YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İzmirliler'e müjde...
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın İzmir'e 30-35 bin kişilik UEFA standartlarında bir stat yapma hedefi bulunduğunu bildirdi...
İzmirliler'e müjde...
29 Aralık 2011 / 14:56 Güncelleme: 29 Aralık 2011 / 14:55

Kocaoğlu, gazetecilerle makamından bir araya gelerek Ankara'daki temasları hakkında bilgi verdi. Ankara'daki temasları çerçevesinde Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ı ziyaret ettiğini belirten Kocaoğlu, ''Bakanın İzmir'e 30-35 bin kişilik UEFA standartlarında bir stat yapma hedefi var. İzmir'e gelerek alternatif alanları gezecek. Örnekköy semtinde Karşıyaka Spor Kulübü için belediye olarak çalışmalar yapacağız. Bakan bey de bu çalışmaları değerlendirecek, ya ortak yapacağız ya da mevzuat düzenlemesine gidilecek. Tahsis ya da geçici tahsis yapılır. Bakanımız da aynı görüşte. Görüşmenin son derece olumlu ve iyi geçtiğini söyleyebilirim'' dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile de yaklaşık 2 saat süren bir toplantı gerçekleştirdiklerini bildiren Kocaoğlu, görüşmede tramvay, gıda ve inşaatçılar çarşısında yol düzenlemesi, hızlı trenin Basmane'ye kadar uzatılması konularının öne çıktığını söyledi.

Kocaoğlu, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı ile de bir araya geldiklerini, Üçkuyular-Halkapınar tramvay projesinin görüşüldüğünü belirterek, ''Belli projelerde yurt dışı finansmanına izin verilmesi ile ilgili görüşmelerde bulunduk. İzin konusunda iki tane husus öne çıkıyor, biri DPT yatırım programına alınmış olması. Zaten bu olmasa Hazine'ye müracaat edemiyorsunuz. İkincisi de ilgili belediyenin Hazine'ye gecikmiş borcunun olmaması, bizim borcumuz yok'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu ile görüşme

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğu ile de bir görüşme yaptıklarını belirten Kocaoğlu, bu görüşmenin basına yansıdığı gibi il başkanı veya ilçe kongreleriyle ilgisinin bulunmadığını, kongrelere müdahalesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Alman vakıfları ve CHP'li belediyeler hakkındaki sözlerine ilişkin de Kılıçdaroğlu ile görüştüklerini belirten Kocaoğlu, belediye başkanlarının dava açıp açmamaya kendilerinin karar vereceklerini, kendisinin henüz karar vermediğini ifade etti.

Vapur ihalesi

Bir gazetecinin pazartesi günü yapılan vapur ihalesine ilişkin sorusu üzerine Kocaoğlu, vapur ihalesini iptal ettiklerini söyledi.

Mevzuata göre karar verdiklerini belirten Kocaoğlu, ''Vapur ihalesini iptal ediyoruz. İptal etmemizin ana nedeni teklifin yüksek fiyat düşük fiyat sorgulamasından geçememesi, esas iptal nedeni bu. Bu ihale sürecindeki eleştirileri, yapıcı eleştirileri de nazarı dikkate alarak vapur ihalesi konusunda yolumuza devam edeceğiz'' dedi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler