YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaçak akaryakıtta 23 gözaltı
Manisa merkezli 10 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonlarda 350 ton kaçak ve katkılı akaryakıt ele geçirildi. Olayla ilgili polis 23 kişiyi gözaltına aldı.
Kaçak akaryakıtta 23 gözaltı
02 Temmuz 2010 / 16:16 Güncelleme: 02 Temmuz 2010 / 16:22

Manisa İl Emniyet Müdürü Adem Aydemir, 10 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonla 350 ton kaçak ve katkılı akaryakıt ele geçirildiği, olayla ilgili 23 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Aydemir, Salihli İlçe Emniyet Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, Salihli'deki bir akaryakıt istasyonunda kaçak akaryakıt bulunduğu ve katkı malzemeleriyle mazot üretildiği yönünde gelen bir ihbar üzerine 5 ay süreyle istihbarat çalışması yapıldığını belirtti.

Yapılan bu istihbarat ve takip çalışmasının ardından Manisa KOM ekiplerinin Salihli İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleriyle, Salihli merkezli olarak Mersin, Kütahya, Uşak, Afyon, İzmir, Eskişehir, Şırnak, Mardin ve Kocaeli illerinde belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlediğini kaydeden Aydemir, operasyonlar sonucunda Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak illeriyle Salihli ilçesinde bulunan akaryakıt istasyonlarında toplam 5 adet gizli yer altı tankı tespit edildiğini ve 350 ton kaçak ve katkılı akaryakıt ele geçirildiğini ifade edildi.

Aydemir, 10 ilde düzenlenen operasyonlarda olayla ilgili 23 kişinin gözaltına alındığını, bu kişilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda ise 2 adet ruhsatsız tabanca, bu tabancalara ait 350 adet fişek, kaçak akaryakıt aktarımında kullanılan çok sayıda muhtelif aparatlar ve muhteviyatı, sahte fatura koçanlarıyla iddia olunan suçtan elde edildiği öne sürülen 55 bin lira karşılığı dolar, avro ve lira cinsi para ele geçirildiğini söyledi.

Bu nitelikteki bir operasyonun Manisa'da ilk defa gerçekleştirildiğini ifade eden Aydemir, ''Her türlü teknik imkanlarla beraber 5 ay süren takip sonucunda kaçak akaryakıt olayını ortaya çıkardık'' dedi.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan şahısların, yağ, solvent gibi kimyasalları karıştırmak suretiyle elde ettikleri akaryakıtı ''ucuz rafineri çıkışlı motorin'' adı altında piyasa sürdükleri iddia edildi.

Operasyonda gözaltına alınan 23 kişi, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, akaryakıt kaçakçılığı yapmak, nitelikli dolandırıcılık ve Vergi Usul Kanunu'na muhalefet etmek suçlarından adliyeye sevk edildi.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler