YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
JİTEM'in öldürdüğü adamları kuyulara attığı iddia ediliyor
JİTEM'in öldürdüğü adamları kuyulara attığı iddia ediliyor
JİTEM'in öldürdüğü  adamları  kuyulara attığı iddia ediliyor
19 Şubat 2009 / 08:12 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Şüpheli yerler olduğunu söyleyen Baro Başkanı 'Kuyuların açılmasını talep ettik' dedi...


Silopi'de faili meçhul cinayetlere kurban gidenlerin atıldığı iddia edilen BOTAŞ asit kuyularında Cumhuriyet Savcısı keşif yaptı. Şüpheli yerler olduğunu söyleyen Baro Başkanı "Kuyuların açılmasını talep ettik" dedi...


Ergenekon soruşturması kapsamında Tuncay Güney ve yurtdışında bulunan PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan’ın açıklamalarıyla gündeme gelen Şırnak'ın Silopi İlçesi'ndeki BOTAŞ kuyularının açılması için 70 kayıp yakınının dilekçe vermesinin ardından, dün kuyularda inceleme başlatıldı.


2 kuyuda 6 saatlik arama


Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 1990'lı yıllarda öldürülen kişilerin Silopi'deki BOTAŞ kuyularına atıldığı iddiasıyla ilgili açtığı soruşturma kapsamında Silopi Cumhuriyet Başsavcısı Atilla Öztürk, Baro Başkanı Nuşirvan Elçi ve 7 avukat Silopi ilçesi yakınlarındaki BOTAŞ tesisi ve Sinan Lokantası'ndaki 2 kuyuda yaklaşık 6 saat keşif yaptı.


Tesislerde savcılığın metrelerle ölçüm yaptığı görülürken, gazeteciler ve kayıp yakınlarının tesislere girmesine izin verilmedi. Yer tespiti çalışmalarının ardından açıklama yapılacağı belirtildi. Baro Başkanı Elçi, keşfin ardından yaptığı açıklamada, Başsavcı Öztürk ve baro üyesi 7 avukatla yaklaşık 80 dönüm alana sahip BOTAŞ tesisi ile Sinan Lokantası'na ait alandaki 2 kuyuda keşif yaptıklarını belirterek şöyle konuştu:


Üzerleri betonla kapatıldı


 "BOTAŞ tesisleri yaklaşık 80 dönüm olduğu için keşif uzun sürdü. Buradaki keşif sırasında şüpheli gördüğümüz 2 yer ile 1996 ve 2004 yıllarında bir itirafçının beyanları sonucu toplam 3 cesedin çıkarıldığı Sinan Lokantası'ndaki 2 kuyunun açılmasını talep ettik. Buradaki 2 kuyudan biri doldurulmuş, diğerinin üzeri betonla kapatılmış. Bu iki alanda şüpheli bulduğumuz yerlerin kazılmasını istiyoruz. Keşif sırasında ayrıca o tarihte cesetleri çıkaran işçilerin beyanları alındı."


70 kayıp için başvuru


 Heyetin BOTAŞ tesislerinde incelemeleri sürerken, yaklaşık 20 kayıp yakını da tesis dışında bekledi. Yetkililer, Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı'na 70 kayıp yakınının kuyuların açılması yönünde dilekçe verdiğini söyledi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler