YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Jandarmadan 'Aktütün' açıklaması
Jandarmadan 'Aktütün' iddialarıyla ilgili açıklama geldi.
Jandarmadan 'Aktütün' açıklaması
10 Şubat 2010 / 17:40 Güncelleme: 10 Şubat 2010 / 17:51

Jandarma Genel Komutanlığı, Aktütün Jandarma Sınır Bölük Komutanlığında 03 Ekim 2008 tarihinde meydana gelen terör saldırısındaki 17 şehit askerin hiçbirinin kısa dönem yükümlü olmadığını, belirtilen tarihte Aktütün Jandarma Sınır Bölük Komutanlığında görev yapan kısa dönem yükümlü bulunmadığını bildirdi.

Jandarma Genel Komutanlığından yapılan yazılı açıklamada, dün bir gazetede, ''Terörle 'Acemi' Mücadele'' başlığıyla yayımlanan haberde, ''Aktütün Sınır Karakoluna PKK tarafından beş kez saldırıda bulunulduğu, Aralık ayında silah altına alınan ve askerliklerini kısa dönem er/erbaş olarak yapan üniversite mezunlarından 12'sinin Aktütün'e gönderildiği'' şeklinde ifadelerin yer aldığı anımsatıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Yine aynı gün yukarıda yazılı haber referans gösterilerek bir basın yayın kuruluşunun ana haber bülteninde, Aktütün Karakoluna yapılan beş saldırıda 45 personelin şehit edildiği, şehitlerin özellikle kısa dönem erlerden oluştuğu ve 3 Ekim 2008 tarihinde meydana gelen saldırıda ise şehit olan 17 personelden 12'sinin kısa dönem er olarak görev yaptığı ifade edilmiştir.

Aktütün Jandarma Sınır Bölük Komutanlığında 3 Ekim 2008 tarihinde meydana gelen üzücü saldırıdaki 17 aziz şehidimizin hiçbiri kısa dönem yükümlü olmadığı gibi belirtilen tarihte Aktütün Jandarma Sınır Bölük Komutanlığında görev yapan kısa dönem yükümlü de bulunmamaktadır. Bu birlik 2009 yılında yeniden yapılandırılarak tabur haline getirilmiştir. Aralık 2009 celbinde, Jandarma Genel Komutanlığında silah altına alınan yükümlü er sayısı 32 bin 734'ü uzun dönem, 17 bin 97'si ise kısa dönem olmak üzere toplam 49 bin 831'dir.

Bu celpte, Aktütün 1'inci Jandarma Sınır Tabur Komutanlığına 331'inci Kısa Dönem Yükümlülerden 37'sinin dağıtımı yapılmıştır. Halen kısa dönem yükümlüler idari ve lojistik kadro görev yerlerinde (İaşe ve İkmal Çavuşu, Revir ve Vizite Sorumlusu, Kiler ve Mutfak Sorumlusu, Teknik Cihazlar Kullanıcı Yardımcısı, Jeneratör Teknisyen Yardımcısı, Mehmetçik Dershanesi Öğretmeni gibi) görev yapmaktadır. Kısa dönem yükümlüler, terörle mücadelede etkin olarak kullanılan komando, özel asayiş ve sınır timlerinde görevlendirilmemektedir.'' AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler