YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Jandarma yetkilerini aştı
Jandarma Bursa merkezli operasyonda şehir merkezinde gözaltı ve arama yaptı
Jandarma yetkilerini aştı
06 Aralık 2009 / 08:42 Güncelleme: 06 Aralık 2009 / 08:53

Albay Dursun Çiçek imzalı 'Darbe Andıcı'nın Erzincan'dan sonra uygulamaya konduğu Bursa merkezli operasyonun perde arkasını araştıran Yeni Şafak, soruşturmayla ilgili önemli bilgilere ulaştı.

Yetkilerini aşarak şehir merkezinde gözaltı ve arama yapan jandarmaya, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait araçların da eşlik ettiği, subayların 'Karargah'a soruşturmayla ilgili düzenli olarak rapor sunduğu ortaya çıktı.

Bazı ihalelere fesat karıştırıldığı iddialarıyla başlatılan operasyonda jandarmanın yetki alanlarını aşarak, şehir merkezlerinde arama, el koyma ve gözaltı yaptığı operasyonda Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın araçlarının da kullanıldığı ortaya çıktı.

Jandarmanın soruşturmayla ilgili olarak da sürekli Karargah'ı da raporlarla bilgilendirdiği anlaşıldı. İddialara göre Karargah'tan üst düzey bazı subaylar da soruşturmayla 'özel olarak' ilgilendiler.

'İŞARET FİŞEĞİ'NDEN ERGENEKON ÇIKTI

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Savcısı İlhan Cihaner'in 'Darbe Andıcı'ndaki AK Parti ve Gülen Cemaati'ni bitirme amacına yönelik başlattığı operasyon, Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Osman Şandal tarafından deşifre edilmişti. Şanal, tanınmış bazı işadamları ve siyasetçilerin de aralarında bulunduğu 250 kişiyi yasadışı dinlettiği ileri sürülen Cihaner ve jandarma subaylarının, barajda bulunan bombalarla iligili cemaat üyeleri ve polise komplo kurduğunu da ortaya çıkardı.

Soruşturmada gizli tanıklar ve adli tespitlerle komploya karışan 3 jandarma görevlisi tutuklandı. Savcılık 'Darbe Andıcı'nın uygulanmaya konduğu şüphesiyle gizli tanıkların ifadesiyle birlikte dosyayı Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Böylece ilk kez Yeni Şafak'ın 'İşte Andıc'ın işaret fişeği' başlığı ile duyurduğu soruşturmanın Ergenekon bağlantısı ortaya çıkmış oldu.

KKK PLAKALI ARAÇLAR

Erzincan'daki operasyona 'usulsüzlükler', 'polis yerine jandarmanın kullanılması', 'hayali örgüt oluşturma', 'dinleme kayıtlarından başka delil olmaması gibi' noktalarda benzerliği ile dikkat çeken Bursa Karacabey'de ihaleye fesat karıştırma iddiasıyla başlatılan soruşturmadan 'Darbe Andıcı'nın uygulamaya konduğunu kanıtlayan bilgiler bulunuyor.

Yetkisi dışında olmasına rağmen şehir merkezlerinde gözaltı, el koyma ve arama yapan jandarmanın Bursa merkezli yürüttüğü operasyonun İstanbul ayağına Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli personelin de katıldığı öğrenildi. İstanbul'da bir işadamının evine jandarma ekiplerine Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait '34 DY 729' 34 ALF 42' '34 HR 184' plakalı 3 askeri araç eşlik etti. Bu durum 'Darbe Andıcı'ndaki hedefler doğrultusunda soruşturma yapıldığı şüphesini iyice kuvvetlendirdi. (Yeni Şafak)

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler