YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Jandarma savcıyı şikayet etti
Jandarma Genel Komutanlığı, Albay Gençoğlu dahil 7 personelinin gözaltına alındığı soruşturmada, savcı Şanal'ı Adalet Bakanlığı'na şikayet etti
Jandarma savcıyı şikayet etti
14 Şubat 2010 / 08:11 Güncelleme: 14 Şubat 2010 / 08:49

Albay Gençoğlu ile birlikte 7 jandarma personelinin tutuklanmasının ardından Jandarma Genel Komutanlığı, ‘Ergenekon Erzurum’ soruşturması savcısı Şanal’ı Adalet Bakanlığı’na şikayet etti

Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal tarafından Ergenekon’la ilişkili olarak yürütülen soruşturmada, Yaylabaşı Beldesi Karakol Komutanı Astsubay Kıdemli Başçavuş M.Y.’nin de tutuklanmasıyla tutuklu şüpheli sayısı 10’a yükseldi. Öte yandan sorgusu sırasında ağır suçlamalar yöneltilen Eskişehir Jandarma Alay Komutanı Albay Recep Gençoğlu’nun tutuklanmasının ardından Jandarma Genel Komutanlığı’nın, Savcı Şanal’ı Adalet Bakanlığı’na şikayet ettiği ortaya çıktı. Erzincan Başsavcısı da Savcı Şanal’ı HSYK’ya şikayet etmişti.

ÇOK AĞIR SUÇLAMALAR YÖNELTİLDİ

Albay Dursun Çiçek İmzalı ‘’Demokrasiye Müdahale Planı Erzincan’da hayata geçirilmeye çalışılıyor” iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Gençoğlu’nun sorgusu sırasında ağır suçlamalar yöneltildiği ortaya çıktı. Gençoğlu’na, 9 askerin şehit edilmesi, Ergenekon yöneticisi olarak yargılanan isimlerle bağlantıları, ırk- mezhep ve özel hayat temelinde yapılan fişlemeler ve emirleri 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk’ten alıp almadığı soruldu.

‘USULE AYKIRI SORUŞTURMA VAR’

Albay Gençoğlu ile birlikte 6 jandarma görevlisinin tutuklanmasının ardından Jandarma Genel Komutanlığı’nın, Erzincan’daki Ergenekon yapılanmasına yönelik soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal’ı Adalet Bakanlığı’na şikayet ettiği ortaya çıktı. Albay Gençoğlu’nun tutuklanmasının ardından yapılan şikayette Şanal’ın ‘’usule aykırı soruşturma yürüttüğü’’ iddia edildi.

BAŞSAVCI HSYK’YA ŞİKAYET ETTİ

Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner de Özel Yetkili Savcı Şanal’a yönelik ağır ithamlar yer alan 2010/112 sayı numaralı dilekçede “Önerim, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde ortak oluşturulacak bir ekibin iddialarda adı geçmeyen bir Cumhuriyet Savcısının koordinesinde bu iddiaları araştırmasıdır” diyerek 14 Ocak’ta HSYK’ya başvurmuştu. Star’ın haberinin ardından Cihaner, dilekçesini kabul ederken “Kimsenin görevden alınmasını istemedim” demişti.

Öte yandan Erzurum’da devam eden Ergenekon soruşturması kapsamında ele geçen delilerin 15 klasörü aştığı da gelen bilgiler arasında.

RECEP GENÇOĞLU’NA 41 SORU

Albay Çiçek’le Erzincan’da irtica planını konuştun mu?

Eskişehir Jandarma Alay Komutanı Albay Recep Gençoğlu’na, Savcı Şanal’a verdiği ifade sırasında 41 soru yöneltildiği öğrenildi. İddiaya göre, Albay Çiçek ‘Demokrasiye Müdahale Eylem Planı’nı hayata geçirmek için geçtiğimiz yıl Erzincan’a gitti. Burada Albay Gençoğlu ile temasa geçtiği belirtilen Albay Çiçek’in bir süre Erzincan’da kaldığı saptandı. Gençoğlu’na ‘’Albay Dursun Çiçek ile Erzincan’da İrtica İle Mücadele Eylem Planı’nı görüştüğünüz doğru mu’’ diye soruldu, ancak Gençoğlu iddiayı yalanladı.

Organizasyonun başında Orgeneral Berk mi var?

İfadeye çağrılan 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ile ilişkisi sorulan Gençoğlu’na “Berk’in Erzincan’daki Ergenekon yapılanmasının başında olduğu ve sizin de bu yapıda önemli bir noktada olduğunuza dair deliller ve tanıklar var’’ sorusunun yöneltildiği, Gençoğlu’nun “böyle bir yapıdan haberdar olmadığını” ifade ettiği öğrenildi.

Eruygur ve Küçük size  bir talimat verdi mi?

Albay Gençoğlu’nun Ergenekon sanıkları emekli Orgeneral Şener Eruygur, emekli Albay Hasan Atilla Uğur ve emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile yaptığı telefon görüşmeleri tespit edildi. Veli Küçük ile bir dönem sık sık görüştüğü belirlenen Gençoğlu’nun, Uğur ile de yakın temasta olduğu ve Eruygur’dan da talimatlar aldığı öne sürüldü. Deliller ve telefon konuşmalarına dayanılarak, Gençoğlu’nun bu kişilerle örgütsel bağının olduğu iddia edildi. Erzurum ve Erzincan dinci, Alevi, Kürtçü diye fişlenmiş Albay Recep Gençoğlu’na sorulan ve önüne konulan bazı belgelerde ise jandarmanın Erzurum ve Erzincan yöresinde yaşayan politikacı, akademisyen, sanatçı ve bazı STK temsilcileri hakkındaki fişlemelerin yer aldığı belirtildi. Bölgede yaşayan birçok kişinin ‘’dinci, Alevi, Kürtçü, tarikatçı’’ şeklinde fişlendiği ve bu kişiler hakkında çok detaylı bilgilerin de bu belgelerde yer aldığı iddia edildi.

7 jandarma 3 MİT’çi tutuklu

Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Erzincan İl Jandarma Alay Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı N.E. ile İstihbarat Müdür Yardımcısı Üsteğmen E.E. ve İstihbarat Astsubay O.E. geçen kasım ayında tutuklanmıştı. Genişletilen soruşturma kapsamında MİT Erzincan Müdürü Ş.D. ile iki MİT görevlisi tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Aynı soruşturma kapsamında 30 Ocak’ta Kahramanmaraş’ta görev yapan Jandarma Astsubay Ç.D. tutuklanmıştı. Albay Recep Gençoğlu’nun ardından dün de Astsubay Kıdemli Başçavuş M.Y. tutuklandı.

Berk Paşa yarın ifade verecek

3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade vermek üzere Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’na çağrılmış, ancak ifade vermeye gitmemişti. Genelkurmay yetkilileri tarafından Savcı Şanal’a Orgeneral Berk’in 14 Şubat’a kadar görevli olduğu ve ifade vermeye gelemeyeceği bildirilmişti. Şanal da bunun üzerine 14 Şubat’tan sonra gelinmesini istedi. İstişarelerin ardından Berk’in görevinin bitişinin hemen ertesi günü ifade vermeye gitmesi üzerinde uzlaşıldı. Orgeneral Berk, 15 Şubat Pazartesi yani yarın Savcı Şanal tarafından sorgulanacak. İfade vermeye gitmeyen Orgeneral Berk, Erzincan’da yaklaşık 30 araçlık konvoyu yürüterek “balans ayarı” tartışmalarına neden olmuştu.

Star

komutan kimi kime şikayet ediyosun
 // mustafa sesiz
Türkiye Cumhuriyeti günümüzde öyle bir hal almıştırki albay hapisaneye savcılar hapisaneye ben şunun farkında olamamız lazım olduyunu inanmaktayım hükümet yanlı savcı ve vatan sefer savcı ben şimdi elimdeki görüntüler ve delileri söylesem vede şikayette bulunsam savcıya hakime nasıl güveneceğim . ama şu bir gerçek zanlı konumuna geçek olan hükümet benide ergenekom'çu ilan eder ama bir taraftanda birisi bu hükümetinde gerçek yüzünü göstermesi gerekir ....
19 Şubat 2010 11:44
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler