YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaçırılan gemiden imdat çığlığı geldi
Kaçırılan gemiden imdat çığlığı geldi
31 Temmuz 2009 12:45
Gemide yiyecek ve içecek bitti, 23 kişilik personel bir odaya kilitlendi

Somalili korsanların elindeki Horizon-1 adlı gemide yiyecek ve içecek kalmadı, 23 kişilik personel bir odaya kilitlendi.


Günlerdir Somalili korsanların elindeki Horizon-1 adlı Türk gemisinde rehin tutulan Gürkan Sarı'dan imdat çığlığı geldi.


Sarı'nın verdiği bilgiye göre gemide bir yaralama oldu, 23 personel korsanlar tarafından bir odaya kilitlendi.


Gürkan Sarı'nın Mersin'de yaşayan ailesi büyük endişe yaşarken, anne Gülperi Sarı bir televizyon yayınında oğluyla konuşmasını anlattı.


Gülperi Sarı, şöyle konuştu:


"En son konuşmamızda oğlum şunları söyledi:


'Çok sıkıntıdayız. Yiyeceğimiz bitti, suyumuz bitti banyo yapamıyoruz. Hükümete ve yetkilelere duyurun. Bir arkadaşım yaralı. Geminin içinden bir yere çıkamıyoruz, bizi kurtarın.'


Yardım istiyorum, oğlum kurtarılsın."


Geminin 4. kaptanı Aysun Akbay'ın babası Özgür Akbay da kızlarından 1 haftadır haber alamadıklarını belirterek dün şu açıklamayı yapmıştı:


"Bir an önce fidye konusunda anlaşma sağlanmasını bekliyoruz. Şirket yöneticileriyle de bu konuyu görüşemiyoruz çünkü tartıştık. Şirket, basınla görüşmemizden ve yardım istememizden rahatsız oldu. Gemideki personel tamamen  kaderine terk edilmiş durumda. Şirket de parasının hesabına bakıyor. Biz can derdindeyiz, onlar para derdinde. Şirket yetkilileri, 'Orada 23 personel var, onların rahatı iyi' diyor. En sonunda ben de telefonda 'çok meraklıysanız kendi karınızı, kızınızı gönderin o zaman' dedim. O yüzden tartıştık ve artık konuşmuyoruz. Lanet olsun, insan hayatının hiç değeri yok."


Horizon-1 adlı kuru yük gemisi, Suudi Arabistan'dan Ürdün'e giderken 8 Temmuz'da Aden Körfezi'nde silahlı korsanlarca ele geçirilmişti ve korsanların fidye talebinde bulunduğu öğrenilmişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler