YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kabul edin aday olmayalım
Başbakan’a seslenen BDP’li Demirtaş taleplerin karşılanması halinde milletvekili adayı bile olmayacaklarını söyledi...
Kabul edin aday olmayalım
29 Mart 2011 / 08:32 Güncelleme: 29 Mart 2011 / 08:33

BDP, PKK’nın kurucularından olan ve 28 Mart 1986 yılında güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülen Mahsun Korkmaz’ın ölüm yıldönümünde Siirt’te, 200 PKK’lının toplu olarak gömüldüğü iddia edilen Kasaplar Deresi’ne yürüyüş düzenledi. BDP’nin çağrısı üzerine sabah saatlerinde Siirt’te toplanan yaklaşık 40 bin kişi, şehir merkezinden 2 kilometre mesafedeki Kasaplar Deresi’ne yürüdü.

Yürüyüşe BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP milletvekillerinin büyük bölümü katıldı. Kalabalık, PKK flamaları ve Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarını taşıdı.

Kasaplar Deresi’nde saygının duruşunun ardından, Demokratik Toplum Kongresi Genel Başkanı Ahmet Türk, kalabalığa Kürtçe hitap etti. Kardeşlik istediklerini ve Türklerin düşmanı olmadıklarını söyleyen Ahmet Türk, “Kardeşliğimiz daha da büyüsün istiyoruz. Adalet ve özgürlüğümüzü her gün kat be kat isteyeceğiz. Tunus, Libya ve Mısır’da özgürlük çığlıkları yükseliyor. İnanın ki bizim haykırışımız daha büyük olacak. Biz Mısır, Tunus, Libya’dan daha yüksek sesle özgürlüğümüzü isteyeceğiz” dedi.

BDP’li Demirtaş ise haftalardır Kürtlerin meydanlada taleplerini demokratik bir şekilde dile getirdiğini, Başbakan Erdoğan’ın cevap vereceği yerde ’sizin nereniz sivil?’ dediğini hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Buradan Başbakan sesleniyorum. Senin her tarafın sivil mi? Senin copun, gazların mı sivil? Bizim yüreğimiz de beynimiz de sivildir. Çözüm önerilerimizde sivildir.
Başbakan diyor ki, ’oy, koltuk uğruna bölgeyi geriyorlar.’

Bakın bu meydanda halkın huzurunda söz veriyoruz, bu 4 talebi karşıla eşbaşkanlar olarak aday olmayacağız. Koltuk senin olsun.”

AHMET TÜRK: BİZİM HAYKIRIŞIMIZ DAHA BÜYÜK OLACAK

Kasaplar Deresi'nde saygının duruşunun ardından Kürtçe konuşan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkanı Ahmet Türk, şunları söyledi: "Binlerce kişi buraya özgürlük sesini yükseltmek için geldi. Bu yükselen ses gün be gün daha büyüyor ve özgürlüğe doğru gidiyor. Bugün tüm Kürdistan kentlerinde kahraman şehitleri için burada toplandılar. Bu bekleyiş ve bu sabır önümüzdeki günlerin habercisidir. Bugünkü özgürlüğümüz o kahramanlar sayesindedir. Bugün Nevala kasabadaki katliamlar sadece burada değil 1925 yılından bu yana devam ediyor. Biz Türkerlin düşmanı değiliz. Biz kardeşlik birlik istiyoruz. Doğrusu yıllardır kirli savaş sürdürülüyor. Kardeşliğimiz daha da büyüsün istiyoruz. Adalet ve özgürlüğümüzü her gün kat be kat isteyeceğiz. Tunus, Libya ve Mısır’da özgürlük çığlıkları yükseliyor. İnanın ki bizim haykrışımız daha büyük olacak. Biz Mısır Tunus, Libya’dan daha yüksek sesle özgürlüğümüzü isteyeceğiz"

RAKEL DİNK VE GÜLTEN KAYA’DAN DESTEK ZİYARETİ

BDP, ESP ve bazı sivil toplum kuruluşları tarafından oluşturulan İstanbul Demokratik Kent Konseyi’nin Taksim Gezi Parkı’nda başlattığı "Sivil İtaatsizlik" eylemine BDP Milletvekili Ufuk Uras, öldürülen gazeteci Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, sanatçı Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya destek ziyaretinde bulundu. Burada konuşan Ufuk Uras, bugün Hrant Dink davasına katıldıklarını anlatarak, "Biliyorsunuz, o davada hayatımızı karartanlarla, asit çukurlarına arkadaşlarımızı atanların iradesi aynı irade. Mücadelemiz aynı karanlığa karşı mücadele. Cesaretin bittiği yerde esaret başlar" diye konuştu.

Rakel Dink, "Buraya gelirken, aklıma birşey geldi. Ben üç dil biliyorum, Ermenice, Kürtçe ve Türkçe. Benim içimde bu üç dil hiç kavga etmiyorlar, barış içinde yaşıyorlar. Bazen konuştuğum dilde bir kelime bulamazsam, öbür dilim yardımcı oluyor bana. Dileğim Türkiye Cumhuriyeti’nde varolan dillerde, tıpkı benim kişiliğimde olduğu gibi, kavga etmeden, barış içinde yaşasınlar. İsteğim bu" dedi.

Gülten Kaya ise, "İki tane halk var, dans ederek direnen. Biri Kürtler, biri Kübalılar. Siz sahiden büyük bir halksınız. Haklısınız, haklıyız. Haklarımızı da alacağız, ama öyle, ama böyle" diye konuştu. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler