YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaddafi için karar çıktı
Libya Temas Grubu'nun 4. toplantısından Libya lideri Muammer Kaddafi'ye güçlü bir istifa çağrısı ve Ulusal Geçiş Konseyi'ne her türlü yardım taahhüdü kararları çıktı
Kaddafi için karar çıktı
15 Temmuz 2011 / 19:26 Güncelleme: 15 Temmuz 2011 / 19:34

Libya Temas Grubu'nun 4. toplantısının sonunda yayımlanan başkanlık açıklamasında, katılımcılar Ulusal Geçiş Konseyi'nin (UGK) rolünü takdirle karşılayarak, Konsey'in yol haritası çerçevesinde ülkenin bütün kesimlerinden temsilcilerin katılımı ile yapılacak Ulusal Kongre'yi takiben bir geçiş hükümeti kurulmasının aciliyetine dikkat çekildi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Kaddafi'nin oğlu Seyfül İslam ve Libya İstihbarat Şefi Senusi'nin yakalanmalarına ilişkin kararının hatırlatıldığı açıklamada, işlenen suçların tümünün insanlığa karşı işlenmiş olduğu ve savaş suçu sayılacağı bildirildi. Katılımcılar Kaddafi'ye bir kez daha kuvvetli bir şekilde gecikmeksizin istifa çağrısı yaparak, gerek Kaddafi gerekse yanındakilerin uluslararası hukuk çerçevesinde işledikleri suçlar nedeniyle sorumlu olduklarını anımsattılar.

Açıklamanın 7. maddesinde siyasi süreçte BM'nin öncü rolüne işaret edilerek, BM Libya Özel Temsilcisi'nin çabaları takdirle karşılandı ve bunları sürdürmesi istendi. Temas Grubu, Kaddafi'nin gitmesi ve ülkede siyasi bir dönüşüm gerektiği hususları ışığında rehber niteliğinde bazı ilkeler belirledi. Bu ilkeler açıklamanın 8. maddesinde şöyle sıralandı:

''-Kaddafi, kamuoyuna da açıklanacak belirli bir çerçeve dahilinde iktidarı bırakmalı.

-Libya'nın toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve birliğine saygı.

-Çatışma sırasındaki zulümden zarar gören Libyalılar için adalet sağlanmalı ancak misilleme yapılmamalı. Sivillere karşı zulüm işleyenler müzakere sürecinin ya da gelecekteki siyasi uzlaşmanın bir parçası olmamalı. Dönüşüm süreci UGK'nin yol haritasının ilkelerini yansıtmalı.

-Dönüşüm süreci kapsayıcı olmalı, ulusal uzlaşıyı yansıtmalı ve bütün grupların sesleri duyulmalı.''

Temas Grubu, uluslararası çabalara Afrika Birliği'nin katılımını da takdirle karşılayarak, aynı zamanda diğer bölgesel örgütlerin rolünden de olumlu yönde bahsetti.

Başkanlık açıklamasının 10. maddesinde Trablus rejimi üzerindeki baskıyı artırırken, UGK'ye siyasi, ekonomik, mali ve idari destek verilmesinin önemine işaret edilerek, bu çerçevede Bingazi'ye resmi ziyaretlerin yapılması ve burada irtibat ofislerinin açılması teşvik edildi.

UGK'nin kamu hizmetlerini sürdürebilmesi için acil nakde ihtiyacı olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, bu nedenle Libya'nın başka ülkelerdeki mal varlıklarının serbest bırakılması için çalışılmasının kararlaştırıldığı bildirildi. Uluslararası topluma mali yardımlarını artırma çağrısı da yapılarak, UGK'nin ülkeyi yeniden yabancı yatırımlara açma taahhüdü memnuniyetle karşılandı.

Libya'daki insani durumun giderek kötüleştiğinin vurgulandığı açıklamada, Libya halkının basit acil ihtiyaçlarının bile karşılanamadığı belirtildi ve bu nedenle insani yardımların artırılmasının önemi vurgulandı.

Açıklamada 4'üncü toplantının ev sahibi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Türkiye'ye teşekkür edilerek, 5'inci toplantının BM Genel Kurul 66. dönem çalışmaları sırasında New York'ta ya da ihtiyaç duyulması halinde daha erken yapılması kararlaştırıldı.

LİBYA TEMAS GRUBU ULUSAL GEÇİŞ KONSEYİ'Nİ TANIDI

Libya Temas Grubu, "Kaddafi rejiminin Libya'da artık herhangi bir meşru otoritesi kalmamıştır ve gerek Kaddafi gerekse ailesinin belli üyeleri gitmek zorundadır" diyerek, yeni bir rejim kuruluncaya kadar Ulusal Geçiş Konseyini Libya'nın meşru hükümet makamı olarak tanıdığını açıkladı.

Libya Temas Grubu'nun 4. toplantısının sonunda yayımlanan başkanlık açıklamasında, Temas Grubu'nun Doha, Roma ve Abu Dabi'nin ardından İstanbul'da 4. kez toplandığı hatırlatılarak, katılımcıların Temas Grubu'nun Libya halkı ile irtibat kurulması, bu konuyla alakalı uluslararası politikanın koordinasyonu ve çatışma sonrası destek için uygun bir platform olduğu konusunda hemfikir oldukları kaydedildi. Açıklamada, Brezilya, Hindistan, Senegal, Kore ve Ukrayna'nın gözlemci sıfatlarıyla katılımları da olumlu bir gelişme olarak not edildi.

Libya'nın bağımsızlık ve egemenliği, toprak bütünlüğü ve siyasal birliğine bağlı olunduğunun altının çizildiği açıklamada, Libya halkının demokratik ve özgür bir Libya'ya ilişkin meşru talepleri ile dayanışma içinde olunduğu, BM Güvenlik Konseyinin 1970 ve 1973 sayılı kararlarının uygulanmasının önemine dikkat çekildi. Temas Grubu, bu kararların tam olarak uygulanmasında ülkelerce atılan adımlara da destek çıkarak, bu kararların uygulanmasına destek vermeyen ülkelere uymaları yönünde çağrı yaptı.

Açıklamanın ikinci maddesinde, NATO ve ortaklarının sivillerin korunmasına yönelik etkin ve etkili operasyonunun takdirle karşılandığı belirtilerek, bu operasyonun 90 gün daha uzatılmasına, özellikle İngiltere ve Fransa tarafından bu operasyona daha çok katkı verilmesinin kararlaştırıldığı kaydedildi. "Askeri yöntemler Libya krizini tek başına çözemeyecektir" denilen açıklamada, acil siyasi bir dönüşüme ihtiyaç olunduğu vurgulandı.

Grup, ateşkesin sağlanması ve insani durumun iyileştirilmesinin aciliyetine işaret ederek, ateşkesin başarılı bir şekilde uygulanmasının Trablus'taki güçlerin hemen çekilmesi, Kaddafi rejimi tarafından kaçırılan ya da tutuklananların serbest bırakılması, insani yardımların ulaştırılması için bütün sınırların ve sınır kapılarının açılması, bütün şehirlere elektrik ve su götürülmesi ile mümkün olabileceği belirtildi.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler