YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Kaç' diyen özel kalem de şüpheli
Albay Çiçek imzalı 'Darbe Andıcı' iddianamesi Başsavcı vekili Çolakkadı'ya sunuldu. İddianamede 7 şüpheliden biri de Dalan'ın özel kalem müdürü İlhami Ümit Handan. Dalan'a gözaltına alınacağı bilgisini sızdıran MİT'çi Özel Yılmaz'ın bu bilgiyi özel kalem
'Kaç' diyen özel kalem de şüpheli
15 Nisan 2010 / 08:34 Güncelleme: 15 Nisan 2010 / 08:37

Ergenekon Soruşturması kapsamında yakalama kararı çıkarılan İSTEK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bedrettin Dalan'ın da arasında bulunduğu 7 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame incelenmek üzere, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Turan Çolakkadı'ya sunuldu.

İddianamede Bedrettin Dalan'ın özel kalem müdürü İlhami Ümit Handan da şüpheler arasında yer alıyor. Ocak 2009'daki 10. dalga operasyonundan 3 ay önce ABD'ye kaçan Dalan'ın, gözaltına alınacağı bilgisini o dönem MİT İstanbul Bölge Başkan Yardımcısı olan Yılmaz'ın sızdırdığı iddia edilmişti. Yılmaz'ın bu bilgiyi Dalan'ın özel kalem müdürü ve istihbarat çevreleriyle yakın biri olarak bilinen İlhami Ümit Handan vasıtasıyla verdiği iddia edilmişti.

ÇİÇEK İLE DALAN'IN ÖRGÜTSEL BAĞI VAR

İddianamede firari şüpheli Bedrettin Dalan ile İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nda ıslak imzası bulunduğu öne sürülen Kurmay Albay Dursun Çiçek arasında örgütsel irtibat bulunduğu iddia ediliyor.

6 Ocak 2009'da İSTEK Vakfı'na yapılan operasyonda Dalan'ın oğlu Barış Dalan, Özel Kalem Müdürü Handan ve şoförü Coşkun Umur gözaltına alınmıştı. İddiaya göre, bundan sonra devreye Yılmaz ile bir başka MİT görevlisi girmiş, soruşturmayı yürüten savcı Zekeriya Öz'ü ziyaret eden iki MİT'çi, Handan'ın teşkilat için çalışan önemli bir haber elemanı olduğunu söyleyerek serbest bırakılmasını istemişti. MİT görevlileri talebin MİT Müsteşarı Taner'den geldiğini söylemişti. Konuyu araştıran Savcı Öz, Taner'in böyle bir talebinin olmadığını öğrenmiş, MİT içinde idari soruşturma başlatılırken, Ergenekon savcıları da Taner'in oluruyla Yılmaz'ın ifadesini almıştı.

AK PARTİ MÜŞTEKİ

AK Parti davada müşteki sıfatıyla yer alacak. AK Parti kurmayları 17 Haziran'da parti adına İrtica ile Mücadele Eylem Planı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

 

Suçlama: darbe

Bedrettin Dalan'ın da arasında bulunduğu 7 şüpheli hakkında "örgüt üyesi olmak" ve "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan 7,5 yıl ile ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen hapis cezaları isteniyor. İddianamede, İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nda ıslak imzası bulunan Kurmay Albay Dursun Çiçek, avukat Serdar Öztürk, Dalan'a operasyon konusunda bilgi verdiği öne sürülen MİT elemanı Özel Yılmaz, Aydınlık Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım ile Ulusal Kanal istihbarat şefi Ufuk Akkaya da şüpheli olarak yer alıyor.

Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler