YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İzmir'de son durum...
İzmir Büyükşehir Belediyesinde başlatılan operasyonda son durum...
İzmir'de son durum...
05 Mayıs 2011 / 14:14 Güncelleme: 05 Mayıs 2011 / 14:17

İzmir'de, mali büro ekiplerince İzmir Büyükşehir Belediyesinde başlatılan operasyonda gözaltına alınan zanlıların avukatları, ''Soruşturma dosyası, belge, tutanak ve raporları inceleme haklarının somut gerekçeler olmaksızın kısıtlandığını'' savunarak kısıtlama kararının kaldırılmasını istedi.

Zanlı avukatlarının da aralarında bulunduğu Gönüllü Avukatlar Koordinasyon Kurulu adına İzmir Adliyesi Sosyal Tesisler önünde basın açıklaması yapan avukat Cihan Türsen, savunma avukatları olarak operasyonu endişeyle izlediklerini söyledi.

Türsen, ''Seçimlere günler kala başlatılan bu soruşturma ve operasyonlar, tüm kamuoyunda zaman yönünden haksız bulunmaktadır. Demokratik ülkelerde akla dahi gelmemesi gereken bu yöntem ve uygulamalar, sadece zamanlaması değil, evrensel ve ülke hukuk kurallarına aykırılığı ile de vahimdir'' dedi.

Operasyonun; özel yaşam, konut, haberleşme, mülkiyet hakkı gibi temel insan haklarına müdahale niteliğinde olduğunu iddia eden Türsen, şüpheliler hakkındaki suçlamaların, soruşturmanın konu ve içeriğinin CMK 250. Madde kapsamında olmadığını savundu.

Türsen şöyle devam etti:

''Savunma avukatlarının soruşturma dosyasını, belge, tutanak ve raporları inceleme hakları somut gerekçeler olmaksızın kısıtlandı. Şüphelilere, avukatlara kısıtlanan belge ve bilgileri, AKP yanlısı basından edinmekteyiz.

Şüpheli konumundaki ezilmiş, çökmüş, manevi baskı ve özel yöntemlerle iradeleri kuşatılmış müvekkillerimize, hukuka aykırı delil niteliğindeki bir takım ses kayıtları hakkında sorular sorulmakta, cevaplarla hukukilik sağlanmaya gayret edilerek ispat yükü elden alınmaktadır.''

Türsen, ''telafisi çok güç manevi ve hukuki zarara uğratıldıklarını'' öne sürerek, ''Müvekkillerimizle ilgili, hürriyetlerini bağlayacak vahamette kararların görüşüleceği süreçte kısıtlama kararının kaldırılması, bir ölçüde zararları azaltabilir. Bu nedenlerle hukuka aykırı kısıtlama kararının kaldırılması, kısıtlamaya tabi olmayan evrakın listesinin ivedilikle verilmesi talebimizi gerekçeli olarak mahkemeye sunuyoruz'' şeklinde konuştu. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler