YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Jammer'lara sınırlama geliyor
Jammer'lara sınırlama geliyor
03 Ocak 2011 09:30
İçişleri Bakanlığı frekans kesici Jammer'ların haberleşme özgürlüğünü engeller hale gelmesi nedeniyle 81 il valiliğine yazı gönderdi. Buna göre cihazlar güvenlik amaçlı dahi olsa polis, MİT ve jandarma haricinde kullanılamayacak.

Haberleşme hürriyetini engeller hale gelmesi üzerine İçişleri Bakanlığı frekans kesici jammer'ların kullanımına yeni düzenleme getirdi. Bakanlık 81 il valiliğine, bu cihazların güvenlik amaçlı dahi olsa polis, jandarma ve MİT personeli haricinde kullanılamayacağını bildirdi.

Frekans kesici Jammer'ların haberleşme hürriyetini engeller hale gelmesi, İçişleri Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bakanlık 81 il valiliğine, bu cihazların güvenlik amaçlı dahi olsa polis, jandarma ve MİT personeli haricinde kullanılamayacağını bildirdi. Jammer'ların özel güvenlik personelince kullanılması 2007 yılında yayımlanan bir genelgeye dayanıyor. İçişleri Bakanlığı, bombalama olaylarına karşı, kamu ve özel sektöre ait binalarda jammer cihazının temin edilmesine izin vermişti. Ancak artan şikâyetler üzerine bu uygulamadan vazgeçildi.

Genelgede, "Koruma ve güvenliği sağlanan alanın arz ettiği önem ve ilgili kurum, kuruluşun imkanları doğrultusunda, gerektiğinde patlayıcı düzeneklerini uzak mesafeden etkisiz hale getirebilen jammer cihazları temin edilebilir." denildi. Ancak özel güvenlik personelinin şüpheli paketlere karşı jammer cihazlarını devreye sokması vatandaşların haberleşme hürriyetini tehdit eder noktaya geldi. Şikayetler üzerine özel güvenlik şirketlerinin jammer cihazı kullandığını saptayan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) harekete geçti. BTK, İçişleri Bakanlığı'na gönderdiği yazıda, cihazların kullanımının yaygınlaşmasının haberleşme hürriyetini engelleyeceği uyarısında bulundu. BTK, "Jammer'ların, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu'nun 2. maddesi 3. fıkrasında belirtilen kurumların dışında kurulması, kullanılması, üretimi ve ithalatı yasaklanmıştır." dedi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay da BTK'nın uyarısı üzerine 81 il valiliğini jammer'ların kullanımına karşı uyardı. Bakan Atalay, özel güvenlik uygulamalarında jammer cihazı kullanılabileceğine ilişkin düzenlemenin kaldırıldığını bildirdi. İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi ile jammer cihazları artık sadece polis, jandarma, Sahil Güvenlik ve MİT personelince kullanılabilecek. Özel güvenlik personeli ile vatandaşlar jammer kullanamayacak.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler