YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Jandarma'dan çıkan şok belgeler
Jandarma'dan çıkan şok belgeler
13 Ekim 2009 07:20
Katliamın sır perdesi aralanıyor. Zirve Yayınevi katliamına ilişkin bir belge Jandarma'nın kasasından çıktı.

Malatya'daki Zirve Yayınevi katliamının üzerinden 2.5 yıl geçti ancak sis perdesi hala bu davanın üzerinde dolaşıyor. Bu olay tarihe misyoner cinayeti olarak geçti ama aynı zamanda Ergenekon davasına da çeşitli iddialarla dahil oldu. Bugün ortaya çıkan bir belge ise davanın seyrini değiştirecek gibi!

Malatya'daki Zirve Yayınevi katliamıyla ilgili CNN Türk'te yayınlanan bu belge davanın seyrini değiştirecek. Sorumlu komutanların imzaladığı belgeye göre Zirve Yayınevi'nde öldürüler Jandarma tarafından takip edildi. Hatta bu faaliyetler için devletin kasasından para bile ödendi. 

Belgelerde Malatya Jandarma Birliği'nin imzası var. Belgede yazılanlara göre bazı askerler Zirve Yayınevi çalışanlarını öldürülmeden önce takibe almış. Yine belgeye göre takibe almalarının sebebi misyonerlik faaliyeti. Yani jandarma, yayınevi çalışanları Hıristiyanlık propogandası yapıyor mu? Yapmıyor mu? diye takip ettirmiş. Hatta takip edenlere ödenek bile ayrılmış.

Malatya'daki katliam yapılmadan 1 ay öncesinde de yine jandarmaya ait belgede "Malatya ve çevre illerde faaliyet gösteren misyoner grupların faaliyetleri ve yaptıkları toplantıların takibi" yazılı. Takip eden görevliye ödenen miktar 900 YTL.

Bu kez katliam sonrası ve belgede "Malatya ve diğer illerdeki misyonerlik faaliyetlerinin taktik ve tekniklerinin öğrenilmesi" yazılı. Haber elemanına bu kez ödenen ücret 600 TL. Ödeme talimatını çıkaranlar ise bizzat komutanlar. Bir jandarma kıdemli başçavuş ve bir binbaşının belgelerde imzası var.

Belgelere göre 22 Mart 2007'den 30 Kasım 2008' kadar 15 kez misyonerlik faaliyeti takibi için ödenek çıkartılmış. Ve bu takipler için görevlilere 200 lira para ödenmiş. Ödenen en yüksek ücret 1000 lirayken en düşük ücret 300 lirayla bilgi toplama amacıyla ödenmiş.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler