YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Jandarma hard diskinde 'paralel' temizlik
Balyoz davasında delil olarak değerlendirilen dijital verilerin, davadan 1 yıl önce Jandarma'dan 'illegal bir yapı' tarafından sızdırıldığı ortaya çıktı.
Jandarma hard diskinde 'paralel' temizlik
25 Ocak 2014 / 10:00 Güncelleme: 25 Ocak 2014 / 10:23

Balyoz davasında 13 yıl 4 ay ağır hapis cezasına çarptırılan Binbaşı Özgür Ecevit Taşçı, Balyoz davasının 'dijital delillerini' oluşturan Gölcük Donanma Komutanlığı'nda çıkan Jandarma belgelerinin ham hallerinin, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı bünyesindeki illegal bir yapı tarafından çıkarıldığını savundu.

Taşçı, 7 Şubat krizinde görevden alınan İstihbarat Şube Müdürlüğü'nden sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Fuat Yılmazer ve Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün'ün kaç kez ve ne maksatla İstanbul İl Jandarma Komutanlığı'na gelerek İl Jandarma Komutanı ile görüştüğünün aydınlatılmasını da istedi. 

"Sızdırıldı ve temizlendi"

Taşçı, belgelerin çıkarılmasında dönemin İstanbul Jandarma İl Komutanı'nın, yani geçtiğimiz günlerde Ceyhan'da TIR arama olayıyla gündeme gelen Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu'nun sorumluluğunun olduğunu ileri sürdü.

Taşçı, sızdırmadan sonra da 2009'da, yani Balyoz davasının başlamasından bir yıl önce İl Jandarma Komutanı'nın emriyle İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde bulunan tüm bilgisayarların hard disklerinin değiştirildiğini ve tüm belgelerin temizlendiğini iddia etti.

Binbaşı Özgür Ecevit Taşçı'nın 22 Ekim 2012'de Jandarma Genel Komutanlığı'na yazdığı dilekçede, söz konusu dijital verilerde ismi yazılı olduğu için Balyoz Darbe Planı davasında ceza aldığını ifade ederek, Donanma Komutanlığı ile ilgisi olmayan bu belgelerin İstanbul İl Jandarma Komutanlığı'ndan dışarı çıkarılan gerçek verilerin manipüle edilmesiyle oluşturuldu bilgisine yer verdi.

Sızdırılan veriler ise Birinci Ordu Komutanlığı'nda düzenlenen plan semineriyle manipüle eidilerek ilişkilendirildi. 

Jandarma'ya kritik sorular

Özgür Ecevit Taşçı, dilekçesinde Jandarma Genel Komutanlığı'na önemli sorular yöneltti. Ancak avukatı Özdeş Çelik'in SABAH'a verdiği bilgiye göre Taşçı bu sorularına herhangi bir yanıt alamadı. Taşçı Jandarma'ya şu soruları yöneltti: 

1- "Jandarma Genel Komutanlığı'na ait binlerce dijital veriye ilişkin Jandarma Genel Komutanlığı tarafından herhangi bir adli, idari soruşturma yapılıp yapılmadığı, yapıldı ise neticesi, yapılmadı ise sebebi, 

2- 2009 yılı içerisinde değiştirildiği iddia olunan İstanbul İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Müdürlüğü'nde ait bilgisayar hard disklerinin hangi ödenek ve tertip kapsamında değiştirildiği, değiştirilen eski hard disklere nasıl bir işlem uygulandığı, 

3- Jandarma personelinin cezalandırılmasına neden olan Balyoz Darbe Planı davası ve TSK personeline yönelik diğer davalarda TSK içerisindeki belirli yapılanmalar tarafından isimleri çeşitli dijital verilere yazılan Jandarma Genel Komutanlığı personelinin neden hedef seçildiğinin tüm personelin bilgisine başvurularak ortaya çıkarılmasını arz ederim" 

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler