YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İzmir'deki dava başladı!
İzmir'deki dava başladı!
17 Mayıs 2010 14:15
İzmir'de, 13 Şubatta polis memuru Yaşar Polat'ın şehit olduğu trafik kazasına ilişkin açılan davada, sanık otobüs sürücüsü ile polis memurunun yargılanmalarına başlandı.

İzmir 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu yargılanan otobüs sürücüsü Kemal Ediz, ekip otosu sürücüsü polis memuru Ruhi Alp ile avukatlar katıldı.

Kemal Ediz, savunmasında kendisinin asli kusurlu olduğu yönündeki bilirkişi raporunu kabul etmeyerek, ''Saat 05.00 sıralarıydı. Osman Kibar Kavşağı'na yaklaştığımda sağdan gidiyordum. Sarı flaş ışıkları yanıp sönüyordu. Geçiş bana aitti. Aracımın sol tarafından çarpma sesi duydum. İndiğimde polis aracının bize çarptığını söylediler'' dedi.

Kazada ölen polis memuru Yaşar Polat'ın eşi Dilek Polat'ın avukatı Tolga Yurdakul'un, kaza anında fren yapıp yapmadığını sorması üzerine Ediz, ''Çarptığı anda fren yaptım'' dedi.

Kemal Ediz'in otobüste bulunan oğlu Tuncay Ediz de ifade verdi. Tuncay Ediz, kazaya karışan polis aracının flaşörlerinin yandığını görmediğini, siren sesi de duymadığını kaydetti. Tuncay Ediz, ''Bir anda çarpma olduğu için babam fren yapamadı'' dedi.

Polis memuru Ruhi Alp için soruşturma izni alınmadığı belirtildi. Alp için soruşturma izni verilip verilmeyeceği hususunun belirlenmesi için İzmir Valiliğine dosyanın bir örneğinin gönderilmesine karar verildi.

Kemal Ediz'in, tutuksuz yargılanma talebini reddeden mahkeme duruşmayı erteledi.

İzmir'in Bornova ilçesindeki Topçu Tugayı Kavşağı'nda, 13 Şubatta saat 05.00 sıralarında, 34 EU 5265 plakalı şehirler arası yolcu otobüsüyle 35 A 1623 plakalı polis ekibi aracı çarpışmıştı. Kazada, polis memuru Yaşar Polat (34) şehit olmuş, ekip otosunu kullanan Ruhi Alp ile otobüsün 2 şoförü ve muavin yaralanmıştı.

Bilirkişi raporunda ekip aracıyla çarpışan otobüsün sürücüsünün asli kusurlu olduğu belirtilmişti.

İki sürücü hakkında da ''Taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma'' suçundan dava açılmıştı. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler