YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İzmir'de FETÖ/PDY soruşturmasında 36 gözaltı
İzmir'de FETÖ/PDY soruşturmasında 36 gözaltı
18 Aralık 2015 19:04
İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan avukat ve iş adamlarının da aralarında bulunduğu 36 kişi gözaltına alındı.

İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda hakkında yakalama kararı bulunan 57 kişiden 36'ü gözaltına alındı.

40 adreste arama, 36 gözaltı

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, hakkında yakalama kararı bulunan avukat, akademisyen ve iş adamlarının da aralarında olduğu 40 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.

Halen devam eden operasyonda şu ana kadar 36 kişi gözaltına alındı.

Temmuz'da yapılan operasyonun devamı

Operasyonun, İzmir'de temmuzda düzenlenen operasyonun devamı niteliğinde olduğu, ele geçirilen 15 yıllık arşivdeki makbuzların incelenmesi sonucu "himmet" adı altında örgüte yüklü miktarda para yardımı yapan, yardım toplayan ve ticari işlemleri organize ettikleri belirlenen şüpheliler hakkında gözaltı kararı bulunduğu öğrenildi.

İzmir Vakıflar Bölge Müdürü de gözaltında

İzmir Vakıflar Bölge Müdürü Kenan İba'nın da vakıf gayrimenkullerini örgüte usulsüz kullandırdığı suçlamasıyla gözaltına alındığı belirtildi.

Başsavcılık: Tehdit ve şantajla para topladıkladıklarına dair ciddi bulgular var

Kamuoyunda FETÖ/PDY yapılanması adıyla bilinen terör örgütüne mensup olduğu iddia edilen kişilerin, örgüt adına himmet, infak, burs, bağış, kurban ve benzeri adlar adı altında düzenlenen toplantılara katılanlardan ikna ya da tehdit ve şantaj yoluyla para topladıkları, bu paraları örgüte aktararak ekonomik kaynak sağladıkları iddiaları ile bu yönde ciddi bulguların bulunması üzerine daha önce Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca operasyon başlatıldı. 

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, soruşturması kapsamında aralarında iş adamları, avukatlar ve bir bürokratın da bulunduğu 57 kişi hakkında gözaltına alınma talimatı verildiği, 39 kişiye ait 40 adreste arama ve el koyma işlemi yapıldığı belirtildi.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler