YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaçan 4. zanlı gözaltında
Kaçan 4. zanlı gözaltında
Kaçan 4. zanlı gözaltında
11 Temmuz 2008 / 07:23 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


İstanbul polisi hain saldırı sonrası kaçan dördüncü teröristi yakaladı. Terörle Mücadele Şubesi'nde sorguya alınan K.A.A. isimli zanlı suçlamaları kabul etmezken, polis görgü tanıklarının bilgisine başvurdu.


Amerika Birleşik Devletleri (ABD) İstanbul Başkonsolosluğu önünde gerçekleşen ve 3 polis memurunun şehit edildiği hain saldırı ile ilgili olarak dördüncü saldırgan olduğu iddia edilen K.A.A. isimli zanlı yakalandı. Küçükçekmece ilçesinde yakalanan K.A.A, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirildi. Burada sorguya alınan zanlının, ifadesinde, olaya karıştığı ve saldırganlardan biri olduğu yönündeki iddiaları kabul etmediği öğrenildi. Bunun üzerine polis, görgü tanıklarını yüzleştirme için şubeye çağırırken, olay günü bölgede çekilen MOBESE kayıtları ile konsolosluğun kendi güvenlik kamera sisteminin görüntülerini incelediği kaydedildi.


Bu arada konsoloslukta inceleme yapmak üzere İstanbul'a gelen CIA ekibinin de sorguya katılmak için yetkili makamlardan izin istediği belirtildi.


Öte yandan, K.A.A'nın yanında dün Kars'ın Digor ilçesinde R.A. isimli bir kişi daha saldırıyla ilgili olarak gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebiyle gözaltına alınan R.A uçakla İstanbul'a götürüldüğü bildirildi. Böylece hain saldırıyla ilgili olarak gözaltına alınanların sayısı 6'ya yükseldi. Başkonsolosluk önündeki silahlısaldırı sonrası saldırganlardan birinin kaçtığı belirlenen otomobil de Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Küçükçekmece'de ele geçirildi. Gri renkli 34 VS 7592 plakalı Ford Fiesta marka otomobilin saldırıda kullanılan araç olup olmadığının tespiti için Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü görevlilerince incelemeye alındı.


SALDIRGANLAR KOMŞU


Saldırı sonrası ölü ele geçirilen teröristlerden Raif Topcıl (20), Bülent Çınar (23) ve Erhan Kargın'ın (26) aynı mahallede oturdukları belirlendi. Bülent Çınar ve Raif Topcil'in yakınları, çocuklarını, olayda ölen üçüncü kişi olan ve bir süre Guantanamo Üssü'nde tutulduğu belirtilen Erkan Kargın'ın kandırdığını iddia etti. Kargın'ın ailesi ise kapılarını basına kapattı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler