YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Jeffrey: En zor anlarım PKK...
ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, kuruluş yıldönümü dolayısıyla büyükelçilik rezidansında bir resepsiyon verdi. Jeffrey konuşmasında Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin geçmişten daha büyük ve derin olduğunu vurguladı.
Jeffrey: En zor anlarım PKK...
02 Temmuz 2010 / 23:31 Güncelleme: 02 Temmuz 2010 / 23:36

ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerde zaman zaman iniş ve çıkışlar bulunduğunu, fakat iki ülke arasındaki ilişkilerin geçmişten daha büyük ve daha derin olduğunu ifade etti.

ABD Büyükelçiliği Rezidansında bugün kutlanan kuruluş yıldönümünün Türkleri ve Amerikalıları birbirine bağladığını kaydeden Jeffrey, iki milletin tarihsel ortak noktalarına atıfta bulunarak, "Biz hepimiz tarihsel ortak ruhu paylaşıyoruz. Bu zor ve tehlikeli zamanlarda işbirliği yaparken işte bu ortak ruhu hatırlamak lazım" dedi.

Jeffrey, eşiyle birlikte 28 yıldır Türkiye'yi tanıdıklarını belirterek, ilk zamanlarda Türkiye'nin gelişmekte olan stratejik bir ülke olduğunu, ancak bugün ise NATO müttefiki Türkiye'nin global liderlik yapan ülkeler arsında en önemlilerinden biri olduğunu dile getirdi ve "Hepimiz Türkiye'nin başarılarının hayranıyız" diye konuştu.

ABD Senatosunun yeni görevlendirmeyi yapması durumunda birkaç ay içinde Türkiye'den ayrılarak Irak'ta büyükelçilik görevini devralacağını söyleyen James Jeffrey, Türkiye'den ayrılmasına rağmen hedefinin aynı kalacağını, bu bölgenin barış ve istikrarına katkıda bulunmayı amaçladıklarını bildirdi. 
 
"EN ZOR ANLARIM PKK SALDIRILARI
 
Büyükelçilik konutundaki resepsiyonda, basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ABD Büyükelçisi Jeffrey, bir gazetecinin "Ankara'daki en zor ve en güzel anlarınız nelerdir" diye sorması üzerine, Türkiye'deki en zor anlarının PKK saldırıları olduğunu ifade ederek, "Biz Amerikalılar, Türkiye ile bu mücadelede bulunuyoruz. Biz inanıyoruz ki askeri aksiyon çok önemli, aynı zamanda siyasi, ekonomik ve diplomatik eylemler çok önemli. Özellikle Kuzey Irak ve Irak ile... Onun için elimizden geleni yapıyoruz, fakat kayıplarınız için çok üzülüyoruz" dedi.

Üçlü mekanizma çerçevesinde ABD yönetiminin Türkiye'ye daha fazla destekleyip desteklemeyeceği sorusu üzerine Büyükelçi, her zaman yeni destek imkanlarını gözden geçirdiklerini, üçlü anlaşmaya göre halen bazı imkanlar bulunduğunu belirterek, "Bu imkanları gerçekleştirmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.
 İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilere de değinen Jeffrey iki ülke arasındaki ilişkilerin stratejik anlamda olduğunu ve bunu geliştirmek için ellerinden geleni yaptıklarını bildirdi. Jeffrey, ABD'nin Türkiye ile İsrail arasında arabuluculuk yapmadığını, ancak ilişkilerin geliştirilmesi için iki tarafı da desteklediklerini söyledi.

Bir gazetecinin, büyükelçi olarak Irak'a gideceğini hatırlatarak, "terör konusunda oraya telkininiz olacak mı" diye sorması üzerine ABD Büyükelçisi Jeffrey, PKK'nın saldırılarının hem Türkiye, hem Irak, hem de tüm bölge için bir tehdit oluşturduğunu kaydederek, "Hepimiz birlikte bir çözüm bulmamız gerek. Türkiye son zamanlarda iç siyasette birkaç cesaretli adım attı ve bu inşallah devam edecek. Askeri önlemler de tabi çok önemli" dedi. 

Büyükelçilik rezidansındaki resepsiyona 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın yanı sıra çok sayıda milletvekili, diplomat ve gazeteci katıldı.
 İki ülke milli marşlarının çalınmasıyla başlayan kutlamalarda, konuşmaların ardından ABD'den gelen bir caz grubu kısa bir konser verdi.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler