YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İzmir'de 'Gezi' operasyonu: 34 gözaltı
İzmir'de 'Gezi' operasyonu: 34 gözaltı
20 Haziran 2013 08:53
İzmir'de Taksim Gezi Parkı eylemleri kapsamında 34 kişi gözaltına alındı.

Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan protestolara destek vermek amacıyla İzmir'deki eylemlerini Gündoğdu Meydanı ve 1. Kordon'da kurdukları çadırlarda sürdüren eylemcilere operasyon düzenlendi. Polis ekipleri, eylemcilere çadırlarını kaldırmaları konusunda defalarca uyarıda bulundu. Eylemcilerin çadırları kaldırmayarak polise direnmeleri üzerine polis ekipleri eylemcilerden 34’ünü gözaltına aldı. Meydanda ve 1. Kordon’da bulunan çadırlar yerlerinden söküldü.

İzmir Valisi Mustafa Toprak, dün eylemci gruplar arasından seçilen 8 kişilik heyeti kabul etmiş, çadır eyleminin turizm ve ticareti olumsuz etkilediğini belirterek çadırların kaldırılmasını istemişti. Grup üyeleri ise görüşmenin ardından Gündoğdu Meydanı’nda basın açıklaması yaparak cumartesi gününe kadar çadırları kaldırmayacaklarını açıklamıştı.

Bu gelişmelerin ardından 17 gündür Gündoğdu Meydanı ve 1.Kordon’da kurdukları çadırlarda kalan eylemcilere yönelik sabah saatlerinde operasyon düzenlendi. Çevik Kuvvet polisi desteğinde harekete geçen polis ekipleri, çadırların bulunduğu alana geldi. Polisin geldiğini fark ederek bir araya toplanan eylemciler ise polise engel olmak için tek sıra halinde dizildi. İzmir Emniyet Müdür Yardımcısı, eylemcilerin temsilcilerine, çadırları kendilerinin kaldırmasını istedi. Eylemci temsilcileri ise çadırları kaldırmayacaklarını belirtti.

Çağrılara olumsuz yanıt gelmesi üzerine polisler harekete geçti. Polisle eylemciler arasında çıkan arbedede 34 eylemci gözaltına alındı. Polis ekipleri, alanda bulunan çok sayıda çadırı yerinden sökerek kamyona yükledi. Operasyon sürerken bir grup ise halka oluşturarak gitar ve bağlama eşliğinde şarkılar söyledi.

 

CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler