YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
K. Irak harekatında önemli gelişme
K. Irak harekatında önemli gelişme
15 Eylül 2011 11:25
Türkiye bir yandan harekâtı için askeri hazırlık yaparken diğer yandan K.Irak'taki Kürt Yönetimi'yle pazarlıklarda sonuç aşamasına ulaştı.

Türkiye'den ekim ayına kadar zaman isteyen Kürt Hükümeti, daha fazla beklemeye niyeti olmayan Türkiye'nin kara harekâtına "Xinere", "Çemço" ve "Çaykurna" hattından göz yumacak.

KÜRT HÜKÜMETİNDEN 45 GÜN ŞARTI

Taraf gazetesinin haberine göre Türkiye, Kürt Hükümeti'nden ayrıca Xinere, Çemço, Dola Akoyan, Balende, Dolakoke bölgelerindeki yolların güvenliğinin sağlanmasını istedi. Türkiye, bu konuda Kürt Hükümeti'nden güvence bekliyor. Türkiye'nin sınır bölgelerinde çok büyük yığınak yaptığını gözlemleyen Kürt yetkililer ise operasyon süresinin uzamaması için Türkiye'den garanti vermesini istiyor.Türkiyezaman konusunda operasyondan saatler öncesinde Kürt Yönetimi'ni bilgilendirebileceğini belirtiyor. Operasyonun bitişi ile ilgili olarak da Türkiye tarih vermekten kaçınıyor.

PEŞMERGE OPERASYONA KATILMAYACAK

Kürt yönetimi, PKK ile arasında olabilecek bir çatışma ortamının yaratılmamasını istiyor. Bu yüzden de Kürt peşmergeler opersayonlara destek vermeyecek, yani operasyonlarda yer almayacak.

TÜRKİYE KUZEY IRAK'TA ÜS KURDU

Türkiye'nin Kandil'e yakın bölgelerde talep ettiği askerî ve lojistik üsler için ise Kürt Yönetimi henüz resmî bir yanıt vermiş değil. Türk tarafının acil yanıt beklediği bu konuda Kürt tarafı görüşmeleri ağırdan alarak biraz daha zaman kazanma peşinde. Fakat TSK'ya bağlı birimlerin Kandil bölgesindeki iletişim GSM hatlarını, uydu telefonlarını kayda almak için gerekli sistemleri Kuzey Irak'a taşıdığı öğrenildi. Türkiye, bu sistemleri, Çaykurna kasabası yakınlarında talep ettiği bir askerî üsse taşımaya hazırlanıyor.

TALABANİ'NİN SON HAMLESİ

Irak Cumhurbaşkanı CelalTalabanide, kara operasyonu hazırlıkları öncesinde, "Son olarak ben de devreye gireyim, bakalım" dedi. Bugün partisi KYB'nin kalesi olan Süleymaniye'ye geçecek olan Talabani'nin istihbarat kurumu Zenyari ile bir dizi toplantı gerçekleştirmesi bekleniyor.

OPERASYON UZUN SÜRECEK

Operasyonlar süresince TSK'nın en aktif kullanacağı araçlar arasında helikopterler olması bekleniyor. Sınırın Irak tarafında Hakkâri'nin Şemdinli İlçesi'ne yakın Bermize-Diyana bölgelerinde bir helikopter üssü kurulması da gündemde. Ancak bu durum operasyonun uzun süreceğine işaret ediyor.

PKK'LILARI TESLİM ETMEYECEK

Mesud Barzani'nin gelecek hafta Kürt bölgesindeki kanaat önderleri, siyasi partiler ve partisinin polit büro üyeleri ile biraraya gelmesi bekleniyor.

KYB ve KDP'ye bağlı basın yayın kuruluşları da gelecek haftadan itibaren, kara harekâtıyla ilgili olarak daha dikkatli yayınlar yapması için uyarıldı. Kürt Yönetimi, daha önce kendi bölgelerine sığınmış olan eski PKK'lıları Türkiye'den talep gelse bile teslim etmeyecek. (Taraf)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler