YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaçmaz'dan Yargıtay'da siyasi savunma
Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'ın "soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek"ten yargılandığı dava, Yargıtay'da başladı. İlk duruşmada siyasi bir savunma yapan Kaçmaz, dava konusu iddialar için ise, "Hatırlamıyorum" demekle yetindi.
Kaçmaz'dan Yargıtay'da siyasi savunma
05 Mart 2010 / 08:10 Güncelleme: 05 Mart 2010 / 08:10

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, ilk duruşmasına "siyasi şov" yaparak başladı.

"Görevi kötüye kullanma" ve "soruşturmanın gizliliğini ihlal" suçlarından Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nde dün yargılanmaya başlayan Kaçmaz, savunmasında davanın siyasi bir dava olduğunu iddia ederek, "Yaşanan bu sürecin sonunda amaçlanan netice laik, hukuk devletini yok etmektir" dedi. Adalet Bakanlığı, Kaçmaz hakkında 1 kez "meslekten ihraç", 2 kez "yer değiştirme", 4 kez de "adli soruşturma" talebinde bulundu. Bu taleplerle ilgili karar, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından verilecek.

"YARGILANMAKTAN ONUR DUYUYORUM"

Yargıtay Ceza Genel Kurulu salonunda saat 14.00'te başlayan duruşmaya oğlu Kenan Kaçmaz ve avukatı Baykal Doğan ile birlikte gelen Osman Kaçmaz'ı, bir kısım YARSAV yöneticileri ile derneğin eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da yalnız bırakmadı. Duruşmada önceden hazırlamış olduğu 3 sayfalık savunma metnini okurken son derece rahat olduğu görülen Kaçmaz, Adalet Bakanlığı'na ağır suçlamalarda bulundu. Kaçmaz, savunmasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la ilgili verdiği kararlar nedeniyle kendisinden intikam alınmaya çalışıldığını iddia etti. Kaçmaz, isim vermeden halen tutuklu bulunan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'i de anarak, "Her şeye rağmen bağımsız ve tarafsızlığını koruyabilen yüce heyetinizin önünde sözlü savunma yapabilme olanağına sahip olduğum için kendisine bu hak tanınmayan meslektaşlarımı da düşündüğümde kendimi şanslı hissediyorum. Heyetinizce yargılanmaktan dolayı onur duyuyorum" diye konuştu.

"CADI İLAN EDİLEN BİZLER"

İçinde bulunulan sürecin Türk hukuk tarihinin en karanlık sayfası olarak yer alacağını öne süren Kaçmaz, savunmasında şunları öne sürdü: "Cadı ilan ederek bizleri yakmak isteyen kişiler şunu unutmamalıdır; bizler gerekirse yanacağız, yanarken ateşimizin oluşturacağı aydınlık geride kalanların özgürlük ve bağımsızlık savaşına ışık tutacaktır. Kovuşturma süreci hariç olarak yargılama konusu olan bu dava neden bir siyasi davadır? Yaşanan süreç sonunda amaçlanan netice laik, hukuk devletini yok etmektir. Bu süreç içinde ve bu amaçla öncelikle devletimizin demokratik kurumları yok edilmek istenmektedir."

ASİL KANA KADAR UZANDI

Savunmasında Atatürk'ün "Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur" sözüne atıfta bulunan Kaçmaz, iddialarını şöyle sürdürdü: "Muhtaç olduğu kudreti damarlarındaki asil kanda taşıyan herkesi, tüm dünya milletlerinin emparyalizme karşı bağımsızlık mücadelesinin önderi olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, gençliğe seslenişini yeniden okumaya çağırıyorum. Ancak, hiç kimse ürkmesin, korkmasın, sinmesin, boyun eğmesin ülkenin tüm kaleleri kuşatılmış ise de; henüz düşmemiştir, düşmeyecektir. Dünya durdukça yaşayacak laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti Devleti yapılan tüm nafile çabalara rağmen ayakta kalacaktır. Açıklamaya çalıştığım süreci planlayan, yöneten, icra eden kişilere sesleniyorum; başlarını iki ellerinin arasına alıp iyice düşünsünler. Sular çekilince karıncalar balıkları, sular yükseldiğinde balıklar karıncaları yer. Hiç kimse şimdiki gücüne güvenmesin. Kimin kimi yiyeceğine su karar verir."

 

Davalık iddiayı hatırlamadı

Yargıtay 4. Ceza Dairesi Başkanı Osman Yaşar, İstanbul 13 ve 11. Ağır Ceza Mahkemelerinden davaya ilişkin verilen dinleme kararlarının onaylı örneklerinin, THY'den Kaçmaz'a ait elektronik bilet görüntüsünün dava dosyasına geldiğini söyledi. Başkan Yaşar, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Fatih Özdemir hakkındaki dinleme kararını Özdemir'e bildirdiği iddiasıyla "hazırlık soruşturmasının gizliliğini ihlal"den yargılanan Kaçmaz'a iddiayı sordu. Kaçmaz, olayın üzerinden zaman geçtiği için konuyu hatırlamadığını söyledi.

 

Dinleme kayıtlarının imha edilmesini istediler

Osman Kaçmaz'ın avukatı Doğan, müvekkilinin üzerine atılı "görevi kötüye kullanma" suçunun unsurlarının oluşmadığını savunarak, hukuka aykırı olarak elde edilen dinleme kayıtlarının imha edilmesini istedi. Duruşmada Sincan Cumhuriyet Başsavcısı Erkan Boyacı ile zabıt katibi Salih Şahin de tanık olarak dinlendi. Her iki tanık da Kaçmaz lehine ifade verdi. Duruşmaya verilen aranın ardından Yargıtay 4. Ceza Dairesi Başkanı Osman Yaşar, Sincan Adliyesi'nde görevli zabıt katipleri Hasan Acar ile Suna Yeşil Öner'in ifadelerinin alınmasına, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Memet Fatih Özdemir hakkında dinleme kararı olup olmadığının sorulmasına, Sincan 2. Sulh Ceza Mahkemesince verilen davaya ilişkin dinleme kararlarının örneklerinin istenmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

 

Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler