YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Jitem davasında ilginç sözler: Jitem bilmem Je t'aime bilirim
Jitem davasında ilginç sözler: Jitem bilmem Je t'aime bilirim
06 Kasım 2015 07:52
1993-95 arasındaki cinayetlerle ilgili davada sanık Adem Yakın, “Ben bir tek ‘je t’aime’ bilirim. Fransızca’da seni seviyorum demektir” dedi. Davada tüm sanıklar beraat etti

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 1993-1995 yılları arasında meydana gelen 20 faili meçhul cinayetle ilgili olarak haklarında dava açılan, aralarında emekli Albay Cemal Temizöz ile Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atağ’ın da bulunduğu, Savcı Hakan Ali Erkan’ın haklarında beraat istediği 8 tutuksuz sanığın yargılanmalarına Eskişehir’de devam edildi.

‘Siyasi cinayetler’

Mağdurların avukatlarından Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı Ahmet Özmen, “Siyasi cinayetlerdir. Bunlar tabi ki devlet eliyle yapılmıştır” dedi. Sanık Adem Yakın ise kendisinin JİTEM’de görev almadığını söyledi. Savunmasında görevini yaptığını, kimsenin ölümüne iştirak etmediğini belirten Yakin şöyle konuştu:

“Bu bizim olay da ispatlanmalı. İspatlanmayacak hiçbir suç bir ifade etmez. Ben görevimi yaptım. Kimsenin ölümüne iştirakim olmadı. JİTEM’de çalışmadım. JİTEM’in ne olduğunu bilmem. Ben bir tek ‘je t’aime’ bilirim. O da Fransızca seni seviyorum demektir.”

Emekli Albay Cemal Temizöz ise şunları kaydetti: “1993 yılında Cizre’ye geldim. Girilmeyen 3 mahalleye halkın güvenini kazanarak girdim. Güvenlik nedeniyle kırsal kesimdeki okula gidemeyen öğretmenlere eğitim vermesini sağladım. Bana üstün cesaret ve feragat madalyası verildi. Terör örgütleriyle yaptığım mücadele nedeniyle hedef haline getirildim. Devleti kullananların da hedefi oldum.” Duruşmanın sonunda tüm sanıklar hakkında yeterli ve inandırıcı delil bulunmaması nedeniyle tüm suçlardan beraatlarına karar verdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler