YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Jandarma: Elemanımız değil
Jandarma, JİTEM'e çalıştığını söyleyen Dink davası tanığını yalanladı.
Jandarma: Elemanımız değil
12 Temmuz 2010 / 14:04 Güncelleme: 12 Temmuz 2010 / 14:26

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili davanın bir önceki duruşmasında para karşılığı JİTEM’e çalıştığını iddia eden tanık Ehan Özen ile ilgili Jandarma Genel Komutanlığı’nın mahkemeye gönderdiği yazıda Özen’in haber elemanı olarak çalışmadığı ve kendisine ödeme yapılmadığı belirtildi. Tanık olarak dinlenen ve cinayet suçundan tutuklu olan polis memuru Cavit Kılıç, Samast'ın eşkalini kendisinin verdiğini söyledi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilen Dink davasında bugünkü duruşmaya Hakim Resul Çakır başkanlık yapıyor. Başkan Çakır, mahkemeye gelen evrakları okudu.

Davanın bir önceki oturumunda tanık olarak dinlenen Erhan Özen’in, 'İstanbul Jandarma Merkez Komutanlığı’ndan para alıyorum ve JİTEM’e çalışıyorum' sözleri üzerine İstanbul İl Jandarma Merkez Komutanlığı’na gönderilen yazıya Jandarma Genel Komutanlığı'ndan cevap geldiğini belirten Çakır, "Cevapta 'bu kişinin haber elemanı olarak çalışmadığı, bu kişiye herhangi bir ödeme yapılmadığı ve herhangi bir kod numarası verilmediği' belirtildi." dedi.

Daha sonra başka suçtan tutuklu polis memuru olan Cavit Kılıç, tanık olarak dinlendi.

Ogün Samast’ın cinayet öncesinde bulunduğu internet kafeyi işleten Kılıç, Samast’ı tanıdığını ifade etti. Kılıç, "Şişli’de Şafak Sokak’ta internet kafe ve temizlik firmamız vardı. Samast olay günü internet kafeye geldi. Üzerinde beyaz şapka ve kot mont vardı. 5 nolu masada oturdu. 2-2,5 saat yazıştı; ama kiminle yazıştı bilmiyorum. Olay sonrası polislere ifade verdim. İlk eşkali veren benim. Silah sesi duydum. Cama çıktım baktım. Camdan sokağa baktığımda Ogün’ü koşarken gördüm. Birini öldürdüm diye bağırarak koşuyordu. Yanında herhangi bir kimse yoktu." dedi.

Ogün Samast’a bir ara gözünün takıldığını belirten Kılıç, "Tavırlarından İstanbul’u fazla bilmediğini okudum. 5-6 kişiyle MSN’den konuştuğunu fark ettim. Ne konuştuklarını bilmiyorum." şeklinde konuştu.

Samast’ın üzerinde mont olduğu için silahını fark etmediğini belirten Kılıç, 'mezar temizliği' ilanı için Agos Gazetesi’ne gittiğini de söyledi.

Kılıç, ilan için gittiği gazetede Dink'i gördüğünü; ancak bu kişinin Hrant Dink olduğunu sonradan gazetelerden öğrendiğini belirtti. Kılıç aynı ilanı başka gazetelere de verdiğini kaydetti.

Polise bilgi verip vermediği sorulan Kılıç, olay yerine gittiğini, geri iş yerine dönmesinden sonra polis ekiplerinin geldiğini ve onlara Samast'ın eşkalini verdiğini söyledi.

İş yerlerindeki bilgisayarların özel bir program nedeniyle müşteri kullandıktan sonra bilgisayarlar kapanınca bilgileri kaydetmediğini ifade eden Kılıç, teknik ekibini geldiğini ancak ne işlem yaptıklarını bilmediğini savundu.

Duruşmaya 1 saat öğle arası verildi. CİHAN
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler