YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
JİTEM bulundu
JİTEM bulundu
10 Temmuz 2011 09:15
Cumhuriyet Savcılığı, faili meçhul cinayetlerin meşhur faili JİTEM'in varlığıyla ilgili tartışmalara nokta koydu. Tamamlanan soruşturmada JİTEM'İn Genelkurmay Başkanlığı ve İçişleri Bakanlğı'ndan habersiz kurulduğu belirlendi.

Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel, 'JİTEM var mı, yok mu?' tartışmalarına nokta koyacak bilgilere ulaştı. Savcılık, örgütün kuruluş yılı kabul edilen 1988'den 2005'e kadarki faaliyetlerini mercek altına aldı. Soruşturma sonucunda, JİTEM'in, Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde, İçişleri Bakanlığı ve Genelkurmay'a sorulmadan kurulduğu belirlendi.

Adı karanlık cinayetler ve faili meçhullerle gündeme gelen JİTEM'in varlığıyla ilgili yıllardan beri devam eden tartışmalara nihayet nokta konuldu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, emekli Albay Arif Doğan'ın kamuoyuna yansıyan açıklamaları üzerine başlattığı soruşturma kapsamında önemli sonuçlara ulaştı. Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel, JİTEM'in, İçişleri Bakanlığı'nın onayı olmadan ve Genelkurmay Başkanlığı'nın görüşü alınmadan, Jandarma Genel Komutanlığı'nın kendi inisiyatifiyle kurulduğunu tespit etti. Yüksel, örgütün kuruluş yılı kabul edilen 1988'den 2005 yılına kadarki süreci mercek altına aldı. Bu çerçevede, İçişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, MİT Müsteşarlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne JİTEM'i sordu. Gelen cevaplarda, örgütün varlığı kabul edilerek, 'bu birimin terörle mücadele kapsamında faaliyet yürüten bir oluşum' olduğu ifade edildi.

Adı karanlık cinayetler ve faili meçhullerle gündeme gelen JİTEM'in varlığı ya da yokluğu yıllardır tartışılıyor. Aralarında emekli generaller ve siyasilerin de bulunduğu onlarca isim JİTEM'in varlığını doğruluyor. Ancak Genelkurmay ve Jandarma ısrarla yalanlıyor, bünyelerinde böyle bir örgütün bulunmadığını savunuyor. JİTEM davasına bakan Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi, 1 Ekim 2009'da görülen duruşmada önemli bir karar vermişti. Mahkeme, sanık avukatlarının talebi doğrultusunda Jandarma ve Genelkurmay Başkanlığı'na yazı yazılarak 'JİTEM adlı bir birimin olup olmadığının, var ise hangi tarihte kurulduğunun, faaliyetine devam edip etmediğinin' sorulmasına hükmetti. Genelkurmay, Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin sorusuna Aralık 2009'da cevap verdi. Yazıda, başkanlık bünyesinde 'JİTEM' adında kurulmuş herhangi bir birimin mevcut olmadığı bildirildi. Birinci Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi de Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma ve Genelkurmay Başkanlığı'na müzekkere yazılarak, JİTEM'in var olup olmadığını sormuştu. Jandarma Genel Komutanlığı'ndan Ocak 2010'da mahkemeye gönderilen yazıda, kuruluş ve kadrolarında JİTEM adı altında birim bulunmadığı ve geçmişte de böyle bir kadro oluşturulmadığı iddia edildi.

TERÖRLE MÜCADELE İÇİN KURULDU

Ancak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, yürüttüğü soruşturma JİTEM'in varlığını ortaya koydu. Soruşturma, Ergenekon sanıklarından emekli Albay Arif Doğan'ın kamuoyuna yansıyan açıklamaları ve ses kayıtları üzerine başlatılmıştı. Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel'in başlattığı soruşturma çerçevesinde, 'JİTEM adlı bir oluşumun var olup olmadığı' konusunda, İçişleri Bakanlığı, Genelkurmay, Jandarma, MİT Müsteşarlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yazılar yazıldı. Gelen cevaplarda, JİTEM'in varlığı kabul edilerek, 'bu birimin terörle mücadele kapsamında faaliyet yürüten bir oluşum' olduğu kaydedildi. Öte yandan, Jandarma Genel Komutanlığı'ndan verilen cevapta ise JİTEM adlı oluşumun, 1990 yılında sonlandırıldığı ifade edildi. Savcı, soruşturma kapsamında, JİTEM'in kurulduğu kabul edilen 1988 yılından 2005 yılına kadarki süreci ve söz konusu oluşuma atfedilen faaliyetleri mercek altına aldı. Soruşturmada, JİTEM adlı oluşumun, İçişleri Bakanlığı'nın onayı olmadan ve Genelkurmay Başkanlığı'nın görüşü alınmadan, Jandarma Genel Komutanlığı'nın kendi inisiyatifiyle kurulduğu tespit edildi. Söz konusu oluşumla ilgili olarak asker şahıslar hakkında yapılan soruşturma çerçevesinde Savcı Yüksel, 'yetkisizlik' kararı vererek, dosyayı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler