YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Jandarmadan 'sis'li açıklama
Hatay'da askerlerin yanlışlıkla vurduğu iki köylü ile ilgili Jandarma Genel Komutanlığı açıklama yaptı.
Jandarmadan 'sis'li açıklama
01 Temmuz 2010 / 07:32 Güncelleme: 01 Temmuz 2010 / 07:34

Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, Hassa ilçesinde konuşlanan askerler tarafından terörist sanılarak 2 köylünün öldürülmesi, 1 köylünün yaralanmasıyla ilgili adli soruşturmayı ilk günden başlatıklarını, tüm tarafların ifadelerinin alındığını söyledi.

Yıldırım, olayın nasıl geliştiği, ölen, yaralanan ve olay yerinden kaçan köylülerin kimlik bilgileri, adli tıp otopsi raporları ve diğer çalışmaların titizlikle ve ivedi olarak gerçekleştirildiğini kaydetti. Konu hakkında ''gizlilik kararı'' alındığına dikkati çeken Yıldırım, olayın geniş kapsamlı araştırıldığını belirterek, ''Olayla ilgisi bulunan asker, sivil, görgü tanıklarının ifadeleri alınacak. Olay yeri incelemenin de raporları elimizde'' diye konuştu.

Konuyu incelemek üzere İçişleri Bakanlığınca gönderilen mülkiye başmüfettişi Namık Kemal İlhan ile adı açıklanmayan jandarma albayın olayın yaşandığı Hassa ilçesi Dedemli köyü Şekerin Deresi mevkisinde incelemeye başladığı bildirildi.

Hatay'ın Hassa ilçesi Dedemli köyü Şekerin Deresi mevkisinde güvenlik görevlilerinin terörist sanarak yanlışlıkla ateş açtığı köylülerden ikisi ölmüş, biri yaralanmıştı.

JANDARMA'DAN SİSLİ AÇIKLAMA

Jandarma Genel Komutanlığı, Hatay'ın Hassa ilçesinde iki köylünün yanlışlıkla ateş açılması sonucu öldürülmesi olayıyla ilgili bir açıklama yaptı. Jandarma Genel Komutanlığı'nın internet sitesinde yer alan ve köylülerin verdiği bilgilerle çelişen açıklamada, 'bölgenin ormanlık ve havanın hafif sisli olması ve yapılan 'dur' ihtarına karşı kişilerin kaçmaya başlaması üzerine, terörist olabileceği değerlendirilerek kısa süreli olarak ateş edildiği'' dendi.

Amanoslar bölgesinde faaliyet gösteren bölücü terör örgütü grubunun iki aya yakın bir süredir bölgede telsiz kestirmelerinin ve Hatay bölgesinde eylem arayışı içinde olduğuna dair duyumların alındığı belirtilen açıklamada, Hatay İl Jandarma Komutanlığı'nca, altı Jandarma Özel Harekat (JÖH) timi ile 25-28 Haziran 2010 tarihleri arasında Hassa ilçesi bölgesinde iki ayrı noktada operasyon başlatıldığı ifade edildi.

Görevlendirilen timlerin 27 Haziran 2010 saat 01.00'den itibaren bölgedeki yerlerini aldığı, Şeker Deresi bölgesinde operasyon icra eden Hatay JÖH Tabur Komutanlığı'na bağlı iki tim tarafından, operasyon esnasında 28 Haziran 2010 günü saat 09.15 sıralarında yaklaşık 50 metre mesafeden patikadan ilerleyen dört kişi görüldüğü kaydedilen açıklamada, ''Bölgenin ormanlık ve havanın hafif sisli olması ve yapılan 'Dur' ihtarına karşı kişilerin kaçmaya başlaması üzerine, terörist olabileceği değerlendirilerek kısa süreli olarak ateş edilmiştir'' denildi.

İKİ ÖLÜ, BİR YARALI

Ateşin kesilmesinin ardından olay yerine emniyetli bir şekilde yaklaşıldığı ve yapılan incelemede, iki kişinin bir noktada, bir kişinin de ayrı bir noktada yatar vaziyette olduklarının görüldüğü ifade edilen açıklamada, iki kişinin ölü olduğu, diğer şahsın ise yaralı Mehmet Sak isimli şahıs olduğunun öğrenildiği belirtildi.

İLK MÜDAHALE ASKERDEN

Mehmet Sak ile yapılan kısa görüşmede, yanlarında Mustafa Fil, İbrahim Yalçın ve Ali Dalmış isminde şahısların da olduğu bilgisinin alındığına işaret edilen açıklamada, yaralıya ilk müdahalenin JÖH unsurları tarafından olay yerinde yapıldığı, İl Jandarma Komutanlığı'nın olay hakkında bilgilendirildiği, yaralı şahsın saat 09.45 sıralarında Çardak Yaylası girişinde ambulansa nakledilerek Hassa Devlet Hastanesi'ne sevk edildiği anlatıldı.

OLAY YERİNDE İNCELEME

Olay sonrasında saat 13.45 sıralarında, Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir Cumhuriyet Savcısı ve Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Ekibi'nin olay yerine sevk edildiği ifade edilen açıklamada, olay yerinde yapılan incelemenin ardından saat 17.00 sıralarında ilçe merkezine dönüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, ''Hassa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olay her yönü ile soruşturulmaktadır'' denildi. Operasyon icra eden birliklerin, dün saat 07.00 itibarıyla üs bölgelerine döndüğü bilgisine yer verilen açıklamada, Hatay Valiliği tarafından saat 15.00 sıralarında olayla ilgili olarak basına açıklama yapıldığı, Hatay İl Jandarma Komutanlığı'nca da aynı gün idari tahkikat başlatıldığı belirtildi.

İKİ MÜFETTİŞ

Olayla ilgili incelemede bulunmak üzere, dün İçişleri Bakanlığı tarafından, bir Mülkiye Başmüfettişi ile Jandarma Genel Komutanlığı Teftiş Kurulları Başkanlığı'ndan bir özel müfettişin Hatay iline görevlendirildiği anımsatılan açıklamada, ''Bu üzücü olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Tanrı'dan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve yaralı vatandaşımıza acil şifalar dileriz'' denildi.  (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler