YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaçırılan askerin ağabeyi PKK'lı çıktı
Kaçırılan askerin ağabeyi PKK'lı çıktı
Kaçırılan askerin ağabeyi PKK'lı çıktı
08 Ağustos 2012 / 16:24 Güncelleme: 08 Ağustos 2012 / 16:25
Diyarbakır Bingöl karayolunda 2 gün önce gece yol kesen PKK'lılar izin dönüşü yapan 3 askeri yanlarına alarak kayıplara karışmıştı. PKK tarafından kaçırılan Er Reşat Çeçan'ın abisinin de PKK'nın dağ kadrosunda olduğu öğrenildi.

Diyarbakır Bingöl karayolunda 2 gün önce yol kesen PKK'lı teröristler izin dönüşünde bulunan askerlerden Hadi Gizli, Ramazan Başaran ve Reşat Çeçan'ı yanlarına alarak gözden kayboldu. Kaçırılan askerlerle ilgili kırsalda operasyonlar aralıksız olarak devam ederken, Çeçan ailesi ise Mazlum-Der Diyarbakır şubesine gelerek açıklama yaptı. Açıklama öncesi Kürtçe ağıtlar yakan anne Fatma Çeçan, gözyaşlarına hakim olamadı. Konuyla ilgili açıklama yapan Mezlum-Der Diyarbakır Şube Sekreteri Nurettin Bozkurt, operasyonların durması ve PKK'nın eylemlerine son vermesi gerektiğini ifade ederek, "Savaş için harcanan güç ve çabanın barışa sarf edilmesini istiyoruz. Barışa bir nebze olsun katkı sağlaması için de en son dün alı konulan 3 asker dahil olmaz üzere PKK tarafından alıkonulan herkesin serbest bırakılmasını talep ediyoruz" dedi.

PKK tarafından kaçırılan Er Reşat Çeçan'ın bir abisinin de PKK'nın dağ kadrosunda olduğu öğrenilirken, anne Fatma Çeçan ise ağlayarak, "Oğlumun sağ salim gelmesini istiyorum. Ramazan ayıdır, barış ayıdır, barış olsun. Biz barış istiyoruz, oğlum sağ salim gelsin istiyoruz. 48 saattir oğlumdan haber alamıyorum" diyerek feryat etti.

Oğlu kaçırılan Cemal Çeçan ise, "Benim zaten ciğerim yanmış. Ben Başbakan'a, Cumhurbaşkanı'na, Genelkurmay Başkanı'na sesleniyorum, bana bir haber verin. 48 saattir ben sağdan soldan haber alıyorum, kimse bize bir haber vermiyor. Biz istemiyoruz, ne gerilla ölsün ne asker ölsün. Her ikisinin de anasının ağlamasını istemiyoruz. Biz barış olsun istiyoruz" dedi.

Reşat Çeçan'ın Kastamonu'da acemi birliğini bitirdikten sonra 7 günlük izne geldiği ve usta birliğine teslim olmak amacıyla Trabzon'a gitmek için yola çıktığı öğrenildi. Çeçan ailesinin 4 erkek 3 kız olmak üzere 7 çocuğunun olduğu belirtildi. (İHA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler