YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaçırılan gemiyle ilgili flaş gelişme
Kaçırılan gemiyle ilgili flaş gelişme
12 Kasım 2011 12:55
Kartepe deniz otobüsünü kaçıran teröriste yönelik düzenlenen operasyonda neler yaşandı? İşte saniye saniye operasyonun detayları...

TERÖRİSTİN KİMLİĞİ BELLİ OLDU

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Kocaeli’de ‘Kartepe’ isimli deniz otobüsünü kaçıran teröristin 1984 doğumlu Mensur Güzel olduğunu açıkladı. Şahin, teröristin üzerinden 3 adet 450 gram A4 patlayıcı çıktığını söyledi.

Bakan İdris Naim Şahin, NTV’ye yaptığı açıklamada, teröristin isminin 1984 doğumlu Mensur Güzel olduğunu belirtti. Teröristin Diyarbakır Kulp ilçesine kayıtlı olduğunu ve örgütün Kocaeli sözde gençlik sorumlusu olduğunu ifade etti.

Bakan Şahin ayrıca, teröristin üzerinden 3 adet 450 gram A4 patlayıcı çıktığını söyledi. Şahin, operasyonu gerçekleştiren timlerin, deniz otobüsünün demirlediği esnada yolcu kılığında içeri girdiğini sözlerine ekledi. Şahin, Mensur Güzel'in Kocaeli'nde 1 Ağustos'ta ev kiraladığını belirtti.


--------------------------------------------------------------------------------
Kocaeli Valisi Topaca: ''Deniz otobüsünü kaçıran kişinin üzerinden bomba çıkmadı''

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, deniz otobüsünü kaçıran kişinin üzerinden patlayıcı bulunmadığını bildirdi.

Vali Topaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmit'ten Gölcük'e giderken ''Kartepe'' adlı deniz otobüsünü kaçıran teröristin düzenlenen operasyonla etkisiz hale getirildiğini belirterek, ''Deniz otobüsünü kaçıran kişinin üzerinden bomba çıkmadı. Öldürülen kişinin üzerinde şişe ve kablolarla bomba süsü verilmiş düzenek bulundu'' dedi.

Topaca, ''İlk bulgular olayın adi olay olma ihtimalini kuvvetlendirmekle birlikte, tam kesin sonuca ulaşmış değiliz'' dedi.

Vali Topaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk milletine geçmiş olsun dileğinde bulunarak, mürettebat ve yolcular arasında can kaybı yaşanmaması nedeniyle mutlu olduklarını belirti.

Olayın başından bu yana Valilikte kriz merkezi oluşturarak gelişmeleri yakından takip ettiklerini ifade eden Topaca, ''Burada önemli olan bu kişilerin bağlantıları, kimlerle nasıl yaptığının açığa çıkarılmasıdır. Bu hususta araştırmalar, incelemeler, soruşturmalar devam etmektedir. Ancak ilk bulgular olayın adi olay olma ihtimalini kuvvetlendirmekle birlikte, tam kesin sonuca ulaşmış değiliz. Umarım bunun terör bağlantıları olmaz ve adi bir olay şeklinde olduğu yönündeki kanaatimiz güçlenir.'' dedi.

Olayın terör bağlantısı olması durumunda çok ciddi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini anlatan Topaca, eylemi gerçekleştiren kişinin deniz otobüsüne binerken kullandığı ''Kent Kart''ın ilk kez işlem gördüğünü ve bu konuda elektronik ortamda yapılan teknik takibin önemine değindi.

Söz konusu kartla ilgili elde edilen bilgilerin İstanbul'daki güvenlik birimleriyle paylaşıldığını aktaran Topaca, MOBESE kameralarınca kaydedilen görüntüler hakkında da bilgiler vererek, eylemi gerçekleştiren kişinin deniz otobüsüne binerken ve iskeleye girerken görüntülendiğini söyledi.

Söz konusu kişinin sırtında taşıdığı bir çantayla kameralar tarafından görüntülendiğini dile getiren Vali Topaca, bu görüntülerden yola çıkarak, deniz otobüsünde bulunan görevlilerinin verdiği bilgilerle eşleştirme yapıldığını, bu sayede kişinin eşgalinin belirlendiğini kaydetti.

Sahte kimlik kullanmış

Gemiyi kaçıran kişinin kimlik tespitinin henüz yapılamadığına dikkati çeken Vali Topaca, şunları söyledi:

''Şu anda henüz kimlik tespiti yapılabilmiş değil, kullandığı sahte bir kimlik var onun üzerinde çalışılıyor, bağlantılarını araştırıyoruz. Burada birinden destek aldı mı? Onunla ilgili çalışmalar sürüyor. Operasyon sonrası elde edilen veriler üzerinde herhangi bir patlayıcının olmadığını gösteriyor. Üzerinde, koltuk altında, iki taraflı şişe olması, bazı basit kablolarla elinde patlayıcı düzeneği varmış gibi gösterdiğini güçlendiriyor.''

Topaca, emarelerin olayın adi bir olay olduğu ihtimalini kuvvetlendirdiğini belirterek, ''İlerleyen saatlerde, soruşturma devam ettikçe, genişlettikçe, bu kişinin görüştüğü, konuştuğu, ilişki içerisinde olduğu kişiler dinlenince daha da net ortaya çıkacaktır. Temennimiz bunun basit, adi bir olay olması, 'inşallah bir terör bağlantısı ve terör boyutu yoktur' diye düşünmek istiyoruz'' dedi.

Terör konusunu ağızlarına almak istemediklerini vurgulayan Vali Topaca, ''Tedbirimiz vardı, sıkı takip yapıyorduk ancak bu olaydan sonra, bu deniz otobüsünün iskele ve kamusal alandaki güvenlik önlemlerini gözden geçirmek, mutlaka tedbirlerin alınması, uygulanması gerekiyor'' şeklinde konuştu.


--------------------------------------------------------------------------------
Deniz otobüsünü kaçırdığı öne sürülen kişi güvenlik kameralarınca görüntülendi

Kocaeli'deki deniz otobüsünü kaçırdığı öne sürülen kişi, güvenlik kameralarınca görüntülendi.

''Kartepe'' adlı deniz otobüsünü İzmit-Gölcük seferi sırasında kaçırdığı öne sürülen H.K'nın görüntüsü, deniz otobüsüne binmek üzere geldiği iskelenin yakınındaki güvenlik kameralarınca kaydedildi. Kamera kayıtlarına yansıyan görüntülerde H.K'nın bir sırt çantası taşıdığı görülüyor.

Görüntüleri inceleyen polislerin, yolculardan ve mürettebattan bazılarının cep telefonuna görüntülü mesaj göndererek, H.K'nın eylemi yapan kişi olduğunu teyit ettiği öğrenildi.


--------------------------------------------------------------------------------
Operasyonun ardından yolcuların tahliyesine başlandı

Kocaeli'de kaçırıldıktan sonra demirletildiği Silivri'de operasyon düzenlenen ''Kartepe'' adlı deniz otobüsündeki yolcuların tahliyesine başlandı.

Operasyonun ardından eylemcinin üzerindeki düzenek, güvenlik güçlerince incelemeye alındı. Yolcular da deniz otobüsüne yaklaşan sahil güvenlik botlarına bindiriliyor.


--------------------------------------------------------------------------------
İstanbul Valisi Mutlu: ''Kendisiyle kurulan temaslarda terör örgütü mensubu olduğu net bir şekilde anlaşılmıştır''

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Kocaeli'de kaçırılan ''Kartepe'' adlı deniz otobüsüne düzenlenen operasyonun, gemi Silivri açıklarında demirlediği andan itibaren planlandığını belirterek, ''Güvenlik birimlerimizin ortak çalışmasıyla saat 05.35 itibariyle operasyonun gerçekleştirilmesi için karar verilmiş ve operasyonun başlamasından kısa süre sonra gemiye çıkılarak eylemci ölü olarak ele geçirilmiştir'' dedi.

Vali Mutlu, Silivri sahilinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, güvenlik birimlerinin ortak çalışmasıyla başarılı bir operasyon düzenlendiğini söyledi.

Hüseyin Avni Mutlu, şunları kaydetti:

''Silivri açıklarında geminin demirlediği andan itibaren operasyon planları çerçevesinde güvenlik birimlerimizin ortak çalışmasıyla saat 05.35 itibariyle operasyonun gerçekleştirilmesi için karar verilmiş ve operasyonun başlamasından kısa süre sonra gemiye çıkılarak eylemci ölü olarak ele geçirilmiştir. Kendisiyle kurulan temaslarda terör örgütü mensubu olduğu net bir şekilde anlaşılmıştır. Şu anda üzerinde bir düzenek mevcut. Kablolar, buton şeklinde birtakım tertibat var. Bomba uzmanlarımızın gemide yapacakları inceleme sonucu nasıl bir düzenek olduğu netleşecek.''

''Şahsın kimlik bilgilerinin tespiti çalışmalarını sürdürüyoruz. Yaptığımız tespitlerde farklı kimliklere ulaştık. Son kimliğiyle ilgili net bilgiyi yapacağımız değerlendirme sonrasında açıklayacağız''

Vali Mutlu güvenlik birimlerinin, ''Kocaeli'de kaçırılan deniz otobüsüne fevkalade dikkatli ve çok seri bir operasyon düzenlemek suretiyle hiçbir çatışmaya mahal vermeden netice aldıklarını'' söyledi.

Mutlu, deniz otobüsüne düzenlenen operasyonun ardından, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile Silivri sahiline gelerek basın mensuplarına operasyona ilişkin açıklama yaptı.

Vali Mutlu, sabah saat 05.35'te, güvenlik birimlerinin ortak çalışmasıyla başarılı bir operasyon düzenlendiğini ve eylemcinin ölü olarak ele geçirildiğini belirterek, eylemle ilgili olarak, kaçırılan deniz otobüsünün İstanbul deniz liman sahasına girdiği andan itibaren tüm ilgili birimlerin koordinasyon içinde hareket ettiğini söyledi.

Geminin tüm hareketlerinin takip edildiğini, eylemci sayısının tespiti, kimliği, gerçekleştirmek istediği eylemin yöntemi, bomba düzeneğine sahip olup olmadığıyla ilgili olarak çok yoğun bir araştırma yürütüldüğünü ifade eden Mutlu, sözlerine şöyle devam etti:

''Valiliğimiz bünyesinde oluşturulan kriz merkezinde bütün güvenlik birimlerimiz, elde edilmiş olan tüm bilgileri çok detaylı bir şekilde titizlikle incelemiş ve özellikle eylemcinin teslim olması noktasında beklentileri sürdürürken, yapılacak bir operasyonla ilgili bütün çalışmaları dikkatli bir şekilde tamamlamış ve gemide bulunan mürettebat ile yurttaşlarımızın hiçbir şekilde mağdur olmamaları için yapılacak bir operasyona yönelik tüm hazırlıklarını detaylı bir şekilde planlamıştır.

Silivri açıklarında geminin demirlediği andan itibaren operasyon planları çerçevesinde güvenlik birimlerimizin fevkalade ortak bir çalışmasıyla saat 05.35 itibariyle bu operasyonun gerçekleştirilmesi için karar verilmiş ve operasyonunun başlamasından çok kısa bir süre sonra gemiye çıkılarak eylemci ölü olarak ele geçirilmiştir. Şu anda yolcularımız ve mürettebatla ilgili en ufak bir problem yoktur. Geminin sahile çıkartılmasıyla birlikte mürettebat ve yolcunun da gemiden boşaltılması işlemi yapılacaktır. Adli makamlar bilgilendirilmiş ve onlarla da ortak bundan sonraki planlama takip edilecektir.''

Mutlu, deniz otobüsünün Silivri'ye yanaştırılacağını, şu andaki planlamanın bu olduğunu anlatarak, ''Şahsın kimlik bilgilerinin tespiti çalışmalarını şu anda sürdürüyoruz. Yaptığımız tespitlerde farklı kimliklere ulaştık. Son kimliğiyle ilgili net bilgiyi ayrıca yapacağımız değerlendirme sonrasında açıklayacağız. Kendisiyle kurulan temaslarda, terör örgütü mensubu olduğu net bir şekilde anlaşılmıştır'' diye konuştu.

Hüseyin Avni Mutlu, eylemcinin üzerinde bomba bulunup bulunmadığına ilişkin soruya karşılık, ''Şu anda eylemcinin üzerinde bir düzenek mevcuttur. Kablolar, buton şeklinde birtakım tertibat vardır. Bomba uzmanlarımızın gemide yapacakları inceleme sonucunda bunun nasıl bir düzenek olduğu konusu netleşecektir. Şu aşamada net bir bilgi vermem mümkün değildir'' dedi.

''Çatışmaya mahal verilmedi''

Operasyon sırasında çatışma yaşanıp yaşanmadığının sorulması üzerine de Mutlu, şunları söyledi:

''Operasyonu gerçekleştiren birimlerimiz, fevkalade dikkatli ve çok seri bir operasyon düzenlemek suretiyle hiçbir çatışmaya mahal vermeden netice almışlardır. Eylemci etkisiz hale getirilmiştir. Ortak bir operasyon düzenlenmiştir. Bütün güvenlikle ile ilgili birimlerimiz bu konuda görev almışlardır ve güvenlik birimlerimiz fevkalade uyumlu, başarılı ortak bir bilgi paylaşımı ve operasyon bütünlüğü gerçekleştirmiştir. Güvenlik birimimizden ihtiyaç duyulanlar operasyonda görev aldılar, herkesin kendine göre bir görevi oldu.''

Vali Mutlu, operasyondan önce eylemci tarafından yakıt ve iaşe ikmali talebinde bulunulduğunu hatırlatarak, bunlarla ilgili hazırlıkların yapıldığını, yola çıkartılan araçlar olduğunu, bunların da operasyonun bir parçası olarak planlandığını belirtti.

Mutlu, bir soru üzerine, ''Bir terör örgütü mensubu, dolayısıyla yapmış olduğu görüşmelerde buna yönelik birtakım taleplerde bulundu'' dedi.

Eylemcinin 28-30 yaşlarında olduğunu dile getiren Mutlu, yaş konusunun kimlik belirlendikten sonra daha net anlaşılabileceğini söyledi.

Mutlu, eylemi bir mi, birden fazla kişinin mi gerçekleştirdiğinin sorulması üzerine, ''Şu anda tek olduğunu söyleyebilirim'' dedi.

Eylemcinin yakıt ikmalini beklediğini anlatan Vali Mutlu, ''Tabii, bir yakıt ikmali yapılsaydı ne yapmayı arzu ediyordu, bu konuda bir şey söylememiz mümkün değil'' diye konuştu.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, operasyonun yeri konusundaki soru üzerine, ''Özellikle İstanbul'un biraz daha açığında böyle bir operasyonun yapılmasının yararlı olacağını baştan itibaren değerlendirdik ve Silivri açıklarının bunun için uygun olduğuna karar verdik ve operasyonu buna göre planladık. Çok iyi organize edilmiş bir operasyondu'' dedi.


--------------------------------------------------------------------------------
''Kartepe'' adlı deniz otobüsünü kaçıran terörist, yapılan operasyonla etkisiz hale getirildi

Kocaeli'de ''Kartepe'' adlı deniz otobüsünü kaçıran terörist, düzenlenen operasyonla etkisiz hale getirildi.

İçişleri Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in koordinasyonunda, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve İstanbul Valiliğince, sabah saatlerinde kaçırılan deniz otobüsüne yönelik operasyon gerçekleştirildi.

Silivri Selimpaşa açıklarında demirli halde bulunan gemiye yapılan operasyonda, terörist etkisiz hale getirildi.

Gemide 5'i kadın 18 yolcu, 4 mürettebat ile 2 stajyer bulunuyordu. Yolcuların sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.


--------------------------------------------------------------------------------
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: ''Şu an itibariyle Selimpaşa'nın 1-1,5 mil açığında demirletilmiş durumda''

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ''Kartepe'' adlı deniz otobüsünün kaçırılmasıyla ilgili, ''Şu an itibariyle Selimpaşa'nın 1-1,5 mil açığında demirletilmiş durumda. Yakıtları azaldığından ve kumanya ihtiyacı olduğundan bahisle kaptan aracılığıyla talepleri var. Bu talepler değerlendiriliyor'' dedi.

Yıldırım, Denizcilik Müsteşarlığından ayrılırken yaptığı açıklamada, İzmit-Gölcük seferini yapan Kartepe isimli deniz otobüsünün saat 18.30 sıralarında kaçırıldığının, eylemciler tarafından el konulduğunun rapor edildiğini belirtti. Bunun üzerine daha sonra geminin İzmit Körfezi'nin batısına doğru yönlendirildiğini ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti:

''Şu an itibariyle Selimpaşa'nın 1-1,5 mil açığında demirletilmiş durumda. Yakıtları azaldığından ve kumanya ihtiyacı olduğundan bahisle kaptan aracılığıyla talepleri var. Bu talepler değerlendiriliyor.

Sahil Güvenlik Komutanlığı, İstanbul polisi, İçişleri Bakanı'nın koordinasyonunda bu olayı takip ediyorlar. Bakanlığımız, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve Ana Arama-Kurtarma Merkezi de bu operasyona destek veriyor. Ben de arkadaşların yaptığı çalışmaları bizzat takip ettim. Yolcu sayısı, mürettebat sayısı, terörist sayısı konusunda muhtelif rakamlar var, kesin rakam vermemiz şu anda çok mümkün değil. Terörist veya eylemcinin 4 olduğunu söyleyen var, 1 olduğunu söyleyen var. Rivayetler muhtelif, ama 18 yolcu 5'i kadın olmak üzere, artı 4 mürettebat, 2 stajyer olduğu şeklinde gelen bilgiler var.''

''Tek talepleri yakıt ve yiyecek-içecek''

Bakan Yıldırım, ''gemidekilerin sağlıklarının nasıl olduğunun'' sorulması üzerine, ''Herhangi gelen, rapor edilen anormal bir durum yok'' dedi.

''Teröristler neler istiyor?'' şeklindeki soruya karşılık Yıldırım, ''Herhangi somut bir talepleri yok. Tek istedikleri, şu anda 18.30'dan bu tarafa seyir halinde, denizde. Tek talepleri yakıt ve yiyecek-içecek şeklinde'' diye konuştu.

Yıldırım, ''teröristlerin üzerinde bomba olup olmadığının'' sorulması üzerine, ''Bu tip bilgiler henüz kesin değil. Ne tür bir tehdit yapılıyor, bomba mı var, silah mı var, ne var, onlar şu anda teyide muhtaç'' dedi.

Geminin rotasına ilişkin bir talep ve ısrar bulunmadığını dile getiren Yıldırım, ''Marmara'nın Anadolu yakasındaki kuzey sahili civarında geziniyorlar. Şu anda yakıtları da azaldığı için demirlemiş durumdalar'' diye konuştu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, herhangi bir operasyonun söz konusu olmadığına işaret ederek, ''Kaldı ki 4-5 kuvvetinde hava var orada. Teknenin konforu açısından da pek açılmaları müsait görünmüyor'' dedi.

Bütün ihtimallerin değerlendirileceğini belirten Yıldırım, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in olayın başında olduğunu, Sahil Güvenlik Komutanlığı, İstanbul Emniyeti ve ona destek veren bir çok farklı kuruluş bulunduğunu söyledi.

Bakan Yıldırım, önemli olanın yolculara ve mürettebata hiçbir zarar gelmemesi olduğunu vurgulayarak, ''Bu, bizim en fazla önemsediğimiz konu. Hangi adım atılacaksa, mutlaka bu hususun dikkate alınarak yapılması gerekiyor. Bu konuda da arkadaşlarımız büyük bir hassasiyetle çalışmaya devam ediyor'' diye konuştu.

Yıldırım, ''gemiyi kaçıranların terör örgütünün yan kolu olduğu şeklinde gelen haberler olduğuna'' işaret ederek, bilgilerin sınırlı imkanlarla elde edildiğini, gerçek bilgilere gemiye girince ulaşılacağını kaydetti.

''Talepleri için süre belirttiler mi?'' sorusuna karşılık Yıldırım, ''Onlar bir an önce verilmesini istiyor tabi. Bunların organizasyonu, denizde yakıt, kumanya verilmesi, ona göre araçların tertiplenmesi ciddi anlamda zaman alan, organizasyon gerektiren işler'' dedi. (Ajanslar)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler