nın özgürlüğünü ilan ettiği 23 Ekim'den sonra ilk kez bu çapta bir konferans düzenleniyor. Konferansa, Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed El Attiya ve Tunus'ta seçimlerin galibi olan Ennahda partisinin lideri Raşid Gannuşi de katıldı. Konferansın amacının Libya'da Kaddafi sonrası dönemde bir ulusal uzlaşı ortamı yaratılması olduğu belirtildi.

Kaddafi'ye bağlı olarak Kaddafi karşıtı güçlerle çarpışan yaklaşık 7 bin Libyalı askerin şu anda ülkenin çeşitli kentlerindeki cezaevlerinde tutulduğu belirtiliyor.

Konferansta gündeme gelecek bir başka konu da, Libya hükümetinin önündeki önemli sorunlardan biri olan ülkenin silahlardan temizlenmesi. Libya halkı, hemen hemen tüm kent merkezlerinde bulunan milis güçlerin silahlarını bırakıp evlerine dönmelerini ya da bu tür silahlı grupların düzenli ordu veya polis gücü olarak istihdam edilerek kontrol altına alınmasını talep ediyor. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler