YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaçırılan pilotları bakın hangi isimle çağırmışlar
Lübnan’da kaçırılan THY pilotu Murat Akpınar ailesiyle birlikte gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Kaçırılan pilotları bakın hangi isimle çağırmışlar
20 Ekim 2013 / 17:57 Güncelleme: 20 Ekim 2013 / 18:00

Yardımcı Pilot Murat Ağca’yla birlikte 71 gün esir tutulan Murat Akpınar açıklamasında, “Onlar bizi Murat Alemdar diye çağırdılar çünkü orada Polat Alemdar’ın ismi Murat Alemdar’mış orada öğrendik” dedi.

Akpınar şunları söyledi:

Bizi kaçırdıkları gün, Amerikan filmleri yanında yavan kalacak herhalde… 90 saniyede bizi indirip kaçırdılar. Bizi kaçıranlar daha sonra 45 gün bunun için çalıştıklarını söylediler.

Herkes Bekaa’ya götürüleceğimizi beklerken bizi kaçırıldığımız noktanın 300 metre yakınına götürdüler. Orada kendi kendimize bazı kararlar aldık. Birinci kural hayatta kalacağız, ikinci kural sağlıklı olacağız, üçüncü kural mental olarak da sağlıklı kalacağız. Dördüncü kural ise bu üç kuralı değiştirmeyeceğiz idi. Babalarını kurtarmanın peşindeydiler… Bana bir laf söyledi oradakilerden biri hoşuma gitti: “Aslanlar yalnız yaşar, kendi vatanlarında yaşarlar ve kendi topraklarında ölürler. Benim babam ne bir tilki ne de bir çakal.”

Onlar daha stresliydi

O insanlar bizleri ve Türk insanını seviyorlar. Onlar bizden daha fazla stresteydiler. Şu anda beni izliyorlar. Çünkü demişlerdi ‘seni izleyeceğiz’ diye. İnşallah bundan sonra bayramlar herkesin kendi evinde aslanlar gibi geçer. İlk bir hafta şokla geçti. Kendi kendimize planlar yaptık.

Beni en çok üzen...

Beni en çok üzen bu süre içinde ailemle hiç görüşememem oldu. Ama gönül kapımızı kapattık. Her sabah döneceğiz düşüncesiyle kalktık. Sağ olsun genelkurmay Başkanımız aradılar. Dışişleri bakanımız daha Lübnan’dayken aradı konuştuk.

Üç erkek annesi olmak kolay değil

Dışişleri Bakanımız eşimin ne kadar metanetli olduğunu söyledi. Onu biliyordum zaten üç erkek annesi olmak kolay değil. Başbakanımızın bizi karşılaması çok sürpriz oldu. Mutlu olduk gururlandık. Güçlü ülke böyle bir ülke olması lazım. Kısa sürede bir şeyleri yapmaya çalışmak bazı şeylere zorlayabilir insanları. Uzun oldu ama şimdi buradayız.

Ağlanarak uğurlandık

Burada nasıl karşılandıysam ağlanarak, buraya gelirken de büyük bir camia ağlayarak bizi gönderdi. Hem insanlara karşı kırgınlığım var ama orada çok büyük bir aile de var. Yemek konusunda orada bir bayan olmadığı için hiçbirisi de yemek yapmayı bilmediği için uzun süre onların dışarıdan getirdiği şeylerle idare ettik. Haftanın 6 günü tavuk yiyerek geçti. Bulunduğumuz bölgede çok fazla bir alternatif söz konusu değildi. Yetmiş yaşındaki bir amcanın eşi bize bamya yaptı. Son on beş günümüz muhteşem geçti. Ama ondan öncekileri Allah düşmanıma vermesin. ‘Bizim adımıza ailenden özür dile’ dediler…

Dün gece uyuyamadım

Dün gece uyuyamadım. Önce yatağı yadırgadım. Ortamı yadırgadım. Gürültü patırtı silah sesleri oluyordu orada… Alışmak biraz zaman alacak gibi. Vatanımda olduğum için çok mutluyum. Allah kimseyi vatanından uzakta esir bırakmasın. Ben hava kuvvetlerinden geliyorum. Bir gün önce arkadaşımızı şehit verirdik. Ertesi gün aynı uçakla göreve çıkardık. İlk uçuşumu bile Lübnan’a yapabiliri. Benim için sorun değil.

Bizi Murat Alemdar diye çağırıyorlardı

Onlar bizi Murat Alemdar diye çağırdılar çünkü orada Polat Alemdar’ın ismi Murat Alemdar’mış orada öğrendik. Birazdan kurbanlarımızı keseceğiz. Adaklarım var. Ayrıca dokuz tane daha keseceğim. Biz gelirken o kadar bizi severek gönderdiler ki. Burada nasıl karşılandıysak oradan da aynı şekilde uğurlandık. Yetmiş beş yaşındaki adam elime sarıldı ağladı, özür diledi. “Biz kardeşiz” dedim onlara. Kardeş olarak kalmaya da devam edeceğiz.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler