YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaçırılan pilotlarda son durum ne?
Kaçırılan pilotlarda son durum ne?
15 Ekim 2013 12:42
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ‘Kaçırılan pilotlarımızla ilgili her türlü gelişmeyi yakından takip ediyoruz’ dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lübnan’da kaçırılan Türk pilotları en kısa zamanda ailelerinin yanına getirmek için gayret gösterdiklerini söyledi.Kurban Bayramı’nı seçim bölgesi Konya’da geçirecek olan Dışişleri Bakanı ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Konya Valisi Muammer Erol ile birlikte bayram namazını evinin yakınlarındaki Kürden İrşad Camii'nde kıldı.

Cami çıkışı cemaat ile bayramlaşan Bakan Davutoğlu, çocuklara harçlık dağıttı. Vatandaşların Kurban Bayramı’nı kutlayan Bakan Davutoğlu yaptığı açıklamada, her bayramın bir muhasebe dönemi olduğunu söyledi. Bu muhasebe döneminde sürur ve gurur duyulan güzel gelişmelerin yanında büyük acılar, ıstıraplar da yaşandığını ifade eden Bakan Davutoğlu, dünyanın dört bir yanında Müslümanlar’ın çektiği acıların yüreklerde hissedildiğini vurguladı. Bakan Davutoğlu, “İslam dünyasının birçok köşesinde milyonlarca kardeşimiz bayramı hakkıyla idrak edememenin acısını duyuyor. Onların acılarını paylaşıyoruz. Suriye'deki kardeşlerimiz başta olmak üzere Mısır, Filistin, Gazze, Myanmar, Somali ve dünyanın dört bir yanındaki kardeşlerimizin çektikleri her acıyı yüreğimizde hissediyoruz. Allah onlara dayanma gücü ve en kısa zamanda bu acılardan kurtulma imkanı versin.

Suriye'nin her köşesinde, Halep, İdlip, Şam, Dara, Deyru'z-Zor, Hama, Humus ve Şam'da kardeşlerimiz maalesef huzur içinde bayram idrak edemiyorlar. Bu onların bu şekilde idrak edebildikleri üçüncü Kurban Bayramı. Allah onlara en kısa zamanda bayramı hakkıyla kutlayacakları günleri nasip etsin. Allah, Mısır'da ve diğer bölgelerdeki kardeşlerimizin acılarının dinmesi konusunda da bize güç ve kuvvet versin. Sadece onların acılarını hissetme değil, dindirme gücünü nasip eylesin” dedi.Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lübnan’da kaçırılan Türk Hava Yolları pilotları Murat Ağca ve Murat Akpınar'ın ailelerine kavuşması için de yoğun gayret gösterdiklerini kaydetti. Davutoğlu, “Bu dönemde ailelerinden uzakta olan kardeşlerimizin bir an önce ailelerine kavuşmaları için büyük çaba içindeyiz. Lübnan'da iki pilotumuz bu bayramı ailelerinden uzakta geçiriyorlar.

Kaçırılan bu pilotlarımızla ilgili her türlü gelişmeyi yakından takip ediyoruz. Dün Lübnan Başbakanı Sayın Necip Mikati ve Lübnan Meclis Başkanı Sayın Nebih Berri ile tekrar bu konuyu ele aldım. Mutat, haftalık bir şekilde onlarla görüşüyoruz. Ayrıca büyük bir gayret içindeyiz. Onlar da pilot kardeşlerimizin bir an önce evlerine dönmeleri için ellerinden geleni yapma sözü verdiler. Büyük bir çaba içindeyiz. Bu bayramı aileleriyle geçirmeleri için yoğun gayret gösterdik son günlerde. İnşallah en kısa zamanda aileleriyle görüşmelerini diliyorum.

Dün pilotlarımızın aileleri ve muhterem eşleriyle de görüştüm. Her iki pilot kardeşimizi en kıza zamanda ailelerinin yanına getirmek için gayret gösteriyoruz" diye konuştu.Bakan Davutoğlu, bugün oynanacak Türkiye-Hollanda maçında Türk Milli Takımı’na başarılar dileyerek, “Çok güzel bir tevafuk bir bayram günü bu maç. Son 3 maçta millilerimiz olmaz denilen başarıları gerçekleştirdiler. Onların milletimize bir bayram hediyesi vermesi konusunda büyük bir gayret içinde olacaklarından eminiz. Bayram hediyesi vereceklerine inanıyoruz. İnşallah güzel bir haber alırız akşama" şeklinde konuştu.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler