YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kabrin açılmasına aileden itiraz yok
Kabrin açılmasına aileden itiraz yok
21 Haziran 2012 08:42
Semra Özal ve oğlu Ahmet Özal, Cumhurbaşkanı Gül ile görüştü.

Aile, Turgut Özal’ın ölümünün aydınlatılmasını sağlayacaksa kabrin açılmasına itiraz etmeyeceklerini belirtti.

Ahmet Özal, “Saç telinin incelenmesi yönünde karar çıkarsa saç telleri de incelenir” dedi. Babasının ölümüne yol açan zehrin formülasyonunun dahi ortaya çıkabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşen Semra Özal ve Ahmet Özal, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümünün aydınlatılmasını sağlayacaksa kabrinin açılmasına itirazlarının olmadığını iletti.

Ahmet Özal, babasının ölümüne yol açan zehrin formülasyonunun tespit aşamasında olduğunu, zehrin nereden ve nasıl geldiğinin bile ortaya çıkacağını söyledi.

Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK) hazırladığı raporun ardından dün Cumhurbaşkanı Gül, Turgut Özal’ın eşi Semra Özal ve oğlu Ahmet Özal ile görüştü. Tarabya Köşkü’nde yaklaşık 1 saat süren kabulde, DDK’nın raporu çerçevesinde atılacak adımlar konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Edinilen bilgilere göre, Gül aileye ölümle ilgili şüphelerin aydınlatılması gerektiği yönündeki görüşünü ifade etti ve bunun için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Semra Özal ve Ahmet Özal, Cumhurbaşkanı’na bu konu üzerindeki hassasiyeti ve bir araştırma yapılmasını sağlaması dolayısıyla teşekkür etti.

Görüşmede, Özal’ın ölümünün araştırılmasıyla ilgili nasıl bir yol haritası izleneceği konusunda karar çıkmadı.

DDK Raporu’nda yer alan “Ölüm nedeninin belirlenebilmesi ve vefatı ile ilgili şüphe ve iddiaların izah edilebilmesi için feth-i kabir (kabrin açılması) yapılmasının uygun olacağı kaanatine varılmıştır” ifadesinin ardından gözler Özal ailesine çevrilmişti.

Semra Özal ve Ahmet Özal, uzmanların yapacağı çalışmalarda, kabrin açılmasının ölüm sebebinin aydınlatılabileceği yönünde bir görüş çıkması halinde feth-i kabre bir itirazlarının bulunmadığını Gül’e iletti.

HASTANE RAPORU YANLIŞ

Samimi bir görüşme gerçekleştirdiklerini aktaran Ahmet Özal, milletvekili olduğu dönemde TBMM’de babasının ölümünün araştırılması için bir önerge verdiğini ancak hiç kimsenin bununla ilgilenmediğini, sadece Gül’ün bu konuda bir araştırma yaptırdığına dikkat çekti.

Babasının kalp krizi geçirmediği halde hastane raporunda kalp krizi geçirdiğinin yazıldığını belirten Özal, “Kan yok, kan raporu yok. Bir Cumhurbaşkanı’nın kan raporu kaybolur mu” sorusunu yöneltti.

Özal, Tıbbi Uzmanlar Heyeti’nin görüşleri doğrultusunda mezarın açılması ya da saç telinin incelenmesi yönünde bir karar alacaklarını belirtirken, “Saç telinin incelenmesi yönünde bir karar çıkması halinde de saç tellerinin incelemesi yapılır. Bütün bunlarla ilgili ne yapılacağı bir hafta, on gün içinde belli olur” bilgisini verdi.

Bir kıvılcım çaktığı için hiç tahmin edilemeyecek yerlerden bilgi ve belge yağdığını vurgulayan Özal, “1993’te Uğur Mumcu suikastı ile başlayan ve Çetin Emeç’e kadar uzanan bir silsile var. Bunlarla birlikte, babamın ölümü de aydınlatılmalıdır. Ben hiç bir şeyin karanlıkta kalmayacağına inanıyorum. Hiç bir şey karanlıkta kalmaz, er geç ortaya çıkacak. Babamın ölümüne yol açan zehrin formülü de, nereden, nasıl geldiği bile çıkacak ortaya” diye konuştu. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler