YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'JİTEM diye bir şey yok'
'JİTEM diye bir şey yok'
09 Mart 2012 14:52
Birinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanığı emekli Tuğgeneral Veli Küçük, ''JİTEM'in olmadığını ileri sürdü.

Birinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanığı emekli Tuğgeneral Veli Küçük, ''JİTEM diye bir şey yok. Bu jandarmayı yok etmek için uydurulmuş bir şey. Tüm dertleri Türk ordusunun gücünü yok etmek'' dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesindeki küçük salonda yapılan 218'inci duruşmaya, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ve Danıştay saldırısının faili Alparslan Aslan'ın da aralarında bulunduğu 17 tutuklu sanık katıldı.

Tutuklu sanıklar Hayrettin Ertekin, Sevgi Erenerol, Sedat Peker, Mehmet Fikri Karadağ, Mehmet Demirtaş, Muzaffer Şenocak, Oktay Yıldırım, Ergun Poyraz ile duruşmalardan men cezası verilen İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, Semih Tufan Gülaltay, Bedirhan Şinal, İsmail Sağır, Erhan Timuroğlu ve Özkan Kurt ise duruşmaya gelmedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, bu oturumda tanıkların dinlenilmesine ara verildiğini belirterek, sanıklar ile avukatların taleplerinin alınacağını bildirdi.

Tutuklu sanık Muzaffer Tekin, dava sanıklarından Veli Küçük ile tutuklandıkları güne kadar 5 dakika bile görüşmediğini savunarak, ''Bir Albay, Veli Küçük'ün çok değerli bir asker olduğunu söyledi. Ben de 'Madem öyle gördüğümde elini öperim' demiştim. Gördüğüm zaman da elini öptüm. Bu fotoğraf basına yansıdı. Veli Küçük'ün elini öptüğüm sahne yıllardır örgüt bağlantısı olarak ortaya atılmaktadır'' diye konuştu.

Tutuklu sanık Veli Küçük de Jandarma Komutanlığı içinde bir dönem faaliyet gösterdiği iddia edilen illegal JİTEM yapılanması ile ilişkilendirildiğini öne sürerek, bu şekilde Türk Silahlı Kuvvetlerinin yıpratılmaya çalışıldığını savundu.

Küçük, sözlerine şöyle devam etti:

''İçişleri Bakanı ve Jandarma Genel Komutanı beni Ankara'ya çağırarak birbirinden bağımsız istihbarat gruplarını bir araya toplamamı istedi. Verilen emir ile Jandarma İstihbarat Grupları Komutanlığını kurdum ve jandarma içerisinde faaliyet gösteren grupları bu komutanlık altında topladım. Bu grupların altında da istihbarat örgütleri faaliyet gösteriyordu. Bir süre böyle çalıştıktan sonra bu konuda başka bir yapılanmaya gidileceği bildirildiği için Jandarma İstihbarat Grupları Komutanlığını lağvettim. Çok samimi arkadaşım olan Arif Doğan da JİTEM'i kendisinin kurup kendisinin kapattığını söyledi. Neden hakkında bir işlem yapmadınız  Çünkü böyle bir yapılanma yok.''

Jandarma İstihbarat Grupları Komutanlığında hiçbir operasyon emri vermediğini ve aldıkları istihbarat bilgilerini gerekli makamlara ilettiklerini belirten Küçük, ''Eğer benim dönemimde yapılan gayri yasal bir faaliyet varsa önüme koyun, hesabını vereceğim. Operasyona girmedik, yok öyle bir şey'' dedi.

 Küçük, ''JİTEM diye bir şey yok. Bu jandarmayı yok etmek için uydurulmuş bir şey. Tüm dertleri Türk ordusunun gücünü yok etmek. Ergenekon diye bir örgüt yok. Varsa çıkarın görelim, at mıdır, deve midir  Jandarma İstihbarat Grupları Komutanlığını ben kurdum, ben bitirdim'' diye konuştu.

Azeri kökenli olduğunu belirten Küçük, ''Emekli olduktan sonra Dünya Azerbaycanlılar Kongresi (DAK) başkanı seçildim. Azeri dünyasında söz sahibiyim. Çok samimi dostum olan Ebulfeyz Elçibey, 'İran'da yaşayan 35 milyon Azeri için bir devlet kuralım' dedi. Ben de bunun zamanı olmadığını söyledim. ABD, Güney Azerbaycan'da devlet kurulmasını istedi. Beni bunun için kullanabileceklerini düşünmüşler. Ancak ben buna karşı çıktım. Hedefe aldılar. Önce Ergenekon, ardından JİTEM'i uydurdular. Ha benim devlet kurma gücüm var mı  Yok öyle bir durum, sadece abartıldım'' dedi.  AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler