YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kabe'deki Osmanlı revakları monte edildi
Kâbe'nin çevresinden sökülen Osmanlı revakları, Türkiye'nin de etkisiyle restore çalışmalarının ardından yeniden yerlerine monte edildi.
Kabe'deki Osmanlı revakları monte edildi
05 Mayıs 2015 / 22:48 Güncelleme: 05 Mayıs 2015 / 22:55

Suudi Arabistan yönetimi tarafından Harem-i Şerif''i genişletme çalışmaları kapsamında Kâbe'nin çevresinden sökülen Osmanlı revakları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da (Dönemin Başbakanı) girişimleriyle yeniden yerlerine konuldu. Bugünlerde Hac ve Umre için kutsal topraklarda olan Müslümanları, yerlerine monte edilen Osmanlı revakları karşılıyor...

2-433.jpg

Yaklaşık dört yıl önce özellikle, genişletme çalışmaları başlayınca devasa otellerin gölgesindeki yerlerinden sökülen Osmanlı revaklarının Suudi yönetimi tarafından yerine konulmayacağı söylentileri, dünya genelinde tepki toplamış ve Türkiye'yi de harekete geçirmişti. Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz El-Suud'un Kabe'nin etrafını genişletme emrinden sonra revakların yıkılıp atılacağı ortaya çıkmış ve bunun üzerine Başbakan (döneminde) Recep Tayyip Erdoğan devreye girerek buna mani olmuştu.

3-235.jpg

200 kişilik heyet Arabistan'a gitti

Sökülme işlemleri başlamadan hemen önce Suudi Arabistan’dan bir heyet gelmiş, Türk yetkililer, tarihçiler ve mimarlarla görüşmüştü. Daha sonra ise Türkiye'den, Suudi Arabistan'a giden içerisinde mimar, mühendis ve tarihçilerin olduğu 200 kişilik ekip tarafından eserler aslına uygun olarak onarıldı ve yerlerine monte edildi.

4-125.jpg

Suud yetkililerle görüşme görüşme anında gelen telefon

Onarılma çalışmalarında yer alan bir isim süreci şöyle anlatmıştı:

"Suud yetkili bize neden zulmediyorsunuz. Eski taşlarla uğraştırmayın bizi, atalım bunları” dediler. Bu yaklaşımı nasıl karşılayacağımızı düşünürken, Başbakan (Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan) aradı. Toplantıya ara verdik. Erdoğan, Suudi yetkililerle görüşmelerin ne durumda olduğunu sordu, “Ben de görüşmedeyim” dedim. Telefonu kapattıktan sonra ana yüklenici Suudi firmasının yetkilisi, kiminle konuştuğumu sordu, “Başbakanımız Erdoğan, projeyi ve Osmanlı revaklarının nasıl korunacağını sordu” dedim. Suudi yetkili bir an durdu, masadakilere “Toplantı bitmiştir” dedikten sonra bana döndü, “İş sizindir” dedi. Osmanlı revaklarının sökülüp korunarak, yeni projeye eklenmesine ilişkin sözleşmeyi imzaladık"

Kabe etrafındaki revakların yapımı Sultan II. Selim saltanatında başlayıp, oğlu Sultan III. Murad döneminde tamamlandı...

 

SAMET TUNÇER / HABER 7

Sayin Reisicumhurumdan
 // uykucu
Allah ebediyyen razi olsun ve basimizdan eksik eylemesin insallah....
06 Mayıs 2015 Çarşamba 11:45
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler